هدیه وحشتناک بایدن به ولیعهد سعودیگفته می شود دونالد ترامپ هدیه خود به محمد بن سلمان ولیعهد قدرتمند در دوران ریاست جمهوری آمریکا را اینگونه توصیف کرده است: «من او را از دردسر نجات دادم».

به گزارش ایسنا، سایت هافینگتون پست در گزارش خود درباره نتایج سفر اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به عربستان نوشت: اما روز جمعه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هدیه بزرگتری به شاهزاده عربستان داد. ترامپ می تواند به او .. کردی: بی کفایتی.

بایدن با شادی و مشت مشت با بن سلمان ولیعهد عربستان در منزل ولیعهد دیدار کرد. چیزی که بلافاصله در رسانه های جهان خبرساز شد. جلسه ای برگزار شد که در آن علی الظاهر او را همتای رئیس جمهور آمریکا معرفی کرد. در حالی که کاخ سفید تاکید کرد که بایدن عمدتا با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی ارتباط برقرار می کند.

بر اساس گزارش ها، این دو نفر و تیم های پیگیری آنها توسط یک خبرنگار فریاد زدند که بایدن، آیا عربستان همچنان رد می کند؟ نادیده گرفته شد

رویکرد بایدن به ولیعهد عربستان حس عادی سازی روابط آمریکا و عربستان را بیان کرد. این سوالی است که بن سلمان از سال ۲۰۱۸ با خشم جهانی و خشم بی‌سابقه واشنگتن به دلیل قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی واشنگتن پست، توسط عوامل سعودی در یک ماموریت، با آن دست و پنجه نرم می‌کند. ترامپ بارها از ولیعهد سعودی دفاع کرده است، اما فشارهای عمومی او را مجبور به پایان دادن به حمایت آمریکا از عملیات نظامی عربستان در یمن کرده است و سناتورهای هر دو حزب اصلی در کنگره نیز اقدام به محکومیت شاهزاده کردند.به این قطعنامه رای مثبت دادند. .

بازی در آغوش گرفتن که روز جمعه پخش شد، خبر از توانبخشی کامل و کامل ولیعهد سعودی ملقب به “ام بی اس” داد.

سال‌ها، بایدن و متحدانش، از جمله تقریباً همه دموکرات‌های ارشد، ترامپ را به توقف واکنش به ترور خاشقجی و نادیده گرفتن سایر رفتارهای نگران‌کننده MBS، مانند ربودن نخست‌وزیر لبنان، ارتکاب و آغاز خشونت خانگی خشونت‌آمیز، سرزنش می‌کنند. بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود به عنوان نامزد ریاست جمهوری حزب دمکرات آمریکا وعده داد که در صورت رئیس جمهور شدن، “عربستان سعودی را تحت فشار خواهد گذاشت تا مسئولانه عمل کند و با عواقب اقدامات بی پروا این کشور روبرو شود”. زمانی که بایدن همزمان با اکثریت دموکرات ها در هر دو مجلس کنگره آمریکا به قدرت رسید، سعودی ها او را جدی گرفتند و خواستند امتیاز بگیرند و از این نظر برخی مخالفان و خشونت های وحشیانه آنها را رها کردند. . عملیات ایالات متحده در یمن اقدام کردند.

اگرچه ولیعهد سعودی از روابط تجاری، لابی و دیپلماسی با برخی از همتایان خودکامه خود برای احیای جایگاه خود در سطح جهانی استفاده کرده است، اما به نظر می رسد که او همچنان با انتقادهای مهم ترین متحد خود، ایالات متحده مواجه است.

قانونگذاران، فعالان و تحلیلگران سیاست خارجی که طرفدار بهبود روابط آمریکا و عربستان هستند، فرصتی بی سابقه برای پیشرفت در دولت بایدن می بینند. او معتقد بود که دولت بایدن می تواند از عربستان سعودی تعهد قاطعانه ای برای احترام به حقوق بشر، محدود کردن فروش تسلیحات و ارائه هر چه بیشتر کمک نظامی و کاهش دخالت ایالات متحده در تنش های خاورمیانه بگیرد. . .

آنها پاییز گذشته ناامید شدند. به نظر می رسد بایدن به پایان تمایل خود برای به چالش کشیدن سیاست تاریخی کشورش در نادیده گرفتن سوء استفاده های ریاض و عربستان رسیده باشد. رئیس جمهور آمریکا با سفر اخیر خود به ریاض به وضوح نشان داد که تغییر اساسی در وضعیت عربستان سعودی نمی بیند.

این حادثه برای فعالان عربستان سعودی و فلسطینی که به بایدن اعتقاد داشتند، شوکه کننده بود. آنها احساس می کنند کاملا رها شده اند.

انتخاب بایدن برای انجام این کار او را از دموکرات‌های ارشد دور می‌کند و ولیعهد سعودی را تقویت می‌کند: مهمترین جبهه متحد مخالفان سیاسی شکست خورده است و او علناً منتقدان خود را رها کرده و در ازای آن کم دریافت کرده است. .

این در حالی است که بایدن به زودی بیشتر از خواسته های بن سلمان را پذیرفت. یک منبع کنگره به هافینگتون پست گفت که به نظر می رسد دولت بایدن در آستانه لغو ممنوعیت یک ساله خود برای فروش سلاح های تهاجمی به سعودی ها است.

انتهای پیام/

زخم