متخصص تغذیه اثرات داروهای کاهش وزن انوشه


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره در مورد استفاده از داروهای کاهش وزن هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و تبلیغ این داروها با نام های مختلف و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام شده است. برخی بعنوان روان کننده های 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند با مصرف داروهایی که ارائه می دهند نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی ادعا می کنند که این داروها قسمت خاصی از بدن را نازک می کنند و برخی به عنوان دارو به بازار عرضه می شوند. چربی سوز ها؛ در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند خود را با رژیم و ورزش اذیت کنند ، معجزه ای رخ می دهد ، آنها به دنبال روشها و روشهای مختلف هستند. از کمربندها ، ژلها و رژیمهای غذایی و غیره چیزهای مختلف را امتحان کردم. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است علت باشد.

در مورد مصرف مواد مخدر ، نباید فراموش کرد که داروهای کاهش وزن در صورت ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید تحت کنترل متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود برمی گردد. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی که می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند باید در صورت داشتن بیماری دیگری از داروهای تداخل دارویی آگاه باشند و برای آن بیماری دارویی مصرف می کنند.

انواع داروهای کاهش وزن

یکیداروهای بی اشتهاییرایج ترین این داروها شامل سیبوتراسین است که با نام تجاری Redactil و Meridia به بازار عرضه می شود و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند و در نتیجه مقدار آنها را در خون افزایش می دهد. افزایش سطوح باعث می شود فرد اشتهای خود را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

دومداروهای جذب چربی از جمله این داروها ، می توان Zincal ، Orlistat و Venostat را شمرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند جذب حدود 30 درصد چربی خورده شده را مهار کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارند و بر جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها خورده می شوند. هیچ تاثیری ندارد و اگر فردی این داروها را مصرف کند و کربوهیدرات و پروتئین بیش از حد مصرف کند ، قطعاً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو باعث افزایش مصرف غذاهای شیرین و گوشت نمی شود. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین با مهار بازجذب سروتونین اشتها را کاهش می دهند. نباید فراموش کرد که استفاده از این داروها که در درمان افسردگی و بیماریهای عصبی استفاده می شود ، در افراد سالم عوارض جانبی بدی خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدراتاز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار ، فیبر شفاف ، ریز و داینبورن هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و با اسید معده و آب و جرم در معده ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث ایجاد احساس سیری و سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

زنادرین ، تانویت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، زنیترکس ، رجینون و غیره بسیاری از داروهای کاهش وزن دیگر با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند همه آنها و همه آنها عوارض جانبی دارند و در صورت استفاده از آنها باید حتما مشورت کنید. مشاوره تغذیه متخصص.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل با توجه به وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات فردی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش ، تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید