چاقی و اضافه وزن: پنج بیماری و شرایط سلامتی

پزشک می تواند به راحتی با اندازه گیری شاخص توده بدنی یا به اختصار BMI تشخیص دهد که آیا چاق، اضافه وزن یا سالم هستید. این به طور موثر وزن شما را نسبت به قد شما تعیین می کند، و هر چه بیشتر از جعبه خارج شود، شانس شما برای ابتلا به انواع مشکلات مهم چاقی و اضافه وزن بیشتر می شود.

دستیابی به وزن سالم و حفظ آن چیزی است که یک شبه به دست نمی آید و می تواند در درازمدت برای افراد چاق و دارای اضافه وزن یک چالش باشد. انجام اقدامات مناسب برای اطمینان از وزن سالم یا حداقل جلوگیری از افزایش وزن می تواند به افراد چاق کمک کند تا احتمال ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهند.

چاقی در آستانه تبدیل شدن به یک اپیدمی ملی در ایالات متحده است و با چندین بیماری مزمن از جمله دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، چربی خون بالا، سرطان و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی بهداشتی در سال ۲۰۱۳ که مفاهیم ریشه‌دار و غالب پزشکی و جامعه را به چالش می‌کشد، وضعیت پزشکی جدی مسئول نرخ مرگ و میر خیره‌کننده ۱۸ درصدی در میان گروه سنی ۴۰ تا ۸۵ ساله در جمعیت آمریکا است. تنها ۵ مورد از هر ۱۰۰ مرگ در کشور به دلیل چاقی است. اساسا، یافته جدید نشان می دهد که کشیدن سیگار به اندازه سیگار کشیدن در بحث سلامت عمومی کشنده است، با توجه به اینکه نوع خاصی از مصرف نیکوتین می تواند با ۲۰ مورد از ۱۰۰ مرگ در ایالات متحده مرتبط باشد و بیشترین میزان مرگ و میر از آن شناخته شده است. علت قابل پیشگیری مرگ و میر در کشور

تقریباً ۲ نفر از هر ۵ بزرگسال آمریکایی در سال ۱۶-۲۰۱۵ مبتلا به چاقی تشخیص داده شدند که افزایش قابل توجهی ۳۴ درصدی نسبت به سال های ۰۸-۲۰۰۷ داشت. در حالی که هیچ ایالتی نرخ چاقی بالای ۱۵ درصد را در سال ۱۹۸۵ گزارش نکرد، ۵ مورد از آنها نرخ چاقی بالای ۳۵ درصد را در سال ۲۰۱۶ ثبت کردند.

چاقی و اضافه وزن اغلب با مشکلات سلامت عاطفی مانند افسردگی مرتبط است. افرادی که چاق یا دارای اضافه وزن هستند نیز ممکن است دچار تحریف وزن شوند و با انگ ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و دیگران مواجه شوند که به نوبه خود می تواند منجر به احساس گناه، طرد شدن یا شرمندگی شود که مشکلات رایج در این زمینه است. سلامت روان را بیشتر بدتر می کند.

بیماری ها و عوارض اصلی سلامتی ناشی از چاقی و اضافه وزن در زیر به اختصار بیان شده است.

I. دیابت نوع ۲

هنگامی که سطح گلوکز خون به طور مداوم به طور غیرعادی بالا می رود، این وضعیت به عنوان دیابت نوع ۲ شناخته می شود. از هر ۵ نفر مبتلا به این نوع دیابت، ۴ نفر چاق هستند یا اضافه وزن دارند. سطح قند خون بالا می تواند انواع مختلفی از شرایط پزشکی مانند سکته مغزی، بیماری قلبی، مشکلات چشمی، آسیب عصبی، مشکلات چشمی و سایر مشکلات سلامتی را نشان دهد.

اگر به طور منظم ورزش می کنید و وزن خود را بین ۵ تا ۷ درصد کاهش می دهید، می توانید از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری کنید یا در صورت خطر ابتلا به این بیماری، آن را به تعویق بیندازید.

II. فشار خون بالا

هنگامی که خون با نیروی قابل توجهی بیشتر از طریق رگ های خونی بدن شما جریان می یابد، این وضعیت خاص فشار خون یا معمولاً فشار خون بالا نامیده می شود. این می تواند آسیب وحشتناکی به رگ های خونی شما وارد کند، به قلب شما فشار وارد کند و خطر سکته مغزی، بیماری کلیوی، حملات قلبی و حتی مرگ را افزایش دهد.

III. بیماری قلبی

اصطلاح چتر بیماری قلبی معمولاً برای اشاره به طیف گسترده و متنوعی از شرایط استفاده می شود که می تواند بر سلامت کلی اندام تأثیر بگذارد. اگر بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شود، بیشتر در معرض خطر نارسایی قلبی، مرگ ناگهانی، آنژین صدری، حمله قلبی یا ریتم غیر طبیعی قلب هستید. افزایش سطح چربی در جریان خون، سطح قند خون بالا و فشار خون بالا می تواند بیماری قلبی را بیشتر کند. چربی خون، یا چربی خون، لزوماً به تری گلیسیرید، لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول HDL، و لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول LDL اشاره دارد. کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از توده بدن به احتمال زیاد به شما کمک می کند تا خطر بیماری قلبی را کاهش دهید و جریان خون، سطح کلسترول و فشار خون خود را بهبود بخشد.

سکته مغزی IV

هنگامی که رگ های خونی در گردن یا مغز شما انسداد یا پارگی وجود دارد، باعث می شود خون رسانی به مغز به طور ناگهانی محدود شود و این وضعیت خاص به عنوان سکته مغزی شناخته می شود. سکته مغزی می‌تواند باعث آسیب برگشت‌پذیر یا غیرقابل برگشت به مغز شود، که منجر به فلج جزئی یا کامل شود و شما را قادر به صحبت کردن یا حرکت دادن بدن خود نکند. فشار خون بالا به عنوان عامل اصلی سکته مغزی در نظر گرفته می شود.

V. SLEEPAPNEE

آپنه خواب وضعیتی است که در آن فرد مکرراً نفس نمی کشد و در تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان کاملاً شایع است. همچنین می توانید برای مدت کوتاهی تنفس را به طور کامل متوقف کنید. اگر این اختلال خواب همچنان بدون تشخیص و درمان باقی بماند، می تواند شانس سایر مشکلات سلامتی حیاتی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر