پنج فایده برتر ویتامین Bویتامین های B برای بسیاری از عملکردها در بدن حیاتی هستند که بدون آنها حفظ سلامتی مطلوب دشوار خواهد بود. آنها به شدت در حمایت از عملکرد مغز و سیستم عصبی نقش دارند و در مواقع استرس، این ویتامین‌ها به شدت به شما کمک می‌کنند تا آنها را کنار هم نگه دارید – از نظر جسمی، عاطفی و ذهنی!

عوامل خطر کمبود ویتامین B

اگر از یک رژیم غذایی سالم و متنوع استفاده می کنید، باید تمام ویتامین های B مورد نیاز خود را دریافت کنید، اما به دلایل مختلفی که ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. انتخاب سبک زندگی، ترجیحات غذایی شخصی، برخی داروها و شرایط مختلف سلامتی می تواند بر وضعیت ویتامین B شما تأثیر بگذارد و در برخی موارد، در جذب ویتامین B اختلال ایجاد کند.

از آنجایی که ویتامین های B مواد محلول در آب هستند، در برخی از روش های پخت و پز به راحتی از بین می روند. شما نیاز به مصرف روزانه ویتامین های B دارید، زیرا این ویتامین ها در بدن ذخیره نمی شوند، به سرعت در بسیاری از فرآیندهای بدن مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی از طریق ادرار دفع می شوند. بنابراین، مصرف یک مکمل روزانه برای کمک به جلوگیری از کمبود آن منطقی است.

چگونه ویتامین B را بفهمیم…

ممکن است شما با نام مستعار عددی آنها آشنا باشید، اما در اینجا نحوه شناسایی نام علمی آنها در اطلاعات تغذیه ای مکمل های غذایی یا برچسب مواد غذایی از پیش بسته بندی شده آورده شده است.

 • تیامین (ویتامین B1)

 • ریبوفلاوین (ویتامین B2)

 • نیاسین (ویتامین B3)

 • اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)

 • پیریدوکسین (ویتامین B6)

 • بیوتین (ویتامین B7)

 • اسید فولیک (ویتامین B9)

 • کوبالامین (ویتامین B12)

بسیاری از عملکردهای ویتامین B

تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین، پانتوتنیک اسید و بیوتین همگی نقش مهمی در متابولیسم انرژی ایفا می کنند، نه تنها در حین ورزش بلکه در هنگام استراحت. ویتامین B5 و B6 در سنتز هورمون های غده فوق کلیوی (استرس) نقش دارند و برای حفظ تعادل هورمونی مورد نیاز هستند. B5 به ویژه برای عملکرد بهینه آدرنال مهم است و اغلب به عنوان ویتامین “ضد استرس” شناخته می شود. اسید فولیک و B12 برای تولید گلبول های قرمز و ترمیم بافت و همچنین سنتز پروتئین و DNA ضروری هستند. در مجموع، این عملکردها به این معنی است که وقتی به طور موثر با هم کار می کنند، ویتامین های B اثرات قابل توجهی بر انرژی، متابولیسم، ترمیم و بازسازی سلولی و عملکرد شناختی دارند..

۵ فایده برتر سلامتی ویتامین B

۱. احساس خوشبختی!

ویتامین B12 و اسید فولیک نقش کلیدی در ساخت انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین (هورمون شادی)، اپی نفرین، نوراپی نفرین، استیل کولین و دوپامین دارند. این مکاتبات مغزی به خلق و خو، حافظه، تمرکز، توجه و درک شما کمک می کند.

ویتامین B6، B12 و اسید فولیک با هم به کاهش خطر هموسیستئین بالا کمک می کند، که به رگ های خونی و سلول های کوچک در مغز آسیب می رساند. مطالعات نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین B، که به طور معمول به کنترل هموسیستئین کمک می کند، با افسردگی و زوال شناختی مرتبط است.

دانشمندان دریافته اند که کمبود ویتامین B6 و اسید فولیک در افسردگی شایع است. در یک نکته مثبت، شواهد بالینی نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین B6 به ویژه در درمان افسردگی در زنان پیش از یائسگی مفید است.

۲. از سلامت قلب حمایت کنید

برخی از مطالعات مشاهده‌ای مشخص کرده‌اند که افرادی که اسید فولیک بیشتری دریافت می‌کنند، خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا دارند. چندین کارآزمایی بالینی تایید کرده اند که نیاسین به طور قابل توجهی در کاهش سطح کلسترول موثر است. همچنین نشان داده شده است که مکمل ها سطح HDL را افزایش می دهد – لیپوپروتئینی که به انتقال کلسترول اضافی از بدن کمک می کند. علاوه بر این، نیاسین مانع از تولید ترکیبی می‌شود که کلسترول را در نواحی آسیب‌دیده درون شریان‌ها منتقل و رسوب می‌کند و از شکستن لخته‌ها جلوگیری می‌کند. شواهد نشان می دهد که نیاسین ممکن است در کاهش سطح کلسترول موثرتر از داروهای تجویزی باشد و هیچ یک از عوارض جانبی سمی ندارد.

۳. موتورهای خود را روشن نگه دارید!

ویتامین‌های B کمپلکس اول از همه به‌عنوان آنزیم‌های مشترک عمل می‌کنند و با آنزیم‌هایی که بسیاری از واکنش‌های شیمیایی حیاتی را تنظیم می‌کنند، به ویژه متابولیسم انرژی، کار می‌کنند. بر این اساس، درست است که ویتامین های B نقش حیاتی در استخراج انرژی از کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین موجود در غذایی که می خورید دارند. این انرژی انقباضات ماهیچه ای و عملکرد سلولی را افزایش می دهد.

پس جای تعجب نیست که کمبودها باعث بی حالی و خستگی می شود. به نظر می رسد کمبود ویتامین B کافی در خستگی شدید نقش دارد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن وضعیت B، به‌ویژه ویتامین B6 را کاهش می‌دهند. برخی از علائم آشکار کمبود ویتامین B عبارتند از: لب های ترک خورده، زخم در گوشه های دهان و درد زبان. این به دلیل کاهش تولید انرژی سلولی است که بر سلول‌های با گردش زیاد مانند آنهایی که در دهان هستند تأثیر می‌گذارد.

۴. تعادل هورمونی

ویتامین B6 اغلب برای کاهش مشکلات قبل از قاعدگی توصیه می شود. این بر اساس شواهد علمی در حال افزایش در رابطه با نقش مهم B6 در تعادل هورمونی، عملکرد سیستم عصبی و شیمی طبیعی مغز است که همگی با بسیاری از علائم رایج قبل از قاعدگی مرتبط هستند. تحقیقات اولیه نشان داد که مکمل B6 می تواند طیف وسیعی از علائم قبل از قاعدگی از جمله افسردگی، نفخ و درد سینه را به طور موثرتری نسبت به دارونما تسکین دهد. اخیراً، آزمایش‌ها نشان می‌دهند که مصرف مکمل‌های ویتامین B6 در اوایل بارداری، شدت تهوع مرتبط با هورمون را کاهش می‌دهد.

۵. استرس الاستیک

ویتامین های B برای تحمل استرس و همچنین برای عملکرد طبیعی سیستم عصبی ضروری هستند. ویتامین های خاص B نیز برای عملکرد آدرنال و سنتز هورمون ضروری هستند، بنابراین کمبود آنها اغلب با اضطراب و اختلالات عصبی همراه است. سطوح پایین ویتامین B6 و B12 در افرادی که از حملات پانیک و اضطراب رنج می برند مشاهده شده است. همچنین مطالعات علمی نشان داده است که مکمل ویتامین B کمپلکس تاثیر بسزایی در کاهش استرس محل کار دارد.

انتخاب B کمپلکس صحیح

مکمل‌های چربی مانند آلترینت از نظر اندازه میکروسکوپی هستند که به آنها نسبت به مکمل‌های خوراکی استاندارد در هنگام عبور از دیواره‌های سلولی مزیت خاصی می‌دهد. علاوه بر این، اندازه آن باعث می شود که کمتر توسط سیستم ایمنی از بین برود. این مزایا با لایه بیرونی فسفولیپیدها که از تجزیه محتویات توسط شیره های گوارشی در مسیر رسیدن به سلول ها و بافت های هدف محافظت می کند، بیشتر می شود. فناوری عالی که مسئول مکمل های چربی مانند ویتامین B جایگزین و مجتمع معدنی است، محصولی را تضمین می کند که بسیار قابل جذب، فاسد نشدن، سریع الاثر و ماندگاری طولانی تری باشد.

ژاکلین نیوزون لیسانس (Hons) در تغذیه درمانی

پژوهش

 1. آگاسینسکی جی و همکاران کاهش هموسیستئین توسط ویتامین های گروه B، سرعت آتروفی سریع مغز را در اختلالات شناختی خفیف کاهش می دهد: یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده. وان پلاس. ۲۰۱۰ (۸ سپتامبر); ۵ (۹): e12244.
 2. بیوتین: یک مطالعه Alternative Medicine Review 2007 (مارس); ۱۲ (۱): ۷۳-۷۸
 3. Cotter A و همکاران نقش ویتامین B6 به عنوان درمانی برای افسردگی: مروری سیستماتیک، تمرین خانواده، دوره ۲۲، شماره ۵، ۱ اکتبر ۲۰۰۵، صفحات ۵۳۲-۵۳۷.
 4. اسید فولیک: یک مطالعه https://pdfs.semanticscholar.org/faca/af35a91b88798722e92f87a1d33527ed0f13.pdf. [Accessed 11.1.19].
 5. داونی لس آنجلس و همکاران تاثیر ۹۰ روز مصرف ویتامین B کمپلکس با دوز بالا بر خستگی کار. سایکوفارماکل هوم. ۲۰۱۱; ۲۶ (۷): ۴۷۰-۶.
 6. https://pdfs.semanticscholar.org/faca/af35a91b88798722e92f87a1d33527ed0f13.pdf. [Accessed 11.1.19]
 7. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/vitamins/vitamin-b/. [Accessed 14.1.19]
 8. هاردی جی مک فرسون RA. مزایای بالینی و تغذیه ای مکمل های پروتئین غنی از سیستئین. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. نوامبر ۲۰۱۱; ۱۴ (۶): ۵۶۲-۸.
 9. Heap LC، Peters TJ، Wessely S. وضعیت ویتامین B در بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن. JR Soc Med. 1999; 92: 183-185.
 10. Huskisson E، Maggini S و Rue M. نقش ویتامین ها و مواد معدنی در متابولیسم انرژی و تندرستی. مجله تحقیقات پزشکی بین المللی ۲۰۰۷; ۳۵: ۲۷۷-۲۸۹.
 11. Gillen J., Gregory, Peggy, eds. (ناهمسان). پایگاه جامع داروهای طبیعی ۲۰۱۱; http://www.naturaldatabase.com.
 12. Lacoal، KM. (2006). نقش ویتامین های B کمپلکس در آزادسازی انرژی در انتشارات دانشکده هنرهای حرکتی، ارتقای سلامت و مطالعات اوقات فراغت. کاغذ ۲۵.
 13. Mikawa Y، Mizobuchi S، Egi M، Morita K. غلظت های پایین سرمی ویتامین B6 و آهن با حمله پانیک و حمله هایپرونتیلاسیون مرتبط است. Acta Med Okayama. 2013; 67 (2): 99-104.
 14. موریس AA، Quich V، Santra S، و همکاران. دستورالعمل هایی برای تشخیص و مدیریت کمبود سیستاتیونین بتا سنتاز. J وراثت متاب دیس. ۲۰۱۶; ۴۰ (۱): ۴۹-۷۴.
 15. مورفی گودوین تی و نبل جونیور. مروری بر تهوع و استفراغ بارداری با تاکید بر ویتامین ها و زنجبیل. مجله آمریکایی ارتوپدی و زنان ۲۰۰۲; ۱۸۶، ۵، ۲: S253-55.
 16. وایات کی. اثربخشی ویتامین B6 در درمان سندرم پیش از قاعدگی: مروری سیستماتیک، مجله پزشکی بریتانیا ۱۹۹۹ (۲۲ می). ۳۱۸ (۷۱۹۵): ۱۳۷۵-۱۳۸۱
 17. وینستون AP، و همکاران. شیوع کمبود تیامین در بی اشتهایی عصبی
 18. Int J Eating Dis. 2000 28 (4): 451-445.
 19. ریبوفلاوین http://archive.foundationalmedicinereview.com/publications/13/4/334.pdf. [Accessed 11.1.19.]
 20. Tufan AE, Bilici R, Usta G, Erdoğan A. اختلال خلقی با ویژگی های روان پریشی مختلط به دلیل کمبود ویتامین B12 در یک نوجوان: گزارش مورد. روانپزشکی و سلامت روان کودک و نوجوان. ۲۰۱۲; ۶ (۱): ۲۵.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع