پاسخ به ۷ سوال در مورد آبله


سازمان جهانی بهداشت به برخی سوالات در مورد آبله میمون پاسخ داده است.

به گزارش ایسنا، به گزارش وب دا، سازمان بهداشت جهانی در ژوئن ۱۴۰۱ مقاله ای آموزشی با عنوان «پاسخ به سؤالات متداول درباره آبله» منتشر کرد که برخی از آنها به شرح زیر است:

آبله میمون چیست؟

آبله یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است، به این معنی که می تواند از حیوان به انسان و همچنین از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

چرا به این بیماری آبله میمون می گویند؟

آبله میمون نامیده می شود زیرا اولین بار در سال ۱۹۵۸ در میان میمون هایی که برای تحقیق نگهداری می شدند شناسایی شد. این بیماری اولین بار در دهه ۱۹۷۰ در انسان گزارش شد.

آبله میمون ها معمولا در کجا یافت می شوند؟

آبله در غرب و مرکز آفریقا یافت می شود، جایی که جنگل های استوایی و معمولاً حیواناتی وجود دارند که می توانند ویروس را حمل کنند. افراد مبتلا به آبله گاهی اوقات پس از سفر از مکان های مبدا به آبله در کشورهای خارج از غرب و مرکز آفریقا شناسایی می شوند.

علائم آبله میمون چیست؟

علائم آبله اغلب شامل تب، سردرد شدید، دردهای عضلانی، کمردرد، سطح انرژی پایین، غدد لنفاوی متورم و جوش یا تاول روی پوست است. بثورات معمولاً در عرض یک تا سه روز پس از شروع تب ظاهر می شوند. تاول ها ممکن است صاف یا کمی برآمده باشند، با مایع شفاف یا زرد پر شده و سپس ریزش کرده و خشک شوند. تعداد تاول های روی یک فرد می تواند از چند تا چند هزار متغیر باشد. دانه ها روی صورت، کف دست و کف پا متمرکز می شوند. آنها همچنین می توانند در دهان، اندام تناسلی و چشم یافت شوند.

علائم آبله میمون معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد تا خود به خود و بدون درمان برطرف شوند. اگر فکر می کنید ممکن است علائم آبله داشته باشید، به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید. اگر با فردی مشکوک به آبله میمون در تماس بوده اید، به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید.

آیا آبله انسان را می کشد؟

در بیشتر موارد، علائم آبله به خودی خود طی چند هفته از بین می رود، اما در برخی افراد می تواند منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شود. نوزادان، کودکان و افرادی که سیستم ایمنی معیوب دارند ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله و خطر مرگ باشند.

عوارض آبله شدید میمون شامل عفونت های پوستی، ذات الریه، سرگیجه و عفونت های چشمی است که می تواند منجر به کاهش بینایی شود. اخیراً حدود ۳ تا ۶ درصد از مرگ و میرها در بیماران کشورهای بومی، اغلب در کودکان یا افرادی که ممکن است مشکلات سلامتی دیگری داشته باشند، گزارش شده است. لازم به ذکر است که این مقدار ممکن است بیشتر از مقدار واقعی باشد. زیرا سیستم مراقبت محدود به کشورهای مبدا است.

آبله میمون چگونه از حیوانات به انسان سرایت کرد؟

آبله می تواند از طریق تماس فیزیکی با حیوان آلوده به انسان منتقل شود. میزبان های حیوانی برای ویروس شامل موش ها و نخستی ها هستند. خطر انتقال آبله از میمون ها به حیوانات را می توان با اجتناب از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی، به ویژه حیوانات بیمار یا مرده (از جمله گوشت و خون حیوانات) کاهش داد.

در کشورهای بومی که حیوانات آبله میمون وجود دارند، هر غذایی که حاوی گوشت یا اجزای حیوانی و احشاء باشد باید قبل از خوردن کاملاً پخته شود.

آبله میمون چگونه از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؟

افراد مبتلا به آبله زمانی که علائمی دارند (معمولاً بین دو تا چهار هفته) مسری هستند. ممکن است از تماس فیزیکی نزدیک با فردی که علائم دارد به آبله میمون مبتلا شوید. به طور خاص، بثورات، مایعات بدن (مانند آب، خون ناشی از چرک یا تاول) و گال مسری هستند. لباس، ملافه، حوله یا ظروف مانند قاشق و چنگال، ظروفی که در اثر تماس با فرد آلوده به ویروس آلوده شده اند نیز می توانند دیگران را آلوده کنند.

انتهای پیام/