ماجرای ذرت آلوده ربطی به بندر / تبانی دو شرکت با یک مالک ندارد


مدیرکل بنادر و دریانوردی در خصوص خروج ۲۷ هزار تن ذرت آلوده به سموم از بندر امام خمینی (ره) اعلام کرد که موضوع به ما ربطی ندارد و وظیفه و اختیاری نداریم. نظارت بر ماهیت کالا و روند ترخیص آنها.

روانبخش بهزادیان معتقد است که نهادهای مسئول صدور مجوز و صادرکنندگان از جمله گمرک، سازمان استاندارد، قرنطینه، دامپزشکی و O باید پاسخگو باشند چرا که تمامی بنادر در انبارها مقیاس بندی شده اند و این استانداردها مشمول سیستم سفارشی APL (سیستم APL سفارشی) هستند. مستقر. در این مورد مشخص می شود که این محصول از کدام سایت عرضه می شود و چه ویژگی هایی دارد. اما بدنه بندر به سیستم متصل نیست و نمی تواند آن را بازرسی کند زیرا نمی داند کدام محموله و کدام طبیعت پاک شده است.

یکی از مسئولان سازمان بنادر گفت: ذرت سالم و آلوده موجود در انبار هر دو متعلق به دو شرکت و یکی از آنها متعلق به سازمان بنادر است.

جزئیات رهاسازی ۲۷ هزار تن ذرت مسموم شده را که ایسنا پیش از این انتشار و در حاشیه با روانبخش بهزادیان – مدیرکل بنادر و دریانوردی – مدیرکل بنادر و دریانوردی به گفت و گو پرداخته بود را در زیر می خوانید.

ماجرای رهاسازی ذرت آلوده توسط امام خمینی (ره) از بندر چه بود؟

در سال گذشته ۲۷ هزار تن ذرت آلوده در منطقه ای از بندر امام خمینی ذخیره شده بود که ربطی به ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده وارد شده در بندر امام خمینی (ره) ندارد. ماجرا از این قرار است که وقتی ذرت از مبدأ می‌آید، آفت‌کشی برای کنترل آفات است (آفت‌کش بعد از مدتی از بین می‌رود)، اما وقتی در بندر تخلیه می‌شود، سازمان استاندارد اعلام می‌کند که محموله ذرت حاوی مقدار آفت کش بالاست و اجازه انتشار ندارد

در همان زمان، محموله دیگری از ذرت در مجاورت محموله متعلق به همین مالک بود، اما بندر امام (ره) به دلیل قرار گرفتن در زمین های امنیتی، اجازه گرفتند مستقیماً آن را از کشتی ببرند. کشتی سازی ها، بارگیری آنها بر اساس اقداماتی است که انجام می دهند. اجازه می دهند و خودشان این کار را می کنند.

وقتی حیاط بارگیری می شود و اجناس تمیز می شود، کارگران متوجه می شوند که محموله همان ذرت آلوده بوده که با ذرت سالم بارگیری و تمیز شده است. اما دانه ها آلوده نشدند و زمان مرگ حشرات نرسیده بود. زیرا اگر آلوده بود استاندارد اجازه بارگیری و تخلیه باقیمانده محموله آلوده را پس از مدتی نمی داد.

اما زمانی که ۲۷ هزار تن ذرت از بندر خارج شد، آلوده شد و حتی پس از دو آزمایش بر روی محصول، استاندارد میزان آفت کش محموله ذرت را بالاتر از حد استاندارد اعلام کرد.

سازمان های بنادر و دریانوردی برای تشخیص آلوده بودن یا نبودن محموله وارد ماهیت محموله نمی شوند و در این صورت گمرک پس از دریافت اطلاعات مقاماتی مانند سازمان گمرک، پس از تخلف متوجه می شود که محموله بالا بوده است. سطوح وجود دارد. از آفت کش ها

اما برخی از مقامات همان آژانس ها می گویند که این دو شرکت با یک انبار خصوصی که توسط اداره بندر به آنها اجاره داده شده تبانی کرده اند.

ما انبار اجاره نمی دهیم. ما در بندر امام خمینی ۱۲۰ یاردی، انبار و مکان هایی داریم که سرمایه گذاران کالاها عمدتاً گندم، جو، ذرت و غیره را در آن انبار می کنند.

چه کسی مسئول نظارت بر این روند بود؟

ما کالا را برای صاحبان کالا ارسال می کنیم. به این ترتیب کالا از کف کشتی بارگیری و در انبارها تخلیه می شود. زمانی که کالا در حیاط و انبار تخلیه می شود و برای آن قبض انبار صادر می شود، صاحب کالا آن را به گمرک اعلام می کند و سازمان بندر هیچ گونه اختیار و مسئولیتی در این زمینه و فرآیند اظهار و ماهیت آن ندارد. کالاها ربطی به بنادر ندارد، یعنی بازرسی در جریان نیست و فقط آمار روزانه به بنادر ارائه می شود تا بدانیم ما چند منطقه داریم و روزانه چه مقدار بار ارسال می شود. ماهیت محصول مربوط به دستگاه های صدور مجوز است که باید کنترل و نظارت شوند.

اما گمرک گفت: وجود منطقه ویژه و نبود انبارهای عمومی و تمامی انبارهای متعلق به سازمان بنادر که متعلق به بخش خصوصی است، نیروی امنیتی گمرکی در آن مناطق ندارد که بتواند بازرسی کند. بنابراین اداره بندر باید پاسخگو باشد.

طبق قانون، ما به صاحب کالا اجازه حمل مستقیم از کشتی به محوطه را می دهیم و رسید در محل مالک دریافت می شود و ما نظارتی بر این روند نداریم. صاحب کالا نیز ترخیص کالا را با تجهیزات مربوطه هماهنگ می کند.

به عبارت دیگر آیا سازمان های بنادر و کشتیرانی در فرآیند ترخیص تکلیف یا اختیاری دارند؟

خیر، ما این کار را نمی کنیم و طبق قانون، مراجع صدور مجوز مانند گمرک، مقررات، قرنطینه، دامپزشکی و هر نهادی که مسئول نظارت است باید پاسخگو باشد.

در صورت تبانی در مناسب سازی دستگاه های مختلف، انباردار را مسئول می دانید؟

در صورت قاچاق یا تخلف به دلیل رعایت نکردن مراحل قانونی، طبق قانون مسئولیتی در قبال ورود و خروج کالا به کشور نداریم. گمرک به عنوان متولی اصلی و واردکننده کالا باید تخلفی را اعلام کند که تا آنجایی که من می دانم تخلف اعلام شده است. پس از آن پرونده به قوه قضائیه می رود و اگر تصمیمی به انباردار برسد حتما اقدام می کنیم. مثلاً اگر به ما دستور توقیف کشتی داده شود یا محموله قابل تخلیه نباشد، بارگیری آن را متوقف می کنیم.

بسیاری از سرمایه گذاران انبارها، محوطه ها، سایت ها و سیلوها را در بنادر ساختند. اگر صاحب ملک حیاط داشته باشد، ملک خود را در حیاط خود تخلیه می کند، در غیر این صورت با انبار اجاره نامه امضا می کند یا قول می دهد که کالای خود را برای مدت معینی در حیاط یا انبار نگه دارد. سازمان بنادر در این زمینه نقشی ندارد و در هر بندر فقط یک سازمان بازرسی برای اطلاع از مقدار محموله وجود دارد. اما شما نمی دانید چه چیزی آلوده است و چه چیزی سالم است. به طور پیش فرض، اگر به ما گفته شود محصولی آلوده است، وارد ماهیت محصول نمی شویم، واحد ایمنی از بارگیری محصول جلوگیری می کند. در این مورد هم این اتفاق افتاد تا اینکه اعلام شد و متوقف شد.

اما این سوال مطرح می شود که چرا ۲۷ هزار تن ذرت پس از اعلام آلودگی به سموم، جنگل زدایی شد و چرا در آن زمان گفته نشد که بارگیری و ترخیص کالا متوقف شود؟

نمی دانم. اگر به بندر اطلاع دهند می ایستند.

آیا اطلاعات کاملی از بندر دریافت کرده اید و مطمئن هستید که تخلفی از سوی امام خمینی در بندر صورت نگرفته است؟

آره به اداره بندر گفتم. در این راستا لازم به ذکر است که در تمامی نقاط و مکان های بنادری که به سیستم APL Custom Clearance System (سیستم ترخیص کالا از گمرک) متصل می شود توقف وجود دارد و بر این اساس مشخص می شود که کالا از کجا می رسد، ترخیص و در کجا انجام می شود. مشخصات فنی. اما اداره بندر به این سیستم متصل نیست. بنابراین نمی تواند نظارت داشته باشد و نمی داند کدام کالا با چه ماهیتی ترخیص شده است.

انتهای پیام/