ویژگی های افراد با عزت نفس پایین نشانه های عزت نفس پایین چیست؟


هر فردی نیاز به پیشرفت در زمینه های مختلف از جمله شغل، رابطه، زندگی زناشویی دارد، در واقع رقابت زیادی بین افراد برای موفقیت وجود دارد.

ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس

نداشتن عزت نفس یکی از ویژگی های افراد کم جسارت است که در افراد با اختلالات شخصیتی خجالتی، ترسو، خوددار، افسرده، مضطرب و وابسته و اجتنابی دیده می شود. در این مقاله از مجله دلتا به ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس ما پرداخت می کنیم

ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس

پیامدهای کمبود عزت نفس از جمله مواردی است که شما بیشتر به اهمیت داشتن اعتماد به نفس در زندگی خود متقاعد می شوید.

فقدان مسئولیت

افرادی که علائم عزت نفس پایین دارند از پذیرش مسئولیت و تعهد در زمینه های کاری و روابط اجتناب می کنند. ریشه در عدم ایمان و اعتقاد به توانایی فرد در انجام وظایف محوله دارد. برای افزایش اعتماد به نفس به مقاله اعتماد به نفس خود را با این ترفندها تقویت کنید مراجعه کنید.

با این ترفندها اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

فقدان مهارت های ارتباطی یکی از ویژگی های افرادی است که اعتماد به نفس ندارند

این افراد برای ایجاد و حفظ روابط مشکل دارند. به ندرت پیش می آید که فردی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برد، شروع کننده گفتگو باشد، معمولاً در روابط خیلی مختلط نیستند و سرد و بی حوصله رفتار می کنند. آنها ارتباط چشمی ضعیفی دارند و در صحبت کردن و توضیح دادن خیلی خوب نیستند. از طرفی به سوالات دیگران پاسخ های کوتاه می دهند و راهی برای ساکت شدن و ترک موقعیت پیدا می کنند. این مورد بیشتر در افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی دیده می شود، ویژگی اصلی این افراد دوری از ازدحام، به دلیل ترس از تحقیر و تمسخر توسط دیگران است.

بدبین هستند

آنها بیشتر بر جنبه های منفی هر رویدادی تمرکز می کنند. آنها موفقیت خود را به عوامل بیرونی مانند: شانس، ثروت، مردم نسبت می دهند. از طرفی خود را عامل اصلی ناکامی های خود می دانند و خود را سرزنش و انتقاد می کنند. این مورد در افراد افسرده زیاد دیده می شود، این دیدگاه منفی نه تنها شامل خودشان، بلکه دیگران و دنیای اطرافشان را نیز شامل می شود.

انتظار تغییر نکردن یکی از ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس است

برای این افراد تغییر واژه ای ناشناخته و عجیب است. آنها معتقدند که باید همانطور که هستند زندگی کنند و هیچ راهی برای حل مشکل و تغییر ویژگی های منفی وجود ندارد. به همین دلیل معمولاً در برابر پیشنهاد اطرافیان برای مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی و درمان مقاومت می کنند.

با این ترفندها اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

مطالعات پیشنهادی: مواد علائم والدین سمی را بشناسید خواندن به