نگاهی کوتاه به تاریخچه مسجد زینبیه اعظم زنجانایسنا/زنجان زینبیه زنجان یکی از کانون های اصلی عزاداری استان است که دسته عزاداری یازدهم محرم آن شهرت جهانی دارد.

درباره تاریخ زینبیه زنجان اسناد مکتوب زیادی وجود ندارد، اما اشارات زیادی در مورد این مسجد گفته شده است. یکی از این موارد این است که در قدیم باغی در داخل قلعه قدیمی زنجان وجود داشته است.

قدمت این مکان مقدس بیش از ۴۰۰ سال است و یکی از قدیمی ترین مساجد استان زنجان به شمار می رود. به گفته برخی از بزرگان و همسایگان مسجد زینبیه زنجان، قبلاً باغی پر از گل محمدی بوده و صاحب این ملک که اغلب صدای «یازینب یازینب» را همراه با گریه و زاری می شنود، تصمیم می گیرد. قسمتی از باغ را که در آن سال ها مرسوم بود به عنوان ایوان می ساختند و نام آن را زینبیه می گذاشتند.

از زمان احداث تکیه در این باغ پر از گل های رز، مردم متدین و دردی زنجان همه ساله در ماه های محرم و صفر در آنجا جمع می شدند و به عزاداری می پرداختند و تمام هزینه های تکیه در زمان حیاتشان پرداخت می شد. . از صاحب باغی که به دست او تهیه و پرداخت شده است.

بنا به گفته یکی از اعضای هیئت مدیره مسجد زینبیه، این مسجد بین سالهای ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۲ هجری قمری ساخته شده است. وی می گوید: وقتی صاحب باغ زنده بود، هر سال در ایام محرم و صفر، محل مذکور را به مدت دو ماه سیاه پوش می کرد و مجالس ختم شهدا و صاحب عالم آزاده برگزار می شد. در آنجا برگزار شود. محل در زمان حیاتش وصیت کرد که پس از مرگش هر سال مراسم ختم برگزار شود و مخارج آن از درآمد باغ تامین شود.

این مکان مقدس تا سال ۱۰۸۵ هجری قمری همچنان به عنوان تکیه گاه درون باغ مورد استفاده مؤمنان قرار می گرفت، اما با توسعه شهر زنجان توسط واحدهای مسکونی اطراف آن پوشانده شد. این مکان سه بار بازسازی شد، اول توسط زینبیه در سال ۱۰۹۲ هجری قمری با تیر چوبی، دوم در سال ۱۲۹۲ توسط زنی به نام «زینب خانم» که هزینه تبدیل آن به مسجد را پرداخت کرد و سومین بار در یک سال. این مسجد در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت ساخته شد. بر اساس آن در سال ۱۳۹۵ هجری شمسی بازسازی شد.

در سال‌های اخیر برای رفع کمبود فضا، چهار دروازه از ساختمان‌های مجاور مسجد خریداری و در توسعه مسجد زینبیه اعظم زنجان مورد استفاده قرار گرفت. این مسجد یکی از مساجد شبستان شهر زنجان است که دارای ساختاری مدرن با طاق مرکزی، سبک معماری اسلامی و پوسته سنتی است.

مسجد زینبیه زنجان در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۷ با شماره ۲۹۹۶۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و پرونده ثبت این اثر گرانبها در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۶ به تصویب شورای سیاستگذاری رسید و هم اکنون به ثبت رسیده است. رسیده است. شمردن اعلام شده است

این مسجد همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عظیم عاشقان ابا عبدالله الحسین از اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور است و مردم حاضر در این مکان مقدس خالصانه ارادت خود را به اهل بیت ابراز می دارند. اعلام آل بیت (ع) برائت و طهارت (علیه السلام). عزاداران حسینی با عضویت گسترده در هیئت عظیم عزاداری زینبیه زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به نمایش گذاشتند و عشق و علاقه خود را به سرور و سالار شهیدان ابراز کردند.

در مسیر تشییع زینبیه اعظم زنجان، نذورات نقدی و غیرنقدی زیادی به این دسته از عزاداران تقدیم می شود و هزاران گوسفند، گاو و گوساله در طول مسیر موکب به صورت زنده اهدا و یا قربانی می شوند.

انتهای پیام/

زخم