مکمل های “ضروری” باروریچرا وقتی ما در غرب زندگی پرباری داریم، با دسترسی به غذاهای فراوانی که از سرتاسر جهان می‌آیند، باروری ما راکد است؟ آنجلا هیپ، متخصص تغذیه نشان می‌دهد که چرا ویتامین C، آلترینت B و آلترینت استیل ال کارنیتین حاوی بالاترین مواد مغذی «باید» برای قبل و بعد از بارداری هستند.

در اکتبر ۲۰۱۷، گزارشی در مورد باروری مردان در ۴۵ سال گذشته منتشر شد و نتایج نگران کننده است. تعداد اسپرم از سال ۱۹۷۳ تقریباً ۶۰ درصد کاهش یافته است و از هر ۶ زوج، ۱ زوج نابارور هستند. قبل از این، بودجه و تحقیقات عمدتاً بر روی زنان به عنوان یک عامل مهم باروری پایین متمرکز بود. در حال حاضر فرضیاتی در مورد اینکه چرا چنین کاهش شدیدی در یک بازه زمانی کوتاه رخ داده است، مطرح می شود. بسیاری به تغذیه و سبک زندگی به عنوان عامل اصلی این مشکل نگاه می کنند.

غذا در مقابل باروری …

در قرن بیست و یکم مقدار زیادی غذا در دسترس است. اما در ارائه چنین انتخاب و مقدار وسیعی برای تغذیه جمعیت رو به رشد، کیفیت ممکن است بیش از کمیت آسیب دیده باشد. اعتقاد بر این است که بسیاری از محصولات سنتی که امروزه می خوریم نسبت به ۵۰ سال پیش سطح مواد مغذی کمتری دارند و به شدت با مواد شیمیایی و هورمون ها آلوده هستند. ظهور غذاهای فرآوری شده چنان فشاری بر بدن وارد کرده است که واقعاً برای خوردن این گونه طراحی نشده است. برخی می گویند ممکن است این دلیل کاهش نرخ باروری باشد و اینکه چرا بسیاری اکنون روش های کمکی برای بچه دار شدن را انتخاب می کنند.

رژیم غذایی + مکمل ها = باروری سالم

دستورالعمل های غذایی انگلستان بیان می کند که نیازهای غذایی شما باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. با این حال، برای برخی افراد و موقعیت‌ها، مکمل برای اطمینان از دستیابی به تمام سطوح مواد مغذی مهم است. راه حل های بهبود باروری می تواند به سادگی تغییر سبک زندگی و استفاده از یک رژیم غذایی سالم همراه با برخی مکمل های غذایی کلیدی باشد. در سال ۱۹۹۵ دانشگاه ساری مطالعه‌ای را منتشر کرد که در آن با بیش از ۳۰۰ زوج که قبلاً مشکلات باروری داشتند کار کردند. بر اساس نیازهای تغذیه ای، آنها یک “برنامه باروری” مشخص را برای همه افراد درگیر اجرا کردند و این باعث شد بیش از ۸۰ درصد از زوج ها زایمان موفقی داشته باشند.

مکمل باروری شما

در حال حاضر مقدار زیادی دانش علمی در مورد چگونگی هدف قرار دادن این مواد مغذی از طریق مکمل های غذایی برای کمک به تعادل هورمون ها و بهبود باروری وجود دارد. وقتی صحبت از مکمل می شود، این سیستم حامل آنهاست که سرعت جذب و فراهمی زیستی را تعیین می کند. تمام مکمل‌های آلترینت با استفاده از یک حامل فسفولیپید طراحی شده‌اند تا حداکثر جذب را داشته باشند که به این مواد مغذی اجازه می‌دهد مستقیماً به سلول‌ها برسند، و از آنجایی که لایه بیرونی اسپرم و تخمک از چربی ساخته شده‌اند، این نیز از زایمان سریع‌تر و هدفمندتر پشتیبانی می‌کند.

  • لیپو ویتامین C بالا – برای حمایت از سلامت اسپرم و تخمک ضروری است و به عنوان یک آنتی اکسیدان اصلی به دفع استرس اکسیداتیو کمک می کند. اگر اکسیداسیون رخ دهد، می تواند سلامت تخمک و اسپرم را بدتر کند و در نتیجه باعث آسیب کروموزومی شود. ویتامین C همچنین برای حمایت از رشد سالم کودک ضروری است و از سلامت جفت زمانی که کودک در رحم است، حمایت می کند، که به جلوگیری از سقط جنین کمک می کند.
  • کمپلکس ویتامین B و مواد معدنی لیپوزومی آلترینت – طیف کاملی از ویتامین‌های B از جمله Quatrefolic® یک اسید فولیک نسل جدید را فراهم می‌کند که فراهمی زیستی را افزایش می‌دهد و نقش مهمی در پیشگیری از نقص‌های اولیه خط میانی مانند اسپینا بیفیدا دارد. آلترینت B همچنین حاوی B12 و B6 است که به حمایت از تکثیر DNA سالم و تعادل هورمونی کمک می کند. آلترینت B همچنین حاوی مواد معدنی سلنیوم، روی و کروم است.ادامه مطلب را در ادامه بخوانید…
  • آلترینت لیپوزومال استیل ال کارنیتین – نشان داده شده است که این اسید آمینه به حمایت از تحرک و کیفیت اسپرم کمک می کند و در عین حال از اسپرم در برابر اکسیداسیون محافظت می کند. همچنین نشان داده شده است که به تخمک گذاری و نرخ بارداری در زنانی که به دنبال حمایت از باروری هستند کمک می کند.
  • سلنیوم – این ماده معدنی آنتی اکسیدانی قوی برای باروری زنان و مردان مفید است و اغلب با فاکتور باروری مردانه پایین است. سلنیوم به حمایت از سلامت تیروئید کمک می کند و اختلالات تیروئید به سقط جنین زودرس نسبت داده شده است. آلترینت B حاوی سلنیوم لیپوزومی است.
  • روی – برای باروری زن و مرد از حمایت از هورمون های کلیدی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون تا حمایت از یک بارداری سالم و کامل مهم است. روی همچنین نقش کلیدی در سلامت اسپرم ایفا می کند و سطوح پایین روی با سطوح پایین اسپرم و تحرک و مورفولوژی ضعیف مرتبط است. آلترینت B حاوی روی لیپوزومی است.
  • امگا ۳ – این چربی های “خوب” به حفظ تعادل هورمونی کمک می کنند و بخشی ضروری از برنامه باروری تغذیه ای هستند. وضعیت امگا ۳ نیز با باروری مردان مرتبط است، زیرا نشان داده شده است که وقتی تحرک و تعداد اسپرم کم باشد، ممکن است با سطوح پایین امگا ۳ نیز مرتبط باشد.

آلترینت B و آلترینت C در رابطه با مواد مغذی قبل از حساسیت زا یک عمل مضاعف مفید هستند، اما برای یک رویکرد برنامه ریزی جامع خانواده باید همیشه آنها را همراه با یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالم مصرف کرد.

آنجلا هیپ

آنجلا از زمان فارغ التحصیلی در رشته باروری، مدیریت هورمون و بارداری در کالج فیزیوتراپی در سال ۲۰۰۵ آموزش دید. آنجلا از ابزارهای تشخیصی بسیاری برای حمایت از کار خود استفاده می کند، با تمرکز عمده بر روی آزمایش و ژنتیک به عنوان کلیدی که قفل ناباروری را باز می کند. آنجلا اخیراً در بزرگترین کنفرانس در نوع خود در مورد باروری و بارداری در لندن با عنوان “سفر بارداری” در مورد “تغذیه یک رویکرد بالینی به باروری” به همراه چند متخصص بین المللی باروری سخنرانی کرد.

منابع

تعداد اسپرم اکنون ۵۹ درصد کمتر از سال ۱۹۷۳ است https://academic.oup.com/humupd/article-abstract/23/6/646/4035689 https://www.sciencedaily.com/releases/2017/07/170726110954 htm

IVF در چند دهه گذشته https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1936357/

پیش از بارداری و پیامدهای سلامت بارداری مطالعه ۳۸۷ زوج https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13590849509000218؟

ویتامین های B – اهمیت اهداکنندگان متیل (فولات و کولین) در بارداری https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2628952/

ویتامین B6 و اهمیت آن در بارداری https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29529267

ویتامین C، بارداری و سلامت جفت https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15607547

ویتامین C و سلامت اسپرم https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28251671

ویتامین C و محافظت از سلامت تخم مرغ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26966434

استیل ال کارنیتین برای سلامت اسپرم – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4163266/

استیل ال کارنیتین برای زنان – https://www.integrativepro.com/Resources/Integrative-Blog/2016/L-carnitine-and-Womens-Health

سطوح پایین سلنیوم، تولید مثل و سقط جنین https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21963101

شرایط تیروئید و سقط جنین https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29102040

مرتبط با رشد کم اسپرم https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26932683

روی برای لقاح ضروری است https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30122633

امگا ۳ و کاهش التهاب در دوران بارداری https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30293596

امگا ۳ و باروری مردان https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30196939

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع