مجازات همسر آزاری همسر آزاری ضرب و شتم همسر مجازات توهین به همسر


متأسفانه از گذشته تاکنون یکی از مشکلات عمده زوجین «همسر آزاری» است. اگرچه اکثر افراد با شنیدن این کلمه به همسر آزاری فکر می کنند، اما آمارهای زیادی وجود دارد که نشان می دهد این پدیده یک طرفه نیست و اگرچه در اقلیت، همسر آزاری توسط زنان و مردان نیز رخ می دهد.

مجازات همسر آزاری

در واقع برای مردم این سوال پیش می آید که مجازات زن آزاری و به خصوص مجازات زن آزاری توسط شوهر چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در هیچ کجای قوانین کشور ما مجوز آزار و اذیت جسمی و روانی همسر وجود ندارد. از مجله دلتا تا موضوع این مقاله مجازات همسر آزاری ما پرداخت می کنیم

ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد مجازات زن آزاری و ایجاد وکیل در طلاق

شایان ذکر است در ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره های آن معنا و مفهوم خسارات غیر جزایی و امکان استیفای خسارات ناشی از آن بیان شده است: شاکی مستحق جبران کلیه خسارات مادی و معنوی است. مطالبه و منافع احتمالی ناشی از جرم.

یادداشت ۱: آسیب اخلاقی عبارت است از آسیب روحی یا آسیب به شرافت و حیثیت فردی، خانوادگی یا اجتماعی. دادگاه می تواند علاوه بر صدور قرار جبران ضرر مالی، از طرق دیگری مانند عذرخواهی و صدور دستور در روزنامه و امثال آن نیز حکم به جبران ضرر بدهد.

تبصره ۲: مزایای بالقوه اکتساب فقط برای مواردی محفوظ است که حقیقت از بین برود. همچنین مقررات مربوط به پرداخت منافع احتمالی و خسارات معنوی شامل جرائمی که موجب مجازات شرعی و مهریه می شود نمی شود.

خشونت خانگی

علاوه بر محکومیت کیفری همسر آزاری، آزار جسمی همسر می تواند منجر به ایجاد وکیل طلاق برای زن شود. در شرط دوم مفاد قرارداد آمده است: «آزار یا آزار شوهر به حدی است که ادامه زندگی را برای زوجه غیرقابل تحمل کند».

بدیهی است در صورتی که زوج این شرط را امضا کرده باشد و در دادگاه ثابت شود که زوج سوء استفاده یا بدرفتاری کرده است، زن می تواند با وجود مخالفت شوهر از این طریق طلاق بگیرد. از عبارت «سوء رفتار یا سوء رفتار» چنین بر می آید که چنین رفتاری باید مستمر باشد. در عرف مصداق بارز بدرفتاری کتک زدن است.

همچنین در صورتی که آزار جسمی زن موجب سختی طاقت فرسا در زندگی وی شود و زوجه بتواند چنین ادعایی را در دادگاه ثابت کند، به وی پیشنهاد طلاق داده می شود.

کتک زدن همسر

مطالعات پیشنهادی: برای دانستن نکات حقوقی مقاله زنان فقط به این دلایل می توانند طلاق بگیرند را مطالعه کنید.

برنامه را دانلود کنید