پلی آرتریت نودوزا (PAN) – مقایسه بین درمان گیاهی مدرن (آلوپاتیک) و آیورودا

یک بیماری خودایمنی یک وضعیت پزشکی است که در آن ایمنی بدن بر علیه خودش قرار می گیرد. پلی آرتریت ندوزا (PAN) یکی از این بیماری های خودایمنی نادر است. پاتوفیزیولوژی این بیماری عمدتاً شامل التهاب عروق کوچک بدن است. این عارضه عمدتاً بر روی پوست، مفاصل، اعصاب محیطی، روده‌ها و کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد و علائمی مانند تب، تعریق شبانه، کاهش وزن، درد ماهیچه‌ها و مفاصل و زخم‌ها یا ندول‌های پوستی را ایجاد می‌کند. این یک وضعیت جدی است و مرگ و میر یا ناخوشی می تواند ناشی از خونریزی خود به خودی از چندین محل در بدن یا آسیب غیرقابل برگشت به روده، کلیه ها، قلب یا مغز باشد.

التهاب عمومی شریان‌ها را می‌توان به سرعت با استروئیدها و سرکوب‌کننده‌های ایمنی کنترل کرد که می‌توانند خونریزی، آسیب اندام‌ها و نارسایی چند عضوی را متوقف یا از آن جلوگیری کنند. اگرچه این داروها می توانند در کوتاه مدت نجات دهنده باشند، اما به طور قابل توجهی پیش آگهی بلندمدت را بهبود نمی بخشند. در واقع، اکثر این داروها در صورت مصرف طولانی مدت یا در دوزهای بالا، عوارض جانبی جدی نشان می دهند.

داروهای گیاهی آیورودا در درمان دو نشانه PAN، التهاب و خودایمنی بسیار موثر است. اینها با درمان میکروآنوریسم ها، انفارکتوس ها، گره ها و زخم ها باعث التیام و آسیب معکوس به اندام های آسیب دیده می شوند. گیاهان همچنین تعدیل ایمنی را انجام می دهند تا به تدریج روند بیماری را متوقف کنند. PAN گاهی اوقات می تواند به هپاتیت یا سایر عفونت ها مرتبط باشد یا ناشی از آن باشد. داروهای آیورودا نیز در درمان چنین عفونت های مزمنی موثر هستند.

طیف بالینی PAN می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، به طوری که برخی از بیماران با علائم بسیار خفیف تظاهر می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است شکل بسیار تهاجمی و درخشان بیماری داشته باشند. در حالی که علائم خفیف را فقط می توان با قرص های گیاهی درمان کرد، تظاهرات شدید و تهاجمی بیماری باید با داروهای خوراکی و روش های پانچکارمای آیورودا مانند استفراغ القایی، پاکسازی القایی و یک یا چند دوره تنقیه دارویی درمان شود. این معمولا با جوانسازی گیاهی دنبال می شود. درمان علامتی و تعدیل سیستم ایمنی گیاهی باید همزمان با روش های سم زدایی انجام شود. بسته به شدت تظاهرات و پاسخ بیمار به درمان، داروهای گیاهی آیورودا می توانند بهبود قابل توجهی یا بهبودی کامل را در حدود چهار تا هجده ماه ایجاد کنند.

به طور خلاصه، PAN یک بیماری جدی است که نیاز به درمان سریع و تهاجمی دارد، در غیر این صورت می تواند کشنده باشد. در حالی که درمان مدرن قطعا می تواند در کنترل سریع علائم موثر باشد، اما یک روش درمانی طولانی مدت رضایت بخش نیست. با این حال، برای مراقبت های حاد یا اورژانس هیچ جایگزینی برای یک واحد مراقبت های ویژه مدرن کاملا مجهز وجود ندارد.

درمان آیورودا شروع کندی است و ممکن است برای شرایط اضطراری توصیه نشود. با این حال، داروهای گیاهی می توانند در طولانی مدت PAN را با موفقیت درمان و درمان کنند و به طور قابل توجهی عوارض و مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش دهند. درمان گیاهی آیورودا به طور جامع از نظر اثربخشی، ایمنی و مقرون به صرفه بودن امتیاز می گیرد. شروع زودهنگام درمان، بهبودی کامل را تضمین می کند و احتمال عوارض طولانی مدت یا عود را کاهش می دهد. از دیدگاه بیمار، ترکیب معقولی از درمان مدرن و آیورودا بهترین انتخاب برای اطمینان از بهبودی سریع و کامل و در عین حال به حداقل رساندن خطر است.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر