نارسایی کبد – درمان گیاهی آیورودا

نارسایی کبد زمانی رخ می دهد که قسمت اعظم کبد آسیب دیده و قادر به عملکرد نباشد. این وضعیت می تواند حاد یا مزمن باشد. نارسایی حاد کبد معمولاً به دلیل هپاتیت A، B و C، مسمومیت دارویی و مسمومیت غذایی ایجاد می شود. نارسایی مزمن کبد ناشی از هپاتیت B و C، اعتیاد به الکل، سیروز، سوء تغذیه و اختلالات متابولیک است. علائم اولیه شامل حالت تهوع، از دست دادن اشتها، خستگی و اسهال است. علائم دیررس عبارتند از زردی، خونریزی آسان، تورم شکم، بی نظمی ذهنی، خواب آلودگی و کما. درمان معمولاً حمایتی است. پیشگیری و از بین بردن علت شناخته شده بسیار مهم است.

درمان آیورودا نارسایی کبد شامل درمان علت شناخته شده این بیماری و ترمیم آسیب کبدی است. هپاتیت را می توان با داروهایی مانند Arogya-Vardhini، Sutshekhar-Ras، Suvarna-Sutshekhar-Ras، Bhunimbadi-Qadha، Punarnavadi-Qadha، Guduchyadi-Qadha، Kutki (Picrorrhiza kurroa)، Kalmegh (AndrographisThekhar-Ras) درمان کرد. ). . پانارناوا (Boerhaavia diffusa)، هاریتاکی (Terminalia chebula)، دئودار (Cedrus deodara)، Haridra (Curcuma longa)، Daru-Haridra (Berberis aristata)، چیرایتا (Swertia chirata)، گودوچی (Tinospora cordifolia) و Patol. . ویروس های هپاتیت A، B و C را می توان با داروهایی مانند Bhumiamalaki (Phyllanthus niruri)، Amalaki (Emblica officinalis)، Yashtimadhuk (Glycyrrhiza glabra)، Haridra، Tulsi (Ocimum sanctum)، Kutki و Chitrak (Plumbagoy) غیرفعال کرد.

الکلیسم را می توان با داروهایی مانند Arogya-Vardhini، Punarnavadi-Qadha، Saraswatarishta، Nardiya-Laxmi-Vilas-Ras، Shrung-Bhasma، Kutki، Brahmi (Bacopa monnieri)، Mandukparni (Centella asiatica)، Shankhvolusachostis (Nardiya-Laxmi-Vilas-Ras) درمان کرد. jatamansi).be ) و vacha (Acorus calamus). مسمومیت دارویی و مسمومیت غذایی را می توان با داروهایی مانند Punarnavadi-Guggulu، Gokshuradi-Guggulu، Punarnavadi-Qadha، Saarivasav، Arogya-Vardhini، Shankh-Daddy، Chitrakadi-Daddy، Lashunadi-Daddy، Kukshekthan-Saarivasav، درمان کرد. -بابا، پروال-پانچامروت-راس، کوتاج-پارپاتی و پانچامروت-پارپاتی. اختلالات متابولیک مسئول نارسایی کبد را می توان با داروهایی مانند Amalaki، Yashtimadhuk، Haridra و Daru-Haridra درمان کرد.

داروهایی نیز برای کاهش یا معکوس کردن آسیب به سلول های کبدی داده می شود تا کبد بتواند به درستی عمل کند. داروهایی که برای این منظور استفاده می شوند عبارتند از: سووارنا-سوتشخار-راس، سووارنا-پارپاتی، پانارناوا-ماندور، راسایان-چرنا، سووارنا-بهاسما، ابهراک-بهاسما، تامرا-بهاسما، آمالکی، کوتکی و گودوچی. تورم شکم را می توان با داروهایی مانند پانارناوا-ماندور، پانارنوادی-قاده، جیپال-راس، دوزهای بالای آروگیا-وردینی و ایچه-بهدی-راس درمان کرد. در این شرایط، رژیم غذایی عمدتاً لبنیات توصیه می شود، در حالی که مصرف آب محدود یا ممنوع است.

نارسایی حاد و مزمن کبد را می توان با ترکیب معقولی از داروهای آیورودا با موفقیت درمان کرد. استفاده به موقع از این داروها می تواند به جلوگیری از آسیب غیرقابل برگشت کبد و نارسایی کامل کبد کمک کند. بنابراین این داروها می توانند نارسایی کبد را کنترل کرده و شانس بقا و بهبودی را در بیماران مبتلا به این بیماری افزایش دهند.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر