نشستن طولانی‌تر با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مرتبط است

یک مطالعه جدید نشان داده است که نشستن طولانی مدت مستقیما با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مرتبط است.

افرادی که به داشتن یک شغل اداری در ساعات ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر می بالند، نیاز به بازنگری دارند. بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه ایالتی کانزاس انجام شد، هر چه فرد طولانی تر بنشیند، خطر ابتلا به یک بیماری مزمن در او بیشتر می شود.

محقق ریچارد روزنکرانز، استادیار تغذیه انسانی در دانشگاه ایالتی کانزاس، در این مطالعه با محققان اما جورج و گریگوری کلت از دانشگاه وسترن سیدنی همکاری کرد. آنها نمونه هایی از ۶۳۰۴۸ مرد ۴۵ تا ۶۵ ساله از ایالت نیو ساوت ولز استرالیا را بررسی کردند. در ابتدای مطالعه، همه شرکت کنندگان نشان دادند که آیا در حال حاضر از یک بیماری مزمن رنج می برند یا خیر و معمولاً چند ساعت در روز می نشینند. اطلاعات اخیر به چهار گروه تقسیم شد – ساعت ساعت یا کمتر، چهار تا شش ساعت، شش تا هشت ساعت و بیش از هشت ساعت. این نشان داد که افرادی که بیش از چهار ساعت در روز می‌نشینند، نسبت به افرادی که کمتر از چهار ساعت می‌نشینند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری مزمن هستند. همچنین مشاهده شد که افراد پس از نشستن طولانی‌تر شروع به گزارش بیماری‌های مزمن بیشتری مانند سرطان، بیماری قلبی، دیابت و فشار خون کردند.

محققان همچنین گزارش دادند که دیابت در افرادی که شش ساعت یا بیشتر در روز می‌نشینند شایع‌تر است.

روزنکرانز گفت: «ما شاهد افزایش مستمر خطر ابتلا به بیماری مزمن با نشستن بیشتر شرکت‌کنندگان بودیم. گروهی که بیش از هشت ساعت نشسته بودند به وضوح بیشترین خطر را داشتند.

محققان می گویند که این مطالعه بیشتر برای کارمندان اداری و افرادی که مشاغل کم تحرک طولانی دارند مانند رانندگان کامیون و غیره مفید است. روزنکرانتز گفت در حالی که در گذشته بسیاری از مطالعات با اطمینان گزارش کرده اند که افراد فعال بدنی کمتر در معرض ابتلا به بیماری های مزمن هستند نسبت به افرادی که فعالیت بدنی ندارند، مطالعات کمی در مورد کاهش زمان بی تحرکی در روز انجام شده است. وی خاطرنشان می کند که در حالی که افراد ساعت ها در مطب مطبوع خود احساس راحتی می کنند، به دلیل عدم فعالیت و مصرف کم انرژی می تواند برای سلامتی آنها بسیار مضر باشد.

روزنکرانتز همچنین گفت که این بدان معنا نیست که افرادی که زیاد می نشینند اصلا ورزش نمی کنند، فقط به اندازه کافی ورزش نمی کنند. همچنین نشستن طولانی مدت به معنای زمان کمتر برای فعالیت بدنی است.

در پایان این مطالعه، محققان دریافتند که در حالی که ارتباط واضحی بین زمان نشستن و بیماری‌های مزمن وجود دارد، هنوز مشخص نیست که آیا نشستن طولانی مدت باعث بروز چنین بیماری‌هایی می‌شود یا فقط آنها را مختل می‌کند.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر