ماجرای ولادت امام موسی کاظم علیه السلام – اوکان


امام موسی کاظم (علیه السلام)، ولادت امام موسی کاظم (علیه السلام)، داستان ولادت امام موسی کاظم (علیه السلام)

ولادت امام موسی کاظم علیه السلام.
به نظر می رسد روستای ابووه که بین مکه و مدینه قرار دارد، بیشتر از سایر نقاط، کاروان های زائر را به خود جذب می کرد، زیرا قبر دختر آمنه، مادر پیامبر وهاب (ص) در آنجا قرار داشت.
کاروان امام اباعبدالله الصادق (علیه السلام) در راه بازگشت از حج به بیت الله الحرام در این روستا توقف کردند (بحار الانوار، ج ۴۸، ص ۴، المحاسن، ج ۱۴). ۲، ص ۴۱۸). در آن روز، طبق روایات رایج، این ۷ سفر در سال ۱۲۸ هجری قمری انجام شد. هنگامی که امام برای میهمانان خود غذای بزرگی تهیه می کرد، پیکی آمد تا از همسرانش به او مژده دهد. پسرش

در روایتی از منهال کسب نقل شده است:
«به قصد مدینه از مکه خارج شدم و همین که به ابواء رسیدم، شنیدم که امام صادق (علیه السلام) فرزندی دارد، قبل از او به مدینه رسیدم و او یک روز بعد از من به مدینه رسید. به مردم گفت سه روز (به دلیل تولد فرزند) به او غذا دادند و من از کسانی بودم که سر سفره امام می رفتم و آنقدر غذا می خوردم که تا روز بعد نیازی به غذا نداشتم. فردای آن روز سه روز از غذای او خوردم و تا فردا هیچ غذایی نخواهم خورد.»

در حدیثی از ابوبصیر آمده است:
سالی که امام موسی بن اباعبدالله علیه السلام به دنیا آمد، من نزد ایشان بودم. در ابوا فرود آمدیم. اباعبدالله برای ما و یارانش سفره ای گسترده و پر و مرغوب داشت، در حالی که مشغول غذا خوردن بودیم، پیک حمیده نزد او آمد و گفت: حمیده می گوید: تصور حاملگی در من ظاهر شد و خودت مرا دعوت کردی. بگذارید به شما بگوییم که این کودک مانند سایر کودکان نیست.

پس اباعبدالله علیه السلام خوشحال از جا برخاست و چیزی نگذشت که آستین های بالا زده و لبخند بر لبانش به سوی ما بازگشت.
گفتیم: خداوند همیشه بر لبانت بخندد و در چشمانت بدرخشد! حمیده چطوره؟ گفت: خداوند پسری به من عطا کرد که بهترین مخلوق اوست و حمیده از او خبرهایی به من داد که از او بهتر می دانم. گفتم: حمیده چه خبر از او به تو گفت؟ فرمود: حمیده نقل کرده است که وقتی بچه به دنیا آمد، دستانش را بر زمین گذاشت و سرش را به سوی آسمان چرخاند. من هم به او گفتم که نشانه رسول خدا و نشانه امامت است.

سپس عرض کردم: این نشانه امام چگونه است؟
گفت: شبی که نطفه جدم را بستند، شخصی نزد جد پدری ام که خواب بود آمد و کاسه ای برای او آورد. در آن کاسه شربتی خالص تر از آب، سفیدتر از شیر، نرم تر از شیره، شیرین تر از شهد و سردتر از یخ بود. پس از او خواست که مشروب بخورد و از او خواست که رابطه جنسی داشته باشد. او نیز شاد برخاست و نزدیکی کرد و نطفه جدم را بستند و شبی که نطفه پدرم جمع شد، شخصی نزد جدم آمد و او را چنان که جد پدری من مست کرده بود نوشید و به او دستور داد که آمیزش کند. ، و خوشحال و خوشحال از خواب بیدار شد و نطفه پدرم قطع شد.

شبی که نطفه من به دنیا آمد، شخصی نزد پدرم آمد و به او شراب داد و به او دستور داد که به قول دیگران همبستر شود، پدرم خوشحال و خشنود شد و آن شب نطفه من بسته شد.
شبی که نطفه پسرم (امام موسی (علیه السلام)) به دنیا آمد، شخصی نزد من آمد، همان طور که با جدم و جدّم کرده بود و من را همان طور که آنها را نوشیده بود، نوشید. خوشحال شدم که خدا به من چه داده و نطفه این بچه مهر و موم شده است. پس به او چنگ زنید که او پس از من بر امور شما مسلط است.» (بحار الانوار، ج ۴۸، ص ۲).

امام به محض بازگشت به مدینه، سه روز به مردم اطعام کرد و مردم به یکدیگر خبر تولد این فرزند فرخنده را دادند.

امام موسی کاظم (علیه السلام)، ولادت امام موسی کاظم (علیه السلام)، داستان ولادت امام موسی کاظم (علیه السلام)

پدر و مادر امام کاظم (PBU)
پدر او: پیشوای هدایت، اباعبدالله جعفر بن محمد (علیه السلام) ملقب به صادق بود.
مادرش: حمیده بربریه که ممکن است اهل اندلس یا مغرب باشد. نام مستعار این زن بیکار «حمیده مصفا» بود.
حمیده از زنان با فضیلت به شمار می رفت که خود را وقف امر مهم نشر رسالت کرد و از این رو برخی از احادیث همسر محترمش را نقل کرد.

عن ابن سنان عن زکیب بن ولید عن مالی بن خنیس عن اباعبدالله علیه السلام .
حمیده مانند شمش طلا است که از هر گونه آلودگی و ساییدگی پاک است، فرشتگان پیوسته از آن محافظت می کردند تا به من رسید، و این برای من عزت خداوند و حجتی بعد از من بود. ۴۸، ص ۶، به نقل از کافی، ج ۱، ص ۴۷۷)

امامت
حضرت موسی کاظم از ۲۱ سالگی امامت مسلمانان را برعهده داشت و تا زمان شهادت ۳۵ سال امامت مردم را بر عهده داشت. او به دلیل ویژگی‌هایش القاب‌هایی چون کاظم (کنترل خشم)، صابر (صبور)، صالح (صالح) و امین را به خود اختصاص داده است. عنوان مهم دیگری که وی دارد باب الحوائج نام دارد. این لقب به این معناست که اگر خواست خدا باشد، می تواند با شفاعت نزد امام کاظم (علیه السلام) به آرزویش برسد.

شخصیت اخلاقی امام موسی کاظم (ع)
او در علم، تواضع، اخلاق، فراوانی انفاق، سخاوت و آزادگی ضرب المثل بود. آنها را با بخشش و احسان بی‌پایان خود تربیت می‌کرد. شب ها در کوچه های مدینه ناشناس راه می رفت و به فقرا کمک می کرد. دویست و سیصد و چهارصد دینار در گونی می گذاشت و بین نیازمندان مدینه تقسیم می کرد. صرار (کیف) موسی بن جعفر در مدینه معروف بود. و اگر با سر به کسى نزدیک شود بیهوده است، ولى در اتاقى که نماز مى خواند جز شر و مصحف و شمشیر نبود.

نجمه همسر امام
نجمه مادر امام رضا (علیه السلام) و زنی پارسا، نیکوکار و پاک بود. حمیده همسر امام صادق (علیه السلام) او را که کنیز بود از اهل مغرب خرید و به خانه برد.
نجمه در خانه امام صادق (رضوان الله تعالی علیه) به حمیده خاتون بسیار احترام می گذاشت و به خاطر وقار و عظمت او هرگز در کنار او نمی نشست! روزی حمیده رسول گرامی اسلام را در خواب دید که به او فرمود: ای حمیده! نجمه را به عقد فرزندت موسی درآور زیرا فرزندی به دنیا خواهد آورد که بهترین فرد روی زمین خواهد بود.

پس از این پیام حمیده به فرزندش امام کاظم (رضوان الله تعالی علیه) گفت: پسرم! نجمه زنی است که بهتر از او ندیده ام، زیرا او در شعور و فضیلت برابری ندارد. من او را می بخشم، شما نیز به او نیکی کنید. ثمره ازدواج امام موسی بن جعفر (علیه السلام) و نجمه نوری شد که در شکم مادر به تسبیح و تهلیل مشغول بود و مادر بر آن تکلیف نمی کرد و هنگامی که آن حضرت به دنیا آمد او را نگه داشت. دستها را روی زمین بپوشید، سرش را به طرفین برگردانید. آسمان را برافراشت و لبهای مبارکش را تکان داد: گویا با خدای خود راز و نیازی دارد. این بانوی بزرگوار پس از ولادت امام هشتم (علیه السلام) با تولید گوهری درخشان ارزش فراوانی یافت.

فرزندان امام
به گفته شیخ مفید به امامت امام موسی کاظم (علیه السلام) او سی و هفت پسر و دختر داشت که هجده تن از آنها پسر بودند و علی بن موسی الرضا علیه السلام هشتمین فرزند او بود. . از فرزندان معروف او امام احمد بن موسی، محمد بن موسی و ابراهیم بن موسی بودند. یکی از دختران حضرت فاطمه معصومه معروف است که مزارش مقبره شیعیان جهان در قم است. تعداد اولاد آن حضرت کم و بیش بیان شده است.

تأثیر علمی آن بزرگوار
امام هفتم (صلی الله علیه و آله) با جمع آوری روایات، احادیث، احکام و احیای احادیث، اسلام اصیل را با تعالیم و تلاش پدرش جعفر بن محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) حفظ و تقویت کرد. پدر بزرگوارش به تعلیم و ارشاد شیعه می پرداخت. علیرغم موانع زیاد، در انجام وظایف الهی خود تا پای جان ایستاد.

منبع:

tebyan.net
سایت دامنه
کتاب زندگانی چهارده معصوم امام موسی کاظم علیه السلام