مردم سراوان از آب و خاک و هوای سالم محروم هستندایسنا/ گیلان نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه هجوم حشرات و بوی تعفن هوا هوای سالم مردم سراوان را از بین برد، گفت: مردم سراوان به دلیل زباله ها آب سالم و خاک سالمی ندارند چرا که شیرابه از زباله ها آب های زیرزمینی را آلوده می کنند و خاک نیز آلوده می شود.

محمدرضا احمدی سنگری در جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان، پسماندهای سراوان را یکی از مهمترین معضلات استان و کشور دانست و اظهار داشت: از استاندار گیلان تشکر می کنیم که موضوع پسماند سراوان را جدی گرفتند.

وی با بیان اینکه مردم سراوان از زباله و زباله رنج می برند، افزود: اگر نگاه ملی به موضوع سراوان داشته باشیم می توانیم از کمک های ملی نیز بهره مند شویم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آب، خاک و هوا سه حق طبیعی هر انسان است و به همین دلیل مردم سراوان آب سالم و خاک سالمی ندارند زیرا شیرابه زباله ها آب های زیرزمینی را آلوده کرده و بستر خاک است. آنقدر آلوده است که محصولات کشت شده دیگر سالم نیستند.

احمدی با بیان اینکه هجوم حشرات و بوی تعفن هوای سالم مردم سراوان را هم گرفت، گفت: باید درد سراوان را فریاد زد و برای این مشکل چاره اندیشی کرد. متاسفانه سراوان به محل دفن زباله غیراصولی و غیربهداشتی بدون حصار تبدیل شده است و حیواناتی که گوشت و شیر آنها مصرف می کنیم به راحتی وارد این منطقه آلوده می شوند.

وی با اشاره به انتخاب موقت سراوان به عنوان محل دفن زباله افزود: قرار بود دفن زباله در سراوان فقط ۶ ماه طول بکشد که ۴۰ سال طول کشید و اگر غیراصولی و ناسالم نبود امروز دردی نداشتیم اما بیماری های پوستی و سرطان های گوارشی و تنفسی و انواع سرطان ها مردم را نجات دادند.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان اینکه زباله های عفونی را نباید در محل دفن زباله سراوان نگهداری کرد، خاطرنشان کرد: و محیط زیست می شود و تبدیل به آب و خاک می شود.

وی شیرابه های سراوان را عامل آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود دانست که در نهایت وارد رودخانه پیربازار می شود و گفت: با ساخت سد و سردانه از همین آب ها برای کشاورزی و پرورش ماهی استفاده می شود و در آنجا استفاده می شود. راه دیگری نیست

احمدی حفظ جان مردم از درآمدهای اقتصادی را مهم دانست و خاطرنشان کرد: تعطیلی انبار سراوان باید هر چه سریعتر تعطیل و بهسازی شود و روند بهسازی نظارت جدی شود تا مرهمی بر درد مردم باشیم.

انتهای پیام

soreces