پلی آرتریت نودوزا (PAN) – درمان گیاهی آیورودا موثر

پلی آرتریت ندوزا که با نام PAN نیز شناخته می شود، یک بیماری خودایمنی نادر است که با التهاب خود به خودی شریان ها مشخص می شود و باعث علائمی مانند تب، درد، خستگی، کاهش وزن، خونریزی و اختلال در عملکرد اندام های آسیب دیده می شود. التهاب رگ ها می تواند بسیار جدی باشد و باعث آسیب دائمی به اندام های آسیب دیده مانند روده ها و کلیه ها شود. خونریزی خود به خودی از چندین محل نیز می تواند کشنده باشد. بنابراین PAN یک بیماری بسیار جدی است که نیاز به درمان فوری دارد.

PAN بر چندین سیستم بدن تأثیر می گذارد و معمولاً عضلات، مفاصل، پوست، روده ها، اعصاب و کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. اگرچه این بیماری در افراد مسن شایع تر است، اما می تواند افراد در هر سنی از جمله کودکان را مبتلا کند. درمان مدرن محافظه کارانه این وضعیت شامل استفاده از استروئیدها و سرکوب کننده های ایمنی است. اگرچه این داروها در ابتدا به خوبی پاسخ می دهند، اما بیشتر بیماران با گذشت زمان شروع به وخامت می کنند. بنابراین PAN می تواند منجر به عوارض شدید و مرگ و میر شود.

در این سناریو، یک درمان گیاهی آیورودا را می توان عاقلانه و موثر برای مبارزه و درمان موفقیت آمیز این بیماری استفاده کرد. داروهای گیاهی را می توان در دوزهای بالا و برای دوره های طولانی برای درمان التهاب شریانی، القای تعدیل سیستم ایمنی و درمان علامتی اندام های آسیب دیده و جلوگیری از آسیب دائمی تجویز کرد. شروع درمان در اسرع وقت برای جلوگیری از آسیب طولانی مدت و غیر قابل برگشت بسیار مهم است.

بر اساس پاتوفیزیولوژی آیورودا بیماری، واتا دوشا نامتعادل باعث وضعیت خودایمنی می شود و پیتا دوشا نامتعادل و بالا باعث التهاب رگ ها و آسیب به سیستم ها و اندام های مختلف می شود. بنابراین هدف درمان آیورودا اصلاح واتا دوشا و کاهش جنبه های مضر افزایش پیتا دوشا است. این را می توان از طریق ترکیبی از قرص درمانی گیاهی خوراکی و روش های خاص پانچکارما انجام داد. اینها شامل پاکسازی القایی برای درمان پیتا دوشا و یک سری تنقیه دارویی معروف به “تیکتا کشیر باستی” برای درمان واتا دوشا است.

در حالی که بیماران مبتلا به اشکال خفیف بیماری در عرض شش تا هشت ماه پس از شروع درمان گیاهی آیورودا به بهبودی می‌رسند، افرادی که از نوع شدیدتر این بیماری رنج می‌برند به درمان طولانی مدت هشت تا هجده ماهه یا بیشتر نیاز دارند. با این حال، تقریباً تمام بیماران مبتلا به PAN را می توان با موفقیت درمان کرد تا بیماری به بهبودی کامل برسد. سپس می توان داروها را در مقادیر کم یا با دفعات کمتر ادامه داد تا از عود بیماری جلوگیری شود. در مقایسه با فرمولاسیون های گیاهی-معدنی آیورودا، استفاده از داروهای گیاهی ترجیح داده می شود زیرا حتی با دوزهای بسیار بالای داروها و در مدت زمان طولانی تر، ایمن هستند.

بیماران مبتلا به خونریزی از چندین محل و آسیب شدید به اندام های داخلی اصلی، بهترین درمان را در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های مجهز دارند. با این حال، هنگامی که علائم حاد به خوبی کنترل شد، بهتر است درمان آیورودا را شروع کنید تا بیماری به طور کامل درمان شود. بنابراین درمان گیاهی آیورودا نقش مهمی در درمان موفق و موثر PAN ایفا می کند.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر