منابع جهانی برنج در خطر است!؟آب و هوای نامناسب برای تامین کنندگان اصلی برنج آسیا، از جمله هند، بزرگترین صادرکننده برنج، تهدیدی برای کاهش تولید مهم ترین غذای جهان و افزایش تورم مواد غذایی است که در حال حاضر در سطوح بی سابقه بوده است.

به گزارش ایسنا، برنج حتی با وجود کووید-۱۹ روند صعودی قیمت مواد غذایی را کاهش داده است، اختلالات عرضه و درگیری اخیر بین روسیه و اوکراین باعث گرانی سایر غلات در گذشته شده است. دو دوره سال

به گفته تاجران و تحلیلگران، آب و هوای نامساعد در کشورهای صادرکننده آسیایی که حدود ۹۰ درصد از تولید برنج جهان را تشکیل می‌دهند، احتمالاً روند قیمت‌ها را تغییر خواهد داد.

فین زیبل، اقتصاددان تجارت کشاورزی بانک ملی استرالیا، گفت که قیمت برنج احتمالاً بالا باقی خواهد ماند و انتظار می رود تولید در کشورهای عمده صادرکننده کاهش یابد. زیبل به رویترز گفت که افزایش قیمت برنج چالش‌های عمده‌ای برای مقرون به صرفه بودن مواد غذایی در برخی از نقاط جهان ایجاد می‌کند.

کشاورزان، بازرگانان و تحلیلگران به رویترز گفتند که باران های پراکنده در کمربند غلات هند، موج گرما در چین، سیل در بنگلادش و کاهش کیفیت در ویتنام می تواند باعث کاهش عملکرد در چهار کشور از پنج تولیدکننده بزرگ برنج در جهان شود.

شرلی مصطفی، اقتصاددان در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، گفت که در اوایل سال جاری قیمت مواد غذایی به بالاترین حد خود رسید، برنج در دسترس است. مصطفی افزود: اکنون در برخی از کشورهای عمده تولیدکننده برنج از جمله هند، چین و بنگلادش شاهد بدتر شدن وضعیت آب و هوا هستیم که در صورت عدم بهبود شرایط در هفته های آینده می تواند تولید را کاهش دهد.

بر اساس داده‌های اداره هواشناسی، ایالت‌های بزرگ تولیدکننده برنج هند در این فصل ۴۵ درصد کاهش بارندگی‌های موسمی را ثبت کرده‌اند. رئیس انجمن صادرکنندگان برنج هند گفت: این امر تا حدودی منجر به کاهش ۱۳ درصدی کاشت برنج در سال جاری شده است که می تواند تولید را ۱۰ میلیون تن یا حدود ۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دهد. جدای از این، با روی آوردن برخی کشاورزان به حبوبات و دانه های روغنی، سطح زیر کشت برنج نیز کاهش یافته است.

در ویتنام، باران در حین برداشت به کیفیت غلات آسیب زد. چین، بزرگترین مصرف کننده و واردکننده برنج، تحت تاثیر گرمای شدید در بخش غلات قرار گرفته است و طبق گزارش USDA، انتظار می رود در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ واردات ۶ میلیون تنی را ثبت کند. چین در سال گذشته ۵.۹ میلیون تن واردات داشته است.

به گفته تاجران، بنگلادش، سومین مصرف‌کننده بزرگ جهان، پس از آنکه سیل به مناطق اصلی تولیدش آسیب رساند، انتظار می‌رود برنج بیشتری وارد کند. یک تاجر سنگاپوری گفت: قیمت برنج به پایین ترین سطح خود رسیده است و نسبت به سطح فعلی شاهد افزایش در بازار هستیم. این تقاضا با خریدارانی مانند فیلیپین و سایرین در آفریقا که به دنبال رزرو محموله هستند در حال افزایش است.

انتهای پیام/

زخم