پیشگفتار محرم خوانی – ایسنا


ایسنا/اصفهان سکوانی یکی از آداب کهن عاشورا است که در برخی نقاط ایران به عنوان عزاداری دسته جمعی بدون سینه زنی، زنجیر زنی، سنج کوب و طبل اجرا می شد، اما این سبک عزاداری هنوز در نوش آباد حفظ شده است.

سکاخانی در نوش آباد و برخی از مناطق کاشان، آران و بیدگل، نیاسر و کمسار انجام می شود و مراسم سکاخانی نوش آباد به شماره ۱۳۳۴ در سال ۱۳۹۳ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

محمد خداداد پژوهشگر ادبیات دینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سکوانی یا سکائی یکی از مراسم استقبال از کاروان های محرم و حسینی در نوش آباد است و سکوانی ها با موضوع حماسه کربلا اشعاری می خوانند. سبک خاص

وی افزود: با گسترش سبک‌های اسکوانی مدرن، شعر و آواز، آوازها و آوازهای آسورایی بر روی آلات موسیقی معتبری چون دشتی، ابوعطا، شور، شوشری، افشاری، همیون و… جلوه‌های شنیدنی و متنوعی ایجاد می‌کنند.

خداداد تصریح کرد: سکاخانی را می توان مراسم افتتاحیه و استقبال از ماه محرم دانست. سکانی از پنج محلای نوش آباد از شب عید غدیر آغاز می شود و تا شب اول محرم ادامه می یابد که پرشورترین و متنوع ترین سبک ها در کانون حسینی خوانده می شود.

مدیر اجرایی پژوهشکده کاشان دانشگاه کاشان تاکید کرد: خوانندگان حیات حسینی نوش آباد به سبک های مختلف می خوانند و در چهار دسته یعنی دو دسته معلم و دو دسته دانشجو با جمعیت بیشتر طنین انداز می شوند.

خداداد تصریح کرد: قسمت‌های اصلی شعر توسط دو گروه معلم خوانده می‌شود و دو گروه از دانش‌آموزان که تعدادشان بیشتر است به قسمت‌هایی از قطعات که به صورت حرف اضافه، حرف ربط یا مصراع است پاسخ می‌دهند. بیت که معنی، تمپو و سبک موسیقی است. نوشیدن عالی بسیار موثر و جالب است.

وی تصریح کرد: اشعار ساقانی دارای معانی عمیق و عرفانی است که نشان دهنده حقایق تاریخ عاشورا و باورهای اساطیری است و به همین دلیل است که اشعار ساقانی بر شعر عامیانه و آموزه های سنتی برتری دارد.

پیرغلامان نوش آباد در ۱۲ شب آخر ماه ذحیظه با کاروان حسینی خانه به خانه می روند و شروع به سرودن شعر می کنند که مرحله اول عرفه است. می خوانند: «از حرم کعبه، حسین عزم کربلا دارد/ حسین عزم سلحشور در راه مسجد جامع است/ مبادا با یزدانی یافا ملاقات کند/ حج را رها کن». خون خدا حسین است / آنها هم هر شب قیام هستند. او شبیه امام حسین (ع) است.

در آخرین شب ذی الحجه با حضور در مرکز وفد قاسمی، خوانندگان وفد حسین نوش آباد در کوچه و خیابان آغاز ماه محرم را اعلام می کنند و می خوانند: «اینجا ناله است. سراسر و ندای فغان چون محرم آغاز شد/ نوای یا حسین شنیده شد که محرم آغاز شد.

همچنین مدیر اجرایی پژوهشکده کاشان دانشگاه کاشان به ایسنا: وی گفت: در روز تاسوعا به یاد جان باختگان بین دو محرم، سکاخانی ها به منازل بازماندگان رفته و فاتحه می خوانند و خانواده های متوفی نیز پرچم را به هیئت تقدیم می کنند و از آنها استقبال کنید او در میان مردم به «عباسعلی» شهرت دارد.

خداداد افزود: در نوش آباد ساکانی با موسیقی غمگین در روز عاشورا تنها با حضور ساداتی اجرا می شود که شالی سبز به گردن می بندد و جلوی سینه و پشت تابوت نماد شهید کربلا قدم می زند.

وی بیان کرد: ساقانی به مرور زمان تغییر ماهیت و کارکرد خود را داده است زیرا در برخی مناطق ساقانی نوعی عزاداری بوده که به مردم آب می دادند و اشعاری با مضمون حماسی کربلا می خواندند اما تشنه بودند و آوازهای آنها را فقط ساکایان حفظ کردند. .

این پژوهشگر حوزه ادبیات دینی گفت: برخی نیز به یاد حضرت عباس (ع) از آب دشت کربلا آب می نوشند که طبق منابع دینی ثواب بزرگی و در زندگی محسوب می شود. از ائمه اطهار

وی افزود: سکّا که وارثان اهل فتوط هستند، چون بر دوش سیاه می پوشیدند و جام در دست داشتند و سایر وسائل سکّه بر آن آویخته می شد، طبیعتاً سینه و زنجیر بود و نمی توانستند ببندند، بنابراین آنها را نمی بستند. بود. راضی فقط دارم گریه میکنم

خداداد گفت: سکّه ها در حالی که کام تشنه خود را سیراب می کردند، یاد لب های خشکیده شهدای کربلا می افتادند و به مرور زمان دسته های سکّه پراکنده می شدند و اشعار و آوازهای آنان تقاضای زیادی پیدا می کرد.

مدیر عامل پژوهشکده کاشان دانشگاه کاشان گفت: در کاشان نیز گروه های آبرسانی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به شورای آبفای هدایتی، شورای آبفای محله طاهر دیغام و منصور، شورای آبفای حاجی گازار اشاره کرد. محله فین گیت، شورای آبرسانی محسنی، محله باغچه شاهی و شورای آبرسانی استاد علی آقاسکا. محله درب شیلنگ است.

وی تاکید کرد: منطقه ویژه گزی مسجد آران و آباد بیدگل نیز توسط شورای آبفا ایجاد شده است. برخی از شهرها و شهرستان های منطقه فرهنگی نیاسر و کومسر و کاشان نیز به سبک خود می خوانند.

خداداد تصریح کرد: گروهی بعد از ماه مبارک رمضان و عده ای بعد از عید قربان سکایی می خوانند اما اکثراً از شب غدیر خم هر شب با آداب و رسوم خاص خود عزاداری سکایی می کنند و انجام می دهند و سابقه دارند. کاشان. راهنمایی آنها خدمات خود را برای بیش از ۲۵۰ سال حساب می کنند.

مدیر عامل پژوهشکده کاشان دانشگاه کاشان گفت: محسنی ساکای کاشان ساکائی برای کودکان با لباس ساکائی و با گریه مخصوص لباس ساکائی را بر تن کودک می پوشاند و این نوحه را یکی یکی شروع می کند. «با نام خدا شروع می کنم… پس از آن معبودی جز خدا نیست».

وی افزود: سکاهای محله آباد بیدگل تنها اشعار شاعر محله خود مرحوم فرج الله واصف بیدگل را می خواندند. اشعاری که مخصوص سکائی سروده شده و اکنون حدود پنجاه نوحه خوانده می شود. گروهش در روز اول محرم در حری بازار مجلس ترحیم برگزار کردند و برنامه ای ترتیب دادند.

انتهای پیام/