هر شب محرم به نام کدام شهید کربلا نامگذاری شده است؟ – اوکان


محرم، شب اول محرم، اعمال محرم، اعمال شب اول محرم

هر شب محرم به نام کدام شهید کربلا نامگذاری شده است؟

خورشید محرم طلوع می کند و کربلای دل را در تابش می سوزاند. پرچم سرخ پرچم ایستاده از گلدسته دست ها برمی خیزد و در هوا حرکت می کند.

بوی شهادت مشام می شود و چشم ها در حسرت طراوت اشک هستند. عقربه زمان بر نقطه پنجم عشق قفل شده است. رویاها از چشمان خسته می گریزند و سینه ها سیاه می شوند. بله حرام است و انتظار لباس مشکی تمام شده است. این شبها را باید عزادار کرد. هر شب ستاره ای از آسمان حسین علیه السلام را ناله کن.

هر شب محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت ها یا وقایع مربوط به واقعه کربلا نامگذاری شده است. این شب ها به مرور زمان نامگذاری شده اند و توضیح خاصی ندارند. این کار توسط مداحان و ذاکرین اهل بیت و بر اساس جایگاه شهدای کربلا، نزدیکی هر یک از آنها به نقطه وحدت کربلا، یعنی امام حسین (ع) و هماهنگی صورت گرفت. شور و شور مراسم و تکایاشان با محوریت پر شور شب عاشورا. .

شب اول: مسلم بن عقیل
مسلم اولین شهید واقعه کربلاست. شهادت ایشان اندکی قبل از واقعه کربلا اتفاق افتاد و شب اول ماه محرم به افتخار فداکاری ها و جانفشانی های این سفیر شهید راه سرخ، شب حضرت مسلم بن عقیل نامگذاری شده است. مسلمان الگوی عشق و وفاداری است. او عاشقی دلسوخته بود که تا آخرین لحظه دست از عشق پاک خود به حسین علیه السلام برنداشت و با وجود کفر کوفیان به مولای خود وفادار ماند.

شب دوم: ورود به کربلا
امام حسین (ع) در روز دوم محرم سال ۶۱ هجری قمری وارد سرزمین کربلا شد. به همین دلیل است که روز دوم محرم را روز ورود به کربلا می نامند. روز دوم نماد ثبات است. اباعبدالله الحسین(ع) از ابتدای نهضت با حوادث مختلفی مواجه شد. از بی وفایی کوفیان تا تعقیب لشکریان دشمن. با این حال او در راه جسارت خود را از دست نداد و ثابت قدم ماند. حسین (ع) معلم استقامت است.

شب سوم: حضرت رقیه (س)
رقیه (علیه السلام) مادر سه ساله حسین بن علی (علیه السلام) است. برخی از کتب تاریخی و مقاتل نام مبارک او را ذکر کرده اند و برخی دیگر مانند ریاض الاحزان او را فاطمه صغری ذکر کرده اند. رقیه (س) در سال ۶۱ هجری قمری از دنیا رفت. در روز سوم سفر در شام اهل بیت در سفر به شهر صورت گرفت. روز سوم محرم احتمالاً به نام این زن کوچک به یاد مظلومیت او در تب و تاب عزاداری دهه اول نامگذاری شده است.

حضرت رقیه نمونه تربیت صحیح است. با نگاهی به سر بریده پدرش و نگاهی به جملات کوچکی که او می گفت، به راحتی می توان فهمید که این کودک چقدر دانش داشت.

محرم، شب اول محرم، اعمال محرم، اعمال شب اول محرم

شب چهارم: حضرت حرّ (علیه السلام)
شب چهارم عزاداری محرم الحرام به حربن یزید ریاحی از شهدای سرافراز کربلا اختصاص دارد. البته اعتبار این شب نصیب فرزندان حضرت زینب(س) نیز شده است. هاری مصداق توبه و حقیقت جویی است. در آغاز برخورد با امام حسین (علیه السلام) چنین مقامی از تقوا نداشت و به گفته خودش افسر و بهانه بود! اما حلم و فروتنی حر در برابر سیدالشهدا موجب آزادی او شد. هاری با بصیرت عمیق حق را بر باطل ترجیح داد و پیشانی توبه کننده را به جایگاه توبه فرود آورد. وحشت جذاب ترین نمونه توبه برای گناهکاران است.

شب پنجم: حضرت زهیر (ع) و…
این شب نیز مانند شب چهارم مشترک بسیاری از شهدای کربلاست. شب پنجم نیز به حبیب بن مظهر و حضرت عبدالله بن حسن که فرزندان هشت ساله امام مجتبی (علیه السلام) بودند داده می شود. عبدالله (ع) از آخرین شهدایی بود که قبل از شهادت امام حسین (ع) از دنیا رفت.

زهیر مظهر عشق در کربلاست. تا چند روز پیش از ملاقات با حسین (علیه السلام) می ترسید، اما پس از ورود به خیمه آن حضرت، ترسش به عشق ابدی تبدیل شد. درخشش نگاه حسین (علیه السلام) چنان در روحش تأثیر داشت که از تمام وجودش دور شد و از دنیا و زنان روی گردانید. بدین ترتیب، آنقدر پیش رفت که یکی از فرماندهان سپاه مقدس شد.

شب ششم: حضرت قاسم (ع)
عاشورا، شب نوجوانان، شب قاسم بن الحسن (ع) است. وقتی امام حسین علیه السلام شهادت یارانش را ذکر کرد، پسر سیزده ساله کربلایی از عمویش پرسید: عمو، آیا من هم فیض شهادت نصیب من می شود؟ امام او را به سینه فشار داد و فرمود: پسرم، مرگ را چگونه می بینی؟

قاسم پاسخ داد: شیرین تر از عسل!
آرزوی شهادت قاسم و فشار او برای رسیدن به هدف، زیباترین الگو را برای خط سرخ شهادت رقم زد.

محرم، شب اول محرم، اعمال محرم، اعمال شب اول محرم

شب هفتم: حضرت علی اصغر (ع)
علی اصغر (ع) کوچکترین فرزند امام حسین (ع) و حضرت رباب دختر عمرو القیس است که با تیر سه شاخه حرمله بن کاهل اسدی به شهادت رسید. مصیبت علی اصغر علیه السلام جان حسین علیه السلام را به خطر انداخت که گریه کرد و به خدا گفت: خدایا بین ما و این قوم داوری کن. آنها از ما درخواست کمک کردند، اما آنها قصد دارند ما را بکشند. در این هنگام صدایی از آسمان بلند شد: ای حسین(ع) نگران اصغر(ع) نباش، دایه ای در بهشت ​​آماده است تا از او مراقبت کند. شب هفتم، شب قناعت است. حسین (علیه السلام) بهترین الگوی ثبات و قناعت است. او پس از تحمل شهادت همه همرزمان و سربازانش، فرزند شیرخوار خود را وارد معرکه کرد. وقتی علی اصغر را هم قربانی کردند، گردنش را بر تصمیم خدا گذاشت و به خدا گفت: خدایا! چون این صحنه را می بینی تحمل این بلا برایم آسان می شود.

شب هشتم حضرت علی اکبر (ع)
علی اکبر (ع) اولین نفر از بنی هاشم بود که به میدان رفت. او فرزند ارشد امام و نزدیک ترین فرد به آن حضرت است. چون کوفه و گرگ های خون آشام شام را در حسرت پدر می بیند، از همه دوستان و اعضای خانواده اش پیشی می گیرد و خود را فدای آرمان می کند. او وارد میدان می شود تا حجت را تکمیل کند و میل به فیض شهادت را در دل یاران حسین (ع) تقویت کند. علی اکبر (ع) مصداق جلو رفتن در شهادت است.

شب نهم: شب تسوآ
ستاره ۳۴ ساله آسمان کربلا و بزرگترین یار و یاور حسین (ع). عباس به معنای صورت له شده است و این نام نشان دهنده قدرت و قدرت سکای کربلاست. او فرزند علی(ع) و برادر حسین(ع) بود، اما هرگز برادرش را به نام خود نخواند. عباس(ع) این حیا و حیا را تا آخرین لحظه بر خود واجب می دانست. او بهترین نمونه شجاعت بود. زیرا او پرچمدار لشکر بود و پرچم به داناترین و دلیرترین لشکر می رسد. چنان در عشق فرو رفته بود که به لب های خشک معشوق بر امواج دل انگیز آب روان می اندیشید و گرمای تشنگی را از یاد می برد. رشادت، وفاداری و فروتنی عباس(ع) برگ زرین دیگری از عاشورا است که همگان را در هیبت فرو برده است.

شب دهم: شب عاشورا
شب حسین بن علی (ع) الگوی آزادگان جهان است. شجاعت، ایثار، استقامت، فداکاری، قناعت، وفاداری، فروتنی، شجاعت و پایداری، امواج دریای بیکران حسین (ع) است. اگر این شورش حاوی چنین مواد گرانبهایی از فضیلت انسانی نبود، این چنین بر پیشانی تاریخ نمی درخشید. بدین ترتیب عاشورا توانست حصارهای زمان و مکان را بشکند و به تاریخ هجوم آورد.

منبع: gamenetyahoo.blogfa.com