مواد غذایی پرخطر دودی | متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ خوشمزه اما خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا تنفس هوای آلوده شهر به مدت 4 روز است! دکتر تغذیه اصفهان دکتر. خطر غذاهای دودی

سیگار کشیدن فرآیندی است که طی آن غذا به مدت طولانی پخته ، مزه دار می شود و ذخیره می شود. در طی این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). در سیگار کشیدن داغ ، غذای خام مانند گوشت یا ماهی به مدت چند ساعت در معرض دود قرار می گیرد تا در طی این فرآیند کاملاً پخته شود. در سیگار کشیدن سرد ، مواد غذایی به مدت طولانی ، گاهی اوقات تا چند روز در معرض دود قرار می گیرند تا به مدت طولانی نگهداری شوند یا طعم دار شوند. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز از این طریق دود می شود ، گاهی اوقات مواد معطر به سوخت مورد استفاده برای سیگار کشیدن غذا اضافه می شود.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

مخلوطی از برنج خام ، شکر و چای برای نوشیدن چای در چین استفاده می شود. این مواد را در انتهای تابه قرار می دهند و سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل تابه می ریزند و غذا را کمی دود می کنند. در حالی که ظرف دودی است ، عطر مخلوط برنج و چای را به خود می گیرد.

در اروپا از چوب بلوط به طور سنتی برای کشیدن گوشت و ماهی استفاده می شد ، اما امروزه چوب بلوط اغلب برای سیگار کشیدن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی از گردو در کنار بلوط و گردو استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته ، در مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام خانه دود وجود داشت. در این قسمت ، گوشت های مختلف دودی می شد و سپس ذخیره می شد.

امروزه از دود مایع در روشهای جدید و صنعتی استفاده می شود که از تقطیر ، تصفیه و تراکم دود معمولی بدست می آید و عوارض جانبی کمتری دارد.

خطرات غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن مانع از رشد باکتری ها و کند شدن تجزیه روغن های موجود در محصول می شود ، اما از سوی دیگر ، صدها ترکیب سمی مضر برای سلامت انسان در دود تا کنون شناسایی شده است و در برخی موارد سرطان زایی آنها تعیین شده است ثابت شده

برخی از مواد موجود در دود شبیه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش بر سلامت انسان تأثیر جدی بگذارند و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان معده و روده بزرگ را افزایش دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک پاکت سیگار در شهر یا تنفس هوای آلوده به مدت 4 روز است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی چرخه ای مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دودی می شوند. این مشکل در محصولاتی که به طور سنتی خارج از کنترل بهداشتی تولید می شوند وجود دارد.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین خون موجود در محصول ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی ایجاد می کند. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون روغن ها را کند می کند. از طرف دیگر ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد و ممکن است باعث واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده شود.


بیشتر بدانید: درباره مضرات قند تحقیق کنید


فرآیند دودی ترکیبات پراکسید روی سطح محصولات گوشتی ایجاد می کند و خطر سرطان زایی محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز در محصول را افزایش می دهد. این باکتری یکی از علل مسمومیت غذایی است و می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. این شامل آلاینده های اولیه و ترکیبات ناشی از فساد مواد غذایی است. با تغییر طعم غذا در طول فرآیند سیگار کشیدن ، تشخیص اولین فساد غذا دشوار است و این ویژگی اساس سودجویی و تقلب در غذا است.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و فرآورده های گوشتی سوسیس به دلیل مصرف نامناسب اقشار جامعه بیشترین تهدید را برای سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری (احتمال تبدیل آنها به بدن به نیتروزامین در بدن) بیشتر از سوسیس های معمولی است. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار رایج است ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مصرف می شود. مطالعات نشان داده است که خطر انواع بیماری ها در اثر مصرف محصولات دودی همان چیزی است که در اثر مصرف بیش از حد چربی اشباع ایجاد می شود.

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

پیشنهادات

1- اگر از مصرف گوشت دودی یا نمک شور لذت می برید ، فقط گاهی اوقات و به مقدار کم مصرف کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیرات منفی بر بدن می گذارند. تا جایی که ممکن است از مصرف همه آنها به طور همزمان یا برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.

2 – مقدار زیادی نمک هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و سوسیس استفاده می شود. بنابراین ، مصرف این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند چنین سردردهایی را تشدید کنند.


دکتر. رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر. رضا آتمینانی با روشهای اساسی تغذیه ، میزان و نوع غذا خوردن می تواند نقش مهمی در تأمین سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

دکتر متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان ، دکتر برای مشاهده صفحه اینستاگرام رضا اطمینانانی کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

معایب رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه ای

درباره مضرات مواد قندی تحقیق کنیددیدگاهتان را بنویسید