پوکی استخوان چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟


حساسیت استخوان چیست؟

حساسیت استخوان چیست؟

استئومالاسی نام یک بیماری بسیار شایع است که ناشی از کمبود ویتامین D یا در برخی موارد مشکلات ارثی است. ویتامین D نقش بسیار مهمی در استحکام و استحکام استخوان ها دارد و وجود آن برای بدن ضروری است. این ویتامین باید از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مصرف غذاهای غنی از ویتامین D و مکمل های دارویی تامین شود.

پوکی استخوان در کودکان شایع تر است و باید در مراحل اولیه درمان شود. در غیر این صورت، افراد در بزرگسالی با اختلالات جدی مواجه می شوند و ممکن است تا پایان عمر با آنها همراه باشند. پوکی استخوان در مراحل اولیه، آزمایشات، اسکن و مراحل پیشرفته تر از طریق نمونه های استخوانی تشخیص داده می شود. از عوارض این بیماری می توان به تغییر در ظاهر ستون فقرات، کوتاهی قد، عدم استحکام دندان ها و … اشاره کرد.

حساسیت استخوان چیست؟

پوکی استخوان که به عنوان راشیتیسم نیز شناخته می شود، به دلیل کمبود ویتامین D، فسفات یا کلسیم ایجاد می شود. این بیماری در کودکان در زمان استخوان سازی بیشتر دیده می شود. همه ویتامین ها برای رشد بدن مهم هستند و ویتامین D نقش کلیدی در ساخت استخوان های قوی و سالم دارد. افرادی که از راشیتیسم رنج می برند معمولا دارای استخوان های نرم و کوتاه قد هستند و در موارد شدیدتر این بیماری، اسکلت بدن را تغییر می دهند.

اگر این بیماری به دلایل دیگری مانند مشکلات ارثی ایجاد شده باشد، می توان آن را با داروهای مختلف یا جراحی درمان کرد. ویتامین D جذب کلسیم و فسفات را تسهیل می کند و از بسیاری از غذاها مانند تخم مرغ، ماهی و شیر به دست می آید. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می شود بدن انسان مقادیر زیادی ویتامین D را جذب کند.

پوکی استخوان چگونه تشخیص داده می شود؟

در مرحله اول، پزشک مربوطه با معاینه سطحی راشیتیسم را تشخیص می دهد. با فشار دادن روی استخوان ها، پزشک میزان درد و حساسیت بیمار به فشار را بررسی می کند. اگر راشیتیسم تشخیص داده شود، آزمایش های اختصاصی تری برای شناسایی دقیق پیشرفت بیماری توصیه می شود.

این آزمایش‌ها عمدتاً شامل آزمایش خون برای بررسی میزان کلسیم و فسفات در خون بیمار و اسکن استخوان برای بررسی ناهنجاری‌ها می‌شود. در صورتی که پس از معاینه اولیه و آزمایشات بعدی همچنان ابهاماتی مانند میزان پیشرفت بیماری وجود داشته باشد، نمونه استخوان گرفته می شود. در این روش قسمت بسیار کوچکی از استخوان برداشته و معاینه می شود.

چگونه می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد؟

بدن انسان روزانه حداقل به ۴۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارد و برای عملکرد صحیح و پیشگیری از بیماری هایی مانند راشیتیسم به ۱۰۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارد. بهترین منبع ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. بسیاری از غذاها مانند شیر گاو، شیر سویا، آب پرتقال، جگر گاو به تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کمک می کنند. برای جلوگیری از راشیتیسم، باید بیشتر غذاهایی بخورید که منابع طبیعی ویتامین D هستند. در جدول زیر، برخی از غذاها با محتوای ویتامین D فهرست شده اند.

غذا مقدار غذا ویتامین D موجود است
شاه ماهی و ساردین ۱۰۰ گرم ۲۱۶ یک
کنسرو تن ۱۰۰ گرم ۲۶۸ یک
میگو ۸۵ گرم ۱۲۴ یک
زرده ۱ نه ۳۷ یک
قارچ ۱۰۰ گرم هر عدد ۲۳۰۰

علاوه بر مصرف مواد طبیعی و غذاهای غنی از ویتامین D، می توان از چندین دارو برای پیشگیری از راشیتیسم استفاده کرد. بن فیت یکی از مکمل های سلامتی است که حاوی مواد ضروری برای سلامت استخوان است و منجر به پیشگیری از درد عضلانی می شود. ویتامین D موجود در این محصول برابر با ده زرده تخم مرغ است و در نتیجه به مقدار مناسب وارد بدن می شود.

علائم پوکی استخوان چیست؟

علائم خارجی آنقدر زیاد نیست که بتوان بیماری را به راحتی تشخیص داد. فرد ممکن است در بیشتر مواقع درد پایین تنه یا درد استخوان را تجربه کند. این درد می تواند با کار نسبتا سنگین یا فعالیت های روزانه نیز رخ دهد. در مواردی که بیماری شدید باشد، احتمالاً استخوان‌ها حساس‌تر و نرم‌تر می‌شوند و گاهی اوقات استخوان‌ها با فشار طبیعی خم می‌شوند.

در زیر برخی از علائم رایج راشیتیسم آورده شده است:

  • قوس شدن پاها
  • کم اهمیت
  • تاخیر در راه رفتن در نوزادان
  • مشکل در بالا رفتن از پله ها
  • اسپاسم عضلانی
  • تاخیر در رشد دندان و پوسیدگی سریع دندان
  • ناهنجاری های لگنی

اگر کودک ویتامین D کافی دریافت نکند، ممکن است در مراحل اولیه راشیتیسم ایجاد شود. اگر متوجه نرمی استخوان شدید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر این اختلال در طول رشد درمان نشود، منجر به اختلالات بعدی در بزرگسالی خواهد شد.

چه اندام هایی تحت تأثیر استخوان های نرم قرار می گیرند؟

راشیتیسم در واقع تمام استخوان های بدن و حتی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری منجر به تغییر شکل ستون فقرات می شود و ظاهر کلی بدن فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این بیماری بیشتر قسمت‌های پایین تنه و استخوان‌های لگن را درگیر می‌کند و در بیشتر موارد منجر به ایجاد بریس روی پاها می‌شود.

آشنایی با شرکت نیکان فارمد مهر

شرکت نیکان فارمد مهر یکی از معتبرترین شرکت ها در زمینه واردات دارو و مکمل های غذایی از کشورهای انگلستان، چک و سوئیس می باشد و در سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت با رفع نیازهای اولیه مردم توانسته است برای خود جایگاهی ایجاد کند.

شرکت نیکان فارمد مهر Nikanpharma.com با شناسایی نیازهای بازار و تهیه مواد اولیه مرغوب، توانست اولین محصولات خود را در سال ۱۳۹۸ تولید و روانه بازار کند. تمامی محصولات این شرکت بر اساس تاییدیه شرکت های مطرح سوئیسی تولید می شود و تولید آن برای موارد مهمی مانند تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت عضلات و استخوان ها، سلامت پوست، سلامت بانوان می باشد و برای تامین سایر موارد انجام خواهد شد. .

در این قسمت به چند سوال رایج در مورد راشیتیسم پاسخ داده می شود.

۱) آیا راشیتیسم فقط با غذا و نور خورشید قابل درمان است؟

خیر در صورت پیشرفت بیماری درمان با دارو و مکمل های دارویی انجام می شود.

۲) آیا مادر می تواند نرمی استخوان های نوزاد را تشخیص دهد؟

در برخی موارد با وارد کردن فشار ملایم به پوست سر نوزاد می توان بیماری را مشاهده کرد که در این موارد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد.

۳) درمان راشیتیسم چقدر طول می کشد؟

درمان راشیتیسم به معنای برگرداندن وضعیت جسمانی فرد به حالت طبیعی است و این روند ممکن است چندین ماه طول بکشد.

کمبود ویتامین D در کودکان و بزرگسالان منجر به بیماری شایعی به نام پوکی استخوان می شود که با تامین ویتامین D کافی می توان از آن پیشگیری کرد.