مضرات زیاد نوشیدن چای زیاده روی در مصرف چای مضرات چای


یک کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به فواید فراوان نوشیدن چای گفت: این فواید زمانی در اختیار بدن قرار می گیرد که چای به مقدار تازه و متعادل مصرف شود.

مضرات نوشیدن زیاد چای

چای بدون شک یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در جهان است و افراد زیادی در سراسر جهان به صورت روزانه از این نوشیدنی محبوب استفاده می کنند. در این مقاله از مجله دلتا به بررسی مضرات نوشیدن زیاد چای ما پرداخت می کنیم

چهار نوع چای در جهان وجود دارد

چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ چهار نوع چای موجود هستند که چای سیاه پرمصرف ترین گیاه چای است.

کافئین موجود در چای

چای سیاه نسبت به انواع دیگر کافئین بیشتری دارد اما نسبت به قهوه کافئین کمتری دارد و وجود این کافئین می تواند تمرکز افراد را بهبود بخشد و به آنها آرامش دهد.

خواص آنتی اکسیدانی چای

یکی از مهمترین خواص چای وجود آنتی اکسیدان هایی است که رادیکال های آزاد را در بدن غیر فعال می کند. وجود برخی آنتی اکسیدان ها در چای، مانند پلی فنول ها، سطح کلسترول و قند خون را در بدن کاهش می دهد. علاوه بر این، این پلی فنول ها نقش موثری در مبارزه با سلول های سرطانی دارند و می توانند به پیشگیری از سرطان کمک کنند.

خواص آنتی اکسیدانی چای

مضرات نوشیدن زیاد چای

فواید چای تا زمانی است که افراد مقدار کمی چای تازه مصرف کنند، اما اگر مصرف چای بیش از سه تا چهار فنجان در روز باشد، قطعاً با ضرری برای سلامت بدن همراه خواهد بود.

کم خونی

اولین مشکل نوشیدن زیاد چای کم خونی ناشی از کمبود آهن است، زیرا مصرف زیاد چای به دلیل وجود ترکیباتی به نام تانن، جذب آهن را کاهش می دهد و در نتیجه باعث کم خونی در بدن انسان می شود.

استرس و بی قراری

مصرف زیاد چای میزان کافئین موجود در آن را افزایش می دهد که باعث افزایش استرس و بی قراری و بی قراری در افراد می شود. هر چه مدت زمان مصرف چای بیشتر باشد، کافئین بیشتری در اختیار بدن قرار می گیرد و افراد باید از مصرف زیاد چای دم کرده و مصرف آن خودداری کنند.

رفلکس های معده

کافئین موجود در چای می تواند علائم رفلاکس معده را افزایش داده و باعث سوزش سر دل شود. مصرف زیاد چای نیز باعث سردرد در افراد می شود.

مضرات نوشیدن زیاد چای چیست؟

مطالعات پیشنهادی: مقاله را بخوانید آیا می دانید زردچوبه برای چه چیزی مضر است؟

برنامه را دانلود کنید