مصرف منظم کلسیم و ویتامین D؛ فراموش نکن!


آخرین پیشرفت جهانی در مورد پوکی استخوان چه می گوید؟


به عنوان یک بیماری درجه ۱، پوکی استخوان دارای ویژگی های منحصر به فردی است که علاوه بر مشکلات درمانی، می تواند بدون علامت و در نتیجه خطرناک و ناشناخته در مراحل پیشرفته باشد. به عبارت دیگر ممکن است فرد تا مراحل پایانی از تحلیل خطرناک خود در استخوان ها بی خبر باشد و چون علائم واضحی از بیماری وجود ندارد، فرد دچار اولین شکستگی از آن آگاه باشد. از این منظر پوکی استخوان را می توان با بسیاری از سرطان های دیگر مقایسه کرد.

این عوامل باعث می‌شود خانواده‌ها، دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های علمی و پژوهشی نتوانند یک برنامه جامع پیشگیری و کنترل را ارائه دهند. از طرف دیگر شکستگی ها کیفیت زندگی، استقلال و امید به زندگی را تا حد زیادی کاهش می دهند. بنابراین پیشگیری از این بیماری بسیار مهم است.

به یک پیشگیری آینده فکر کنید که در حال حاضر امیدوارکننده نیست!

به گزارش وب سایت رسمی بنیاد بین المللی پیشگیری از پوکی استخوان (IOF) یا بنیاد بین المللی استئوپروز، در کنفرانسی که در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۲۲ در اسپانیا برگزار شد، مدیر عامل این بنیاد، دکتر. فیلیپ هالبوت در مراسم افتتاحیه آن گفت. پلتفرم پیشگیری از پوکی استخوان: سطح جامعه به عنوان مانعی برای فرآیندهای شفا در کشورها “طبیعی است که این عدم آگاهی ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد رژیم های غذایی غنی از کلسیم در جوانان باشد.”

وی گفت: انتظار می‌رود این بیماری در دهه‌های آینده در سراسر جهان رشد کند که به معنای افزایش بیماران و هزینه‌های جوامع است.

بنابراین همچنان به نظر می رسد گنجاندن مقدار قابل توجهی کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی خانواده بهترین راه برای پیشگیری از پوکی استخوان باشد. علاوه بر برخی مواد طبیعی و مکمل ها، این ماده در ماست (به ویژه ماست کلسیت سیاه) به وفور یافت می شود.

ارقام سال گذشته چه می گویند؟

بر اساس تحقیقات رسمی بین المللی، هزینه های سربار این بیماری حتی در جوامع توسعه یافته بسیار بالا و غیرقابل قبول است. گزارش سال ۲۰۲۱ اروپا با عنوان SCOPE 2021 بیان می کند که این بیماری بر زندگی ۲.۹۴۵ میلیون نفر تأثیر گذاشته و کشورهای منطقه یورو ۴.۳ میلیارد یورو برای این بیماری هزینه کرده اند. انتظار می رود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۵.۵ میلیارد یورو برسد.

آیا ایران هم مانند سایر کشورهای دنیا به موضوع پوکی استخوان توجه دارد؟

به گفته مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی، اهمیت پوکی استخوان باعث شده است تا کشورها برنامه های گسترده ای را برای کنترل و کنترل این بیماری اجرا کنند. آره. نهادها، اندیشکده ها و سایر نهادهای مدنی در کشورهای توسعه یافته نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند. اگر کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه از دنیا عقب بمانند، می توانیم شاهد ویرانی این بیماری باشیم.

کارمن د آراگون، یکی از توسعه دهندگان پلت فرم جامع پیشگیری از پوکی استخوان، بر اولویت برنامه های پیشرفت پوکی استخوان و پس از شکستگی تاکید دارد و معتقد است که افزایش آگاهی در مورد پوکی استخوان و شرایط بحرانی باعث افزایش آگاهی می شود. انجام و ویرایش. برنامه های پیشگیری باید جدی گرفته شود. این امر نه تنها برای بیماران بلکه برای همه افراد از طریق کمپین های اطلاع رسانی جامع و هدفمند امکان پذیر است.

از سوی دیگر، دکتر. سانتیاگو پالاسیو معتقد است که ترکیبی از عدم آگاهی و دسترسی محدود به تشخیص عوامل مهمی هستند که باید جدی گرفته شوند. در نتیجه، ۸۰ درصد افرادی که حداقل یک بار شکستگی استخوان را تجربه کرده‌اند، قبلاً تشخیص داده نشده‌اند، بنابراین پس از تشخیص و درمان می‌تواند برای بیماران بسیار مهم باشد.

کلسیم و ویتامین D، یک راه حل پیشگیرانه ساده

تقریباً نتیجه فوق در تحقیقی که در سال ۱۳۹۹ در بین معلمان مدارس ابتدایی شهر بندرعباس انجام شد به ثبت رسید. این بدان معناست که تقریباً ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به پوکی استخوان پس از اولین شکستگی نه تشخیص داده می شوند و نه درمان می شوند و بسیاری از آنها شکستگی دوم و هزینه های اضافی دارند.

با این حال، همه محققان بر سادگی پیشگیری از پوکی استخوان با گنجاندن مقادیر کافی کلسیم و ویتامین D در سه دهه اول زندگی تاکید دارند و معتقدند افرادی که ویتامین D و کلسیم را در سه دهه اول زندگی به مقدار زیاد مصرف می‌کنند، احتمال بیشتری دارند. توسعه پوکی استخوان. شاید این بیماری آنقدر مهم باشد که بتوان این آموزه های تغذیه را در کتاب های درسی آموزش دوران کودکی گنجاند.

دسترسی آسان به کلسیم و ویتامین ها دی

خوشبختانه دسترسی به این دو معجزه (کلسیم و ویتامین D) از طریق رژیم غذایی بسیار ساده است. از آنجایی که منابع بسیار زیادی در اختیار آنها قرار دارد، می توان گفت نادیده گرفتن این برنامه تغذیه ساده برای افراد مبتلا به پوکی استخوان گناهی نابخشودنی است.

ماست و لبنیات سرشار از کلسیم هستند. علاوه بر این، برخی از شرکت ها و برندها به دلیل این مشکل انسانی، نوع خاصی از محصول را تولید کرده اند که کافی است آن را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند تا از ابتلا به پوکی استخوان یا بیماری در سنین بالا جلوگیری کنند. ماست کلسیت سیاه نمونه بارز این محصولات است که در قفسه های تمام فروشگاه های کشور به وفور یافت می شود.

طرح سلامت کشور باید با استانداردهای بین المللی تطبیق داده شود

World به دنبال تمرکز بر هماهنگی و رابطه بین مراقبت های اولیه و مراقبت های ثانویه و همچنین ترویج، استانداردسازی و توسعه مدل های مراقبت بر اساس تحقیقات جهانی فعلی است. البته در تمامی این موارد بر لزوم گنجاندن مقادیر کافی ویتامین D و کلسیم در رژیم غذایی تاکید شده است. اما تحقیقات مستقل در حال حاضر بر کاهش عوارض پس از عفونت متمرکز است.

دکتر فیلیپ هالبات، IOF گفت: “پیاده سازی مدل های مراقبت هماهنگ و چند رشته ای بدون شک گام مهمی در بهبود دسترسی جهانی به پوکی استخوان، بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش هزینه های بهداشتی و اجتماعی خواهد بود.” آ

پلت فرم پیشگیری از شکستگی پوکی استخوان یک اولویت در دستور کار سلامت ملی و منطقه ای اسپانیا و اروپا برای پیشگیری فوری از شکستگی است و تلاشی موثر برای کاهش آسیب های ناشی از این بیماری است.

توسعه درمان های دارویی و غیر دارویی

با این حال، این بیماری به شکل کاهش زیادی در امید به زندگی ویرانگر است. اما مطالعات جدید و پیشرفت های علمی تلاش کرده اند تا احتمال شکستگی ناشی از پوکی استخوان که پایان عمر بیمار است را رد کنند.

این تلاش ها منجر به پیشرفت های قابل توجهی در درمان ها در یکی دو سال گذشته شده است. تحقیقات انجام شده از مراکز معتبر دانشگاهی از جمله مطالعه منتشر شده در مجله Physical Approach to the Prevention and Treatment of Osteoporosis بر برخی تمرینات بدنی مانند تمرینات ضربه ای، قدرت محدود، تعادل و تمرینات هماهنگی تاکید و اعتقاد دارد که این برنامه های آموزشی می توانند تمدید شود. تراکم استخوان نخاع و لگن به عنوان دو موقعیت حساس بدن موثر است. البته در این زمینه از ابزارهای مدرن استفاده شده و روز به روز در حال پیشرفت است. ابزارهایی مانند سکوهای ارتعاشی، تحریک الکتریکی محدود، لیزر درمانی و سونوگرافی دوره ای می توانند تاثیر خوبی بر روی بافت استخوان شکسته داشته باشند. این تحقیق بر ترکیب برنامه های درمانی دارویی و غیردارویی تاکید دارد.

خبر خوب در راه است!

خبر خوب این است که علیرغم تمام نتایج ناامیدکننده قبلی، نتایج یک مطالعه جدید به مطالعه ای اشاره دارد که می تواند به درمان احتمالی آرتریت روماتوئید منجر شود.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا دریافته‌اند که چرا سلول‌های استخوانی در یک سن خاص در فرآیند بازسازی عقب می‌مانند. دانشمندان می گویند که نتایج این مطالعه می تواند روزی به یک درمان اساسی برای از دست دادن استخوان منجر شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که چرا تلاش های قبلی برای ایجاد یک درمان برای پوکی استخوان شکست خورده است. آنها یک “نقطه کانونی” در J پیدا کردند که عملکرد آن برنامه از دست دادن یا بازسازی استخوان را تعیین می کند.

رئیس بخش میکروبیولوژی، ایمونولوژی و بیولوژی سرطان UVA و مدیر مرکز پاکسازی سلول های UVA، دکتر. کودی راویچندران گفت: “این یک کشف واقعا جالب است و پنجره جدیدی را برای درمان باز می کند.”

مثل همیشه، پیگیری بهتر از درمان است

با توجه به تمامی موارد فوق و تمامی تلاش های بین المللی جدیدی که در این زمینه در حال انجام است و با کاهش اپیدمی کرونا، توجه بیشتری به این موضوع خواهد شد، باید گفت که اکثریت معتقدند، تحقیقات و تبلیغات، بین ۲۵ تا ۳۰ سالگی، بهترین راه برای جلوگیری از عوارض پوکی استخوان، دریافت کلسیم و ویتامین D کافی است. البته این روند باید بعد از این سن هم ادامه پیدا کند.

خوشبختانه خانواده ها در تمام نقاط جهان به ویژه ایران منابع کافی برای دریافت ویتامین D و کلسیم دارند.

ماست براندی سیاه با همین هدف و با رویکردی مسئولانه برای کمک به مدیریت این مجموعه و ارتقای شاخص های سلامت و شادابی در کشور تولید می شود و در تمامی قفسه های فروشگاه ها به وفور و قیمت مناسب یافت می شود. کشور.

کلسیم و ویتامین D در بدن ما چه می کنند؟

خلاصه این مطالعه اطلاعات زیر را در مورد عملکرد کلسیم و ویتامین D ارائه می دهد:

  • کلسیم برای استحکام استخوان ها لازم است.
  • بدن برای قلب، خون، ماهیچه ها و سیستم عصبی کلسیم مصرف می کند. بدن علاوه بر کلسیم مورد نیاز خود، کلسیم را از استخوان هایی که در آن ذخیره می شود مصرف می کند و باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود.
  • بدن انسان نمی تواند کلسیم خود را تولید کند، دریافت کلسیم کافی بسیار مهم است. یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم، مقدار توصیه شده روزانه کلسیم را تامین می کند.
  • کلسیم عمدتاً در محصولات لبنی، سبزیجات با برگ سبز تیره، آجیل و برخی ماهی ها یافت می شود. بسیاری از محصولات غنی شده با کلسیم در بازار وجود دارد. محصولات قوی با ویتامین D و کلسیم عالی هستند.
  • ویتامین D به هضم و جذب کلسیم در کلیه ها کمک می کند، در غیر این صورت ممکن است کلسیم به بیرون نشت کند.
  • تخمین زده می شود که اکثر مردم به ویتامین D نیاز ندارند.
  • آمار موسسات پزشکی نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد از زنان جوان و مسن مقدار توصیه شده ویتامین D را مصرف نمی کنند.
  • رژیم غذایی غنی از ویتامین D نیز بسیار مهم است. اما چون منابع این ماده در طبیعت کمیاب است و فقط در برخی از غذاها مانند ماهی چرب، جگر، روغن جگر ماهی و زرده تخم مرغ یافت می شود. با این حال، غذاهای غنی از ویتامین، مانند شیر و ماست، در دسترس هستند.

منابع

و رویکردهای فیزیکی برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان

https://b2n.ir/r69701

مدیریت پوکی استخوان: بررسی دانش، نگرش و عملکرد در میان پزشکان مراقبت های اولیه در اسرائیل

https://b2n.ir/n87466

دانش و عملکرد پیشگیری از پوکی استخوان برای معلمان مدارس ابتدایی شهر بندرعباس در سال ۱۳۹۹

https://b2n.ir/r28906

کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌شده مرتبط با پوکی استخوان با افراد میانسال و مسن‌تر ثبت‌شده در پلتفرم ثبت کارآزمایی‌های بالینی بین‌المللی

https://b2n.ir/d04296

کشف کاهش استخوان به درمان جدیدی برای پوکی استخوان اشاره دارد

https://b2n.ir/r64036

کارشناسان خواستار مشارکت سیاسی بیشتر در پیشگیری از شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در اسپانیا هستند

https://b2n.ir/u37475

دیگر خبری از استخوان های شکسته نیست! برای پیشگیری، تشخیص و درمان اقدام کنید

https://b2n.ir/x77563

مراقبت های پیشگیرانه از پوکی استخوان برای نوجوانان و جوانان

https://b2n.ir/f48831
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟