نکات ازدواج موقت که همه باید بدانند | نکات ازدواج موقت | ازدواج موقت


ازدواج موقت یا ازدواج موقت همانطور که از عنوان آن پیداست، بر خلاف ازدواج دائم، برای مدت معینی وارد می شود و دارای مفاهیم و نکات بسیار مهمی است که زن و مرد قبل از ازدواج باید به آن توجه داشته باشند.

نکات ازدواج موقت که همه باید بدانند

افرادی که قصد ازدواج موقت را دارند، باید قبل از انجام این کار، نکات قانونی ازدواج موقت را بدانند و از پیامدهای قانونی این نوع ازدواج کاملا آگاه باشند. از مجله دلتا به موضوع این مقاله نکات ازدواج موقت که همه باید بدانند می پردازم.

شرایط ازدواج موقت

  • مدت خاص ازدواج موقت: در قراردادهای شکسته، حتی اگر برای یک ساعت باشد، زمان باید برای هر دو طرف مشخص باشد.
  • تعیین مهریه در ازدواج موقت: در عقد موقت باید مهریه در زمان انفاق صیغه مشخص باشد. برخلاف عقد دائم که در صورت عدم قطعیت مهریه صحیح است، در عقد موقت عدم تعیین مهر موجب بطلان عقد می شود.
  • عدم مسئولیت مرد در پرداخت نفقه: مرد برای ازدواج موقت نیازی به پرداخت نفقه ندارد. این در صورتی صحیح است که زن در عقد موقت نفقه مرد را تعیین کند.
  • در ازدواج موقت ارث وجود ندارد: در ازدواج موقت زن و مرد از یکدیگر ارث نمی برند.

آثار ازدواج موقت

به محض اینکه صیغه ازدواج موقت به درستی اعمال شود، تأثیر ازدواج موقت بین طرفینی که از موانع ازدواج رهایی یافته اند، محسوس خواهد بود. زن و مرد به محض عقد موقت می توانند از لذت جنسی یکدیگر برخوردار شوند و مانند همسر دایم حقوق و تکالیفی که قانون بر عهده آنها گذاشته شده است اجرا شود.

ازدواج موقت با دختر باکره

نظر غالب قضات شیعه این است که برای ازدواج موقت، اجازه پدر دختر باکره لازم است. در صورت فوت یا غیبت پدر، پدربزرگ باید برای دختر باکره اجازه ازدواج موقت بدهد، اما در صورتی که دختر باکره نباشد و به دلایلی باکرگی او تمام شده باشد یا پدر و جد او باکره نباشند. برای ازدواج موقت دختر باکره، اذن پدر لازم نیست.

مهریه در ازدواج موقت

تعیین مهریه شرط اساسی صحت نکاح موقت است. اگر مهریه ثابت نباشد، عقد در عقد موقت منفسخ می شود. هر مهریه ای که طرفین در عقد موقت به توافق برسند حلال و لازم الاجرا است. در صورتی که مهریه در سند رسمی ازدواج موقت درج شده باشد و ازدواج رسمی نیز به ثبت رسیده باشد، مورد حمایت قانون است و در صورت عدم پرداخت، امکان دریافت مهریه با ثبت نام از طریق اسناد رسمی وجود دارد. در صورتی که عبارات در سند شفاهی یا کلی باشد، فقط از طریق دادگاه خانواده قابل مطالبه است.

    نکاتی برای ازدواج موقت

خیرفقه در ازدواج موقت

پرداخت نفقه در نکاح منقطع بر عهده مرد نیست. در صورتی که زوجه بخواهد نفقه ایام عقد موقت را بپردازد، تعیین این موضوع هنگام اتمام نکاح منقطع مهم است. در این صورت پرداخت نفقه در عقد موقت بر عهده مرد است و در صورت عدم پرداخت نفقه از طریق دادگاه خانواده قابل انجام است.

طلاق در ازدواج موقت

در ازدواج موقت طلاق وجود ندارد و عقد موقت به یکی از طرق زیر منحل می شود.

  • مدت ازدواج موقت
  • مابقی هزینه های عروسی موقت بر عهده مرد می باشد
  • فسخ و فسخ نکاح موقت
  • ازدواج موقت باطل شد

گذراندن زمان در ازدواج موقت

با توجه به اینکه در عقد موقت، تعیین مدت لازم است، مرد می تواند بقیه مدت عقد موقت را با زن بگذراند.

انقضای عقد موقت

انقضای مدت در نکاح منقطع یکی از موارد فسخ و فسخ عقد و رابطه زوجیت بین طرفین است..

ثبت ازدواج موقت

ثبت رسمی ازدواج موقت طبق قانون الزامی نیست. قانون جدید ایمنی خانواده در برخی موارد ثبت ازدواج موقت را الزامی می کند و عدم ثبت رسمی ازدواج موقت در برخی موارد ضامن رسیدگی کیفری است و زوجین علاوه بر حبس یا جزای نقدی از ازدواج موقت نیز برخوردار می شوند. .

ازدواج موقت

نکات مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مسائل حقوقی، درباره اعطای حق طلاق به زن بیشتر بخوانید.

برنامه را دانلود کنید