میدان جنگ در حجاب نامشخص است


نویسنده کتاب «زنان خانه دار مبارز؛ خاطرات سید اقدس حسینیان از زنان مبارز انقلاب» می گوید: امروز بیش از هر زمان دیگری بحث زن، حقوق زن و آزادی زن مطرح است و عده ای هم نظر شما را دارند. بر این اساس مبارزه کنید و این میدان مبارزه است. . حجاب در سوال اشتباه تعریف شده است.

به گزارش ایسنا، کتاب «بابرزه خندر؛ خاطرات سید اقدس حسینیان از زنان مبارز انقلاب» با حضور نادرا شاملو استاد دانشگاه، عفت نظمی بهیار، پژوهشگر زهرا احسن مقدم، نویسنده کتاب مرضیه زکری و جمعی برگزار شد. علاقه مندان موزه هنر حسینیه مشهد

نادره شاملو، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی و فعال اجتماعی در حوزه زنان وی در سخنانی با بیان اینکه زنان یکی از پیشرانان حرکت در جامعه اسلامی بودند، گفت: آنچه زنان را قادر ساخته در این مبارزات نقش پررنگی داشته باشند، تأثیرگذاری زنان است. نیمی از جامعه را زنان تشکیل می دهند و نیمی دیگر هم تحت تأثیر تربیت فرزندان و هم تأثیرگذاری بر مرد خانواده در نظام خانواده است. در نتیجه اگر زنان یک جامعه جنبشی تشکیل دهند، آن جامعه در مسیر درست و نظری خود حرکت خواهد کرد.

وی با اشاره به نقش زنان در نهضت تنباکو و تبعید آیت الله ببهانی افزود: با نگاهی به تاریخ نهضت ها در ایران می بینیم که نقش زنان ضروری است. حضور زنان قبل از انقلاب و در مبارزه با ستمگران ادامه دارد و گاه پایه ها و مقدمات جنبش ها را تشکیل می دهند.

این استاد دانشگاه به بیان اینکه چرا زنان پیشتاز حوادث تاریخ معاصر هستند، تصریح کرد: اگر به الگوهایی که در اسلام داریم نگاه کنید متوجه می شوید که چرا این اتفاقات رخ داده است. پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و حادثه ناگواری که در پی آن حضرت رخ داد، اولین شهیدی که اسلام آورد، حضرت زهرا رضی الله عنه بود. همه ما شنیده ایم که حضرت زینب(س) راه امام حسین(ع) را ادامه داده است، اما نیامده ایم بگوییم حضرت زینب(س) چه کرد؟

وی با بیان اینکه خانم حسینیان و سایر زنان مسلمان مانند ایشان الگوهای زنده هستند، تصریح کرد: از نهضت تنباکو تا مشروطه و سپس انقلاب اسلامی، این جنبش ها و نقش هایی که زنان ایفا کردند، نشات گرفته از جنبش هایی بود که از اوایل سال ۱۳۷۸ آغاز شد. آغاز شده اسلام این حقیقت جایگاه زن مسلمان است. یک روند صعودی زمانی رخ می دهد که در الگوی درست و در جهت درست باشد. چیزی که استکبار جهانی را تهدید کرد و تصمیم جدی گرفت تا زن مسلمان را از هویت واقعی خود جدا کند تا مسیر انقلاب را از ریشه تغییر دهد. وظیفه کنونی ما خنثی کردن این هدف با شفاف سازی و روشن ساختن جایگاه واقعی زنان در جامعه است.

میدان جنگ در حجاب نامشخص است

جوانان باید بدانند زنان ما چه کرده اند

بیشتر در این برنامه حرمت فرمان منجی زنان مبارز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در مشهد او همچنین به قول خودش گفت: اگر لقب سلحشور و زن مسلمان را بگیریم، خانم. اکداس حسینیان نمونه بارز این موضوع است. امثال ایشان کم داریم که از ۱۳ سالگی وارد مبارزات انقلابی شده باشند. می دانید خواسته ها و خواسته های یک نوجوان چیست. آیا امکان دعوا برای نوجوان وجود دارد؟ آیا این نوجوان می تواند عقلی بیابد که وضعیت فعلی خود را بشناسد و از همان سن و سال از انقلاب و اسلام حمایت کند؟

وی تصریح کرد: نقطه عطفی در مبارزات انتخاباتی او این بود که حسینیان با روشنگری پیش رفت. یعنی اگر در خانه های تیمی می جنگیدید، انحراف فرقه جنایتکار منافقین را که در حال حاضر در دنیا بدنام است، افشا می کردید. نفوذ و حواس پرتی را به مردم عرضه کرد تا مرتکب جنایات بعدی نشوند.

ناظمی افزود: در حین خواندن خاطرات خانم حسینیان ساعت ها گریه کردم. گریه من به خاطر این بود که در این اتفاقات پای او بودم. مثلاً در مورد زلزله طبس که در کتاب آمده، چهل روز آنجا ماندم. اوضاع آنجا بسیار شرم آور بود. فرح و شاه هلیکوپتر را آوردند، مردم دویدند و هلیکوپتر فرود نیامد و برگشت. مردم به فرح تف می کنند. می گویند پارسال آمدی، گفتیم خانه هایمان خراب می شود و تو گفتی نه! اینها مخلوقات باستانی است، همه باید حفظ شوند و این آفریده های کهن به دست ما افتاد و همه ما از بین رفتیم. یک جا خانم حسینیان هم حضور داشت، کسی از کفن طبس چیزی نگفت. برای دختری در آن سنی که همه از مرده می ترسند و بیمار به نظر می رسند، رفتن به حمام و غسل دادن مرده بسیار مهم است. اکنون حیاتی است که جوانان ما این شجاعت را داشته باشند.

نظمی یادآور شد: خانم حسینیان ضمن رسیدگی به امور خانواده، به دنبال ساخت و ساز نیز بودند. وقتی انقلاب پیروز شد نگفت بردگی ما تمام شده است. به روستاهایی می رفت که کار در آنجا سخت بود. منافقین در روستاها مستقر شدند، اما اوا با آگاهی خود اقدامات آنها را خنثی کرد.

این مدافع وارسته افزود: با شروع جنگ همسر عزیزش هر بار رفت و آمد از هم جدا می شد و هر بار که می رفت فرزندی برایش به دنیا می آمد. همسر نداشتن خیلی سخت است و چهار فرزند به دنیا آورده است. واقعاً ما در دنیا به دنبال چه هستیم؟ به دنبال یک فمینیست هستید؟ ما به دنبال چه نوع زنی هستیم؟ چگونه می توان زنی را یافت که لحظه ای جان خود را فدای اسلام و انقلاب کند؟ همه این مسائل ریشه در دین شما دارد. بدین ترتیب انسان با رهبری جامعه به مقام احترام می رسد; به نظر من او رهبر جامعه زنان است. انشاالله چنین کتاب هایی به دست جوانان برسد و ببینند زنان ما چه کرده اند. بفهمند که این زنان یا زنان هستند که استعمار و استکبار را ترویج می کنند.

میدان جنگ در حجاب نامشخص است

روایتی از مبارزات زنان در انقلاب اسلامی

مرضیه زکری نویسنده کتاب خانه دار مبارز. وی درباره این کتاب گفت: این کتاب روایتی از مبارزات زنان و نقش زنان در جریان مبارزات انقلاب اسلامی است. ما به این داستان ها نیاز داریم. در شرایطی که به قول رهبر بزرگوارمان جنگ روایتی در جریان است و اگر ما روایت نکنیم برای ما روایت می کنند. خوب است که به تاریخ برگردیم و به زنانی مانند Smt گوش دهیم. حسین که رزمنده بودند و از آنها بپرس که تعریفشان از جنگیدن چیست؟ برای چه می جنگیدند؟ اهداف و آرمان های آنها چه بود؟ چه فراز و نشیب هایی را پشت سر گذاشتند و چگونه در این زمینه فعالیت کردند.

زکری در ادامه همین موضوع گفت: امروزه بیش از هر زمان دیگری بحث زنان، حقوق زنان و آزادی زنان مطرح است و عده ای فکر می کنند که در حال مبارزه و مبارزه هستند، این حوزه به اشتباه تعریف شده است. مسئله حجاب . شاید وقت آن رسیده است که از زنانی مانند خانم خانم بشنویم. حسینیان و امثال او که در روزگاری زندگی می کردند که حکومت حجاب را از آنها گرفته بود و زنان آزاده به نظر می رسیدند، اما هنوز وارد جاهایی شدند که واقعاً مبارزه تعریف می شود. پس نکته چه بود؟ به همین دلیل است که چه اهداف و مشکلاتی باعث شد افرادی مانند دونا حسینیان زندگی راحت، آسان و بی دغدغه خود را رها کنند و در این مسیر پر از ترس، خطر و چالش که بسیاری در محیط خفقان آن زمان با آن دست و پنجه نرم می کردند، قدم بگذارند. عواقب برای آنها

وی افزود: دانستن این موضوع و رساندن آن به نسلی که نه از تاریخ می‌داند، نه از انقلاب می‌داند و نه چیزی از این مبارزه که ما آن را «مبارزه زنان» می‌نامیم، نشنیده است، بسیار ارزشمند است و باید است تشکر از افرادی مثل خانم حسینیان کرد که مبارزاتی را که سالها قبل از انقلاب شروع شده ادامه داده و تکمیل کردند و خاطرات خود را بیان کردند.

محقق این کتاب زهرا احسان مقدم است وی همچنین درباره تاریخ یابی و روند تحقیق توضیح داد.

میدان جنگ در حجاب نامشخص است

«خندر مبارز» با تحقیق مرضیه زکری و زهرا احسن مقدم و تصحیح مرضیه زکاری، ۲۴۸ صفحه، ۱۲۰۰ جلد و با قیمت ۶۰ هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است.

میدان جنگ در حجاب نامشخص است

انتهای پیام/