وضعیت ایران قرمز در مالیات بر دخانیات / فروش دخانیات در مغازه ها قانونی می شود!


رئیس دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم افزایش مالیات دخانیات در لایحه ۱۴۰۲ گفت: از دولت تقاضا داریم لایحه ۱۴۰۲ را با کارشناسان در میان بگذارد. افزایش مالیات دخانیات، چرا که این اتفاق در سال های گذشته رخ نداده بود و مذاکرات و اختلافات به هدف خاصی نرسیده بود.

مهندس بهزاد ولی زاده در گفت وگو با ایسنا. وی با اشاره به تشکیل کارگروه عالی منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با حضور وزرای بهداشت ۶ کشور ایران، عمان، تونس، قطر، پاکستان و اردن، گفت: کارگروهی تشکیل شد. . تشکیل از برای بررسی و تصمیم گیری در مورد موضوعات کلیدی در زمینه کنترل دخانیات ایجاد شد. دومین نشست وزرای بهداشت منطقه ای در اکتبر سال جاری در جریان نشست کمیته منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با موضوع مالیات بر تنباکو برگزار شد.

ایران در وضعیت قرمز مالیات بر تنباکو است

وی با تاکید بر اینکه افزایش مالیات بر دخانیات مهمترین راهکار سازمان بهداشت جهانی برای کاهش مصرف این محصول مضر است، تصریح کرد: موضوع دومین نشست وزرای بهداشت به این موضوع اختصاص داشت. با توجه به گزارش های ارائه شده در این نشست در خصوص وضعیت مالیات بر دخانیات در کشورهای منطقه و جهان، متاسفانه مشخص شد که جمهوری اسلامی ایران همچنان در وضعیت قرمز و ضعیفی از نظر اخذ مالیات بر دخانیات قرار دارد. . .

و قانونی که به اهدافش نرسید…

وی افزود: بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده که از دی ماه سال گذشته اجرایی شد، مالیات های وصول شده قبل از دخانیات باید به گونه ای اضافه شود که نرخ ها کمتر از کل نرخ های مجاز در قوانین قبلی نباشد. متاسفانه در همان زمان کاهش می یابد. پیشنهاد کاهش نرخ مالیات و درصد رشد سالانه از ۱۰ به ۵ درصد. در زمان تصویب این قانون، قانون ارزش افزوده به گونه ای اجرا می شد که قانونگذار قصد اعمال مالیات بر خرده فروشی را نداشت. محصولات تنباکو. اکتسابی یعنی نرخ های مصوب (شامل ۲۵ درصد تولید داخلی با لیبل ایرانی و ۴۰ درصد برای لیبل بین المللی) بر اساس قیمت خرده فروشی اعمال نشده و در واقع مالیات بر اساس قیمت نهاده کارخانه اخذ شده است.

یکی از دلایل عدم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، قیمت خرده فروشی محصولات دخانی است. عدم شفافیت در زنجیره توزیع تا آخرین حلقه و عدم رعایت پایانه های فروشگاهی صنایع فعال در بخش فروش دخانیات. و گفت: در فروش محصولات دخانی صنایع و واحدهای خاصی در سامانه رسمی فروش ذکر نشده بود و یکی از واحدهای مهم غرفه مطبوعات بود.

اجرای قانون رهگیری تضمین کننده حل مشکل قاچاق دخانیات است

وی افزود: کد رهگیری از مبدا کارخانه و بلافاصله پس از تولید بر روی محصول دخانی قرار می گیرد و می توان کد را تا نقطه مصرف نهایی ردیابی کرد و عبور فرآورده دخانی تولیدی را رصد کرد. ترتیب یا عدم ترتیب مسیر اگر در مسیر از پیش تعیین شده خطایی جزئی وجود داشته باشد، سیستم باید به صورت آنلاین خطا صادر کند و مراجع نظارتی باید اقدام کنند. اگر قانون رهگیری به عنوان ابزار اساسی برای کنترل تخلفات مربوط به قاچاق دخانیات به درستی اجرا شود، مشکل قاچاق حل شده و با سندیکای جنایی برخورد خواهد شد. از جمله لغو مجوز فروش. اگر محل فروش نهایی یکی از واحدهای عرضه کننده دخانیات غیرمجاز باشد، کد رهگیری کارکرد خود را از دست می دهد.

قانونی شدن دخانیات در دکه های روزنامه فروشی!

وی بر این موضوع تاکید کرد در کنار افزایش مالیات دخانیات، مبارزه با قاچاق دخانیات نیز باید در همین راستا انجام شود. وی گفت: بر این اساس در جلسات مشترک با وزارت حریم خصوصی و ستاد قاچاق کالا و سکه، فراجا، کامارا دوس گریمیوس و سایر حوزه های مرتبط، مقرر شد دکه های روزنامه فروشی مهلت زمانی یک ساله داشته باشند. . چه کسی می تواند به طور رسمی عمل کند. این بخشنامه نه تنها فروش مواد دخانی قاچاق را ممنوع می کند، بلکه فروش به افراد زیر ۱۸ سال، ممنوعیت فروش پنبه، ممنوعیت تبلیغات و سایر هنجارها از جمله رعایت مقررات را نیز در نظر می گیرد. . فاصله مجاز بین چادر فروش و مرکز آموزشی باید رعایت شود.

ولی زاده تاکید کرد: در صورتی که دکه های روزنامه فروشی به مدت یک سال (تا خرداد ۱۴۰۲) موفق به رعایت این قانون شوند و نهادهای نظارتی نیز موضوع را تایید کنند، مجوز فروش دخانیات برای این غرفه ها صادر می شود. در غیر این صورت قادر به فروش محصولات تنباکو نخواهند بود.

بر استفاده از پایانه های دخانیات تاکید کرد

وی با اشاره به تعریف فعالیت شفاف در زنجیره توزیع محصولات دخانی گفت: در جلسه ای که با اتاق بازرگانی داشتیم مقرر شد که قانون پایانه خرده فروشی باید به طور کامل برای کسانی که محصولات تنباکو می فروشند اجرا شود. یعنی صنایعی که در زمینه فروش و عرضه دخانیات فعال هستند از دستگاه های فروش مخصوص دخانیات استفاده کنند.🇧🇷 و ۹۰۰۰۰ نانوای با دستگاه نان. این امر برای اطمینان از این است که مالیات بر سیگار و پاکت های تنباکو در آخرین حلقه زنجیره مصرف در قالب قیمت های خرده فروشی جمع آوری می شود. این راه حل خوبی است که می توانیم آن را در زمینه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تضمین کنیم، هرچند هنوز خلأ وجود دارد.

چگونه کمبود قانون ارزش افزوده را جبران کنیم؟

وی درباره خلأ قانونی توضیح داد: قیمتی که روی بسته بندی محصول دخانی درج می شود با قیمتی که محصول در بازار به فروش می رسد متفاوت است و مالیات آن به دولت پرداخت می شود. این در حالی است که گاهی اوقات اختلاف قیمت ها دو برابر می شود و مانعی برای قیمت ها باقی نمی ماند. بنابراین باید در قوانین بودجه سنواتی با رعایت فاصله معقول بین برندهای تولیدی ملی، مالیات ویژه ای برای دخانیات در نظر گرفت که می تواند این خلأ را پر کند و کمبود قانون ارزش افزوده را جبران کند.

رئیس دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت تاکید کرد: ارزش درآمد حاصل از قانون ارزش افزوده در ردیف بودجه ۱۴۰۱ حدود ۲۳۰۰ میلیارد تومان در مقابل ۴۷۷۵ میلیارد تومان است. بودجه قبض ۱۴۰۰ در سال گذشته حدود ۶۱ درصد کاهش داشته است. امیدوار بودیم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مثبت باشد و حداقل قیمت را افزایش دهد تا کمبود ارزش درآمدی که در نهایت بر قیمت محصولات دخانی تأثیر گذاشته است، جبران شود، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ارزش افزوده قانون از بین رفته است. اثربخشی. امسال مصرف دخانیات کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید در مورد:

سیاست های تامین مالی ضد دخانیات با فروش پنبه

وی با تاکید بر اینکه باید برای بهبود وضعیت کشور در زمینه مصرف دخانیات اقدام فوری انجام دهیم، گفت: ایران در زمینه کنترل دخانیات در بین کشورهای منطقه عملکرد خوبی داشته است اما وضعیت کشور باید برای بهبود گام های بیشتری برداشته شود. .. برای حفظ سلامت جوانان قیمت پایین مواد دخانی و مالیات پایین باعث شده این گروه سنی دسترسی آسانی به محصولات دخانی داشته باشند و باید کاری کرد. قیمت های پایین تنباکو و فروش پنبه ممکن است ارزش سیاست های مالیات بر تنباکو را تضعیف کند.

وی تصریح کرد: در قوانین مالیاتی دخانیات، تفاوت قابل توجه محصولات ملی و محصولات با برندهای بین المللی، الگوی مصرف مصرف کننده را از سیگار با برند بین المللی به سیگار با برند ملی که ارزان تر و یا با کیفیت پایین تر است، تغییر می دهد. برای دستیابی به هدف اصلی کاهش مصرف، قانون گذاری مالیاتی باید حساس باشد، زیرا در غیر این صورت، مالیات تنها جنبه درآمدی خواهد داشت و باعث کاهش مصرف نمی شود.

لایحه ۱۴۰۲ خواستار افزایش مالیات دخانیات است

وی افزود: از دولت تقاضا داریم در لایحه ۱۴۰۲ در خصوص افزایش مالیات دخانیات بحث کارشناسی شود چرا که در سال های گذشته این اتفاق نیفتاده و مذاکرات و اختلافات به هدف مشخصی نرسیده است. دولت ایران به سازمان ملل متعهد شد که مصرف دخانیات را تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۳۰ درصد کاهش دهد تا مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر را تا ۲۵ درصد کاهش دهد که دخانیات ۳۰ درصد و بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است. یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به این هدف، افزایش مالیات بر دخانیات است. باید بدانیم که این تنها به نفع وزارت بهداشت نیست، زیرا انسان سالم ضامن توسعه پایدار است.

وی در خصوص بدهی وزارت بهداشت به دلیل رعایت دو معاهده بین المللی دخانیات گفت: متاسفانه هنوز این بدهی بازپرداخت نشده است. دهمین کنفرانس سال آینده کشورهای عضو کنوانسیون کنترل بدون دخانیات، اسنادی را تصویب خواهد کرد که می‌گویند کشوری در صورت عدم پرداخت حق عضویت، حق رأی ندارد، که این یک ضرر جدی است. . برای کشوری که عضو کنوانسیون است اما حق رای ندارد.

انتهای پیام/