همه چیز درباره آب، برق و گاز رایگان برای مشتریان


براساس قانون بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و بر اساس سیاست‌های دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، مشمولان تامین اجتماعی و کمیته امداد برای پرداخت هزینه قبوض آب، برق و گاز مشروط به رعایت الگوی مصرف معاف شدند. در نتیجه وب سرویسی برای ارسال اطلاعات مشتریان راه اندازی شد تا افراد کم درآمد بتوانند از این قانون بهره مند شوند و سامانه ای برای ثبت درخواست های مشتریان ایجاد شد که در ادامه به تفصیل توضیح می دهیم.

به گزارش ایسنا، در قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ متقاضیان کمیسیون امداد و تامین اجتماعی از پرداخت هزینه قبوض آب، برق و گاز با رعایت استانداردهای مصرف تعریف شده معاف هستند. به طوری که بر اساس ماده ۱ آیین نامه اجرایی بند (ی) ۱۴۰۰ تبصره ۸ قانون بودجه کل کشور. قیمت برق مشتریان کم مصرف (در حد مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی صفر محاسبه می شوند. در بخش اکنون همچنین حساب مشترکان کم مصرف (مشتریان خانگی با حداکثر مصرف یک سوم الگوی مصرف مقرر در تبصره ۴ ماده ۱ قانون توسعه و مناسب سازی مصرف آب شرب شهری و روستایی کشور مصوب ۱۳۹۲). ) ) با ۱۰۰% معافیت در حوزه کمیته امداد و سازمان تامین اجتماعی محاسبه می شود.

همچنین برای قیمت گازشرکت ملی گاز ایران موظف است در اجرای بند (ی) تبصره (۸) ماده ۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، اطلاعات خانواده های نیازمند تحت پوشش امام خمینی (ره) را اخذ کند. کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور، تعرفه های مشتریان در حوزه مصرف را تعیین کردند. محاسبه نرخ “صفر” از ابتدای سال، تنظیم شده برای مصرف کم.

چرا اطلاعات مشتری دیر ارسال شد؟

اما از آنجایی که برای اجرای این قانون لازم است سازمان بهزیستی و کمیته امداد اطلاعات مشترکین را در اختیار شرکت های ذیربط قرار دهند، لذا اظهاراتی مبنی بر تاخیر در ارسال اطلاعات مشترکین به شرکت گاز مطرح شد. بر این اساس، دو تأیید، در این رابطه، با چالش هایی مواجه شد. درباره آن حسین خدراویسی معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد علت تاخیر در ارسال اطلاعات متقاضیان دریافت گاز رایگان برای این افراد را به شرکت ملی گاز تشریح کرد و گفت: شرکت گاز با کمیته امداد مکاتبه کرده بود. ممکن است در همین راستا بلافاصله موضوع اعلام شد و به تمام ایالت های کشور ابلاغ شد تا داده ها و اطلاعات لازم را در اختیار شرکت های گاز قرار دهند و ایالت ها نیز این داده ها و اطلاعات نام و نام خانوادگی و کد مشتری را در اختیار مشتریان قرار دهند. مهیاکردن با. شرکت های گاز دادند شرکت گاز اطلاعات جدیدی را که در سیستم ها و بانک های اطلاعاتی ما نبود از جمله شماره اشتراک گاز درخواست کرد که در دستور کار ویژه کارکنان و ادارات در سطح کشور قرار گرفت.

علیرغم اظهارات مطرح شده در خصوص مشکلات ارسال اخطاریه متقاضیان به شرکت گاز، کمیسیون امداد و نجات و شرکت گاز در بیانیه ای مشترک با اشاره به آخرین اقدامات و هماهنگی های انجام شده بین این دو سازمان در خصوص نحوه شناسایی و معرفی اقدام کردند. . ذینفعان پس از تصویب این قانون. در این راستا جلساتی بین کمیسیون امداد و شرکت گاز در ستاد مرکزی مرکز و جلسات استانی در ۳۱ استان تشکیل و اقدامات اولیه انجام شد و اطلاعات تمامی خانوارهای کمکی (۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار) ​​نیز به همراه ارائه شد. با اطلاعات در مورد اشتراک گاز رفت حدود ۵۸۴ هزار خانوار از سوی ستاد مرکزی اعزام شدند. کمیته امداد به شرکت ملی گاز ایران و ادارات کل گاز استان ها.

مستاجران باید هر زمان که شماره اشتراک گاز خود را تغییر می دهند به مجریان اطلاع دهند.

سرویس وب را برای ارسال اطلاعات مشتری پیکربندی کنید

اعلام شد با اجرایی شدن مصوبه از ابتدای سال جاری مبلغ پرداختی مشتریان به حساب آنها واریز خواهد شد. همچنین بر اساس قرارداد منعقد شده، مشتریانی که در منازل و املاک خود سکونت دارند و دارای اشتراک مشخص و اسمی گاز هستند، همچنان از مزایای این قانون بهره مند خواهند شد و مشتریانی که در منازل استیجاری سکونت دارند، در طول سال تغییر خواهند کرد. برای بهره مندی از مزایای این قانون لازم است شماره اشتراک گاز محل سکونت در زمان های مختلف و در هر مرحله از تغییر به عوامل اجرایی اطلاع داده شود.

اما شرکت تابعه اقداماتی را برای اجرای قانون انجام داد و یک وب سرویس برای شرکت ها ایجاد کرد تا اطلاعات مشتریان را ارسال کند. وزارت ارتباطات همچنین اعلام کرد که سه شرکت گاز، آب و برق می توانند از طریق وب سرویس به اطلاعات مشمولان تحت پوشش دسترسی پیدا کنند.

با این حال، سازمان در ارائه اطلاعات مشتریان نیز با چالش هایی روبرو بود. سید مرتضی حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور به ایسنا گفت: تمامی پرونده های متقاضی به صورت الکترونیکی تهیه می شود و بخشی از اطلاعاتی که شرکت ها از دستگاه های پشتیبانی درخواست کرده اند از طریق سامانه های الکترونیکی ارائه شده است. و منتظر اعلام آمادگی این شرکت ها هستیم و همچنین اطلاعات کامل مشتریان طبق موضوعات درخواستی شرکت ها مانند شناسه فاکتور اطلاعات ۱۰ هزار خانواده را از طریق مراکز زندگی مثبت به روز کردیم و مددکاران با وجود وضعیت کرونا برای تکمیل اطلاعات به درب منزل مراجعه کردند.»

شرط شرکت برق رایگان بودن نرخ برق است

در راستای اجرای این قانون در بخش «برق»، سخنگوی حوزه برق در اسفند ماه ۱۴۰۰ آخرین وضعیت اخذ اطلاعات از خانوارهای تحت پوشش سازمان های تابعه را اعلام کرد: در صورتی که مشترکان کمتر از ۵۰ درصد منطقه برق باشند. طبق استاندارد، آنها رایگان خواهند بود. بدیهی است افرادی که اطلاعات آنها پس از صدور چلان به توانیر می رسد طلبکار این شرکت خواهند بود.

سرانجام در اسفند ۱۴۰۰ بود که سازمان امداد اعلام کرد اطلاعات بیش از ۱۸۰۰۰۰۰ خانوار تولید شده و از طریق وب سرویس در اختیار شرکت ها قرار خواهد گرفت.

راه اندازی سامانه ثبت درخواست رایگان قبوض آب، برق و گاز برای مشمولان تامین اجتماعی

به گزارش ایسنا، در بند ک تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ وزارت نفت و نیرو موظف شدند نرخ آب، برق و گاز منازل کشور را به گونه ای تغییر دهند که با رعایت مقررات. . تعرفه مشتریان کم مصرف در مناطق جغرافیایی کشور، خانوارهای نیازمند را تحت پوشش قرار می دهد. کمیته امداد و بهزیستی کشور باید به صفر برسد و بر این اساس سازمان امداد سامانه ثبت درخواست ها را راه اندازی کرد. برای آب و گاز رایگان. مشمولان تامین اجتماعی و مایل به بهره مندی از تخفیف در نرخ آب، برق و گاز خانوارهای تحت پوشش از باجه مجازی https://sam.behzisti.net آدرس و سامانه فروش بلیت سازمان اجتماعی کشور استفاده کنند. https:// /ticketing.Behzisti درخواست خود را ثبت کنید. سایت gov.ir نیز برای پاسخگویی به سوالات در این زمینه ایجاد شده است.

نامزدهای کمیته امداد آخرین تاریخ برای ثبت شماره درخواست خود ندارند

کلیه اطلاعات مشترکین به شرکت های آب، برق و گاز ارسال شده است

داوطلبان کمیته امداد مهلتی برای ثبت شماره درخواست خود ندارند. به طوری که مشتریان این موسسه می توانند هر زمان که محل سکونت خود را تغییر دادند یا به دلایلی نتوانسته اند ثبت نام کنند، اطلاعات اشتراک آب، برق و گاز خود را در سامانه هوشمند امداد ثبت کنند و یا به دستیار مربوطه مراجعه کنند.

طبق آخرین اظهارات کمیته پشتیبانی، کلیه اطلاعات اشتراک مشترکین به شرکت های آب، برق و گاز ارسال شده و همکاری برای ورود اطلاعات جدید ادامه دارد.

با وجود گذشت بیش از ۴ ماه از اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۱، بیش از ۹۰۰ هزار نفر از مشترکان کمیسیون امداد و بهزیستی حوزه گاز مشمول طرح قیمت رایگان گاز شدند. آنطور که سیدجلال نور موسوی، رئیس هماهنگی مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: تاکنون ۷۴۰ هزار مشترک از سوی کمیته امداد برای پیوستن به این طرح مشمول شرکت ملی گاز شده اند.

سیاست کمک دولت برای گروه های آسیب پذیر

وی با تاکید بر سیاست دولت برای کمک به اقشار ضعیف افزود: این در حالی است که سازمان بهزیستی ۱۸۸ هزار مددجو در این زمینه معرفی کرده است که از ابتدای سال تاکنون این تعداد از ۱۰۲ هزار به ۱۸۸ هزار مددجو رسیده است.

وی همچنین از سازمان های بهزیستی و کمیته امداد خواست تا لیست مشمولان را در اسرع وقت نهایی کنند تا سایر افراد واجد شرایط نیز مشمول این طرح شوند.

در بخش برق، تعرفه برق برای حدود یک میلیون مشتری رایگان بود. مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق، مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه مشترکانی که مصرف برق آنها کمتر از ۵۰ درصد استاندارد تعیین شده در مناطق عمومی باشد، مشمول تعرفه برق صفر یا رایگان می شوند، گفت: تاکنون حدود ۳۰ درصد از حدود ۳ میلیون خانوارها تحت پوشش قرار گرفته اند. کمیته امداد و موسسات بهزیستی که حدود یک میلیون مشترک دارند مشمول نرخ رایگان شدند.

وی تصریح کرد: در مناطق عمومی کشور استاندارد مصرف برق ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است و در صورتی که مشترکین بتوانند مصرف خود را به زیر ۱۵۰ کیلووات ساعت در ماه کاهش دهند، از پاداش تعرفه رایگان برخوردار خواهند شد.

سخنگوی اداره برق اضافه کرد: در صورت تعامل کمیته امداد و سازمان بهزیستی با افراد جدید و معرفی آنها به وزارت نیرو، تعرفه برق این افراد نیز بازنگری می شود.

انتهای پیام/