چرا آشواگاندا سزاوار لحظه حضور خود در کانون توجه است


اگر در چند سال گذشته با صحنه سلامت و تندرستی همراه بوده اید، احتمالاً می دانید که همیشه یک مد جدید در اطراف وجود دارد.

چه سرکه سیب، روغن نارگیل یا قرص های روغن ماهی، مردم دوست دارند هر چیزی که مد روز است را امتحان کنند.

آشواگاندا ممکن است تمام نشانه های جدیدترین شوق سلامتی را داشته باشد، اما در واقع صدها سال است که در طب آیورودا استفاده می شود.

در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است درباره آشواگاندا ندانید:

 • این می تواند به بهبود خواب، کاهش استرس و تقویت سلامت جنسی در مردان کمک کند.
 • نام آن در سانسکریت به معنای “بوی اسب” است – احتمالاً می توانید حدس بزنید چرا.
 • می‌توانید پودر یا کپسول آشواگاندا را به‌صورت آنلاین، در فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشتی یا در داروخانه‌های خرده‌فروشی خریداری کنید.
 • بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید و برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

چرا آشواگاندا اینقدر مورد توجه است؟

همانطور که مردم به طور فزاینده ای از راه حل های جایگزین برای مشکلات سلامتی خود آگاه می شوند، به نظر می رسد مصرف کنندگان غربی اثرات بالقوه آشواگاندا را بسیار جذاب می دانند.

نکات اصلی صحبت – اینکه آنها به خواب و سطح استرس کمک می کنند – چیزهایی هستند که بیشتر مردم دوست دارند آنها را بهبود بخشند. از این گذشته، آخرین باری که شنیدید کسی می‌گوید زندگی‌اش آرام است و راحت هستند، کی بود؟

یک بزرگسال معمولی غربی ممکن است تمایل به امتحان آشواگاندا داشته باشد، اما برخی از افرادی که خود را “بیو هکر” می نامند در واقع مجذوب تأثیراتی هستند که این گیاه می تواند بر سلامت آنها داشته باشد.

این کاملاً با هدف کلی آنها برای ایجاد تغییرات کوچک در رژیم غذایی یا سبک زندگی آنها و سپس مشاهده تأثیرات کوتاه مدت و بلندمدت مطابقت دارد.

چه علمی در مورد آشواگاندا کشف کرده است؟

صحبت از مشاهده اثرات آشواگاندا، اینجاست که بیشتر اطلاعات موجود – داستان های راهنما از آنجا می آیند. هیچ ایرادی در این مورد وجود ندارد، به جز این که وقتی صحبت از برخی ادعاهای سلامتی به میان می آید، چیزهای زیادی باقی می ماند.

به عنوان مثال، برخی از کاربران اثر ضد التهابی پس از مصرف آشواگاندا را گزارش کرده‌اند، اما هیچ‌کس نمی‌داند که چگونه این مکمل به وجود آمده است – یا اینکه آیا این فقط یک تصادف بوده است.

همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد تداخلات داروها یا مکمل ها، عوارض جانبی احتمالی و سایر موارد منع مصرف نیز مفید خواهد بود.

با این حال، بین چندین قرن سنت آیورودا، و تعداد فزاینده ای از افرادی که می گویند از استفاده روزانه از این گیاه سود برده اند، کمتر احتمال دارد که آشواگاندا مصرف کنید و در نهایت پشیمان شوید.

فواید آشواگاندا برای سلامتی چیست؟

علم کاملاً کم نیست – تحقیقات زیادی وجود دارد که از ادعاهای آیورودا در مورد خواص مفید گیاه پشتیبانی می کند.

همچنین بسیاری از مطالعات وجود دارد که مزایای خاصی را به طور کامل اثبات نمی کند، اما به اکتشافات امیدوارکننده ای اشاره می کند که می تواند از طریق تحقیقات اضافی کشف شود.

این مزایای بالقوه عبارتند از:

 • اثرات ضد سرطانی احتمالی
 • انرژی بهتر در ساعات روز
 • بهبود قابلیت های عضله سازی
 • کاهش کلسترول
 • کاهش التهاب
 • عملکرد مغز دقیق تر

اینها برخی از اثراتی هستند که سزاوار کاوش بیشتر هستند. با این حال، مزایای دیگری نیز وجود دارد که قبلاً به وضوح نشان داده شده است.

 • کاهش احساس اضطراب و افسردگی
 • تحریک پذیری کمتر
 • دیگر افزایش وزن ناشی از استرس وجود ندارد
 • بهبود خواب
 • قند خون پایین
 • سردرد کمتر

چگونه یک گیاه می تواند این همه فواید را داشته باشد؟

ممکن است این یک لیست تصادفی به نظر برسد، اما همه این علائم مربوط به کورتیزول است که بیشتر به عنوان “هورمون استرس” شناخته می شود.

اگر سطح کورتیزول شما خیلی بالا باشد، ممکن است علائمی مانند بی خوابی، سردردهای میگرنی و اضطراب را تجربه کنید. آشواگاندا می تواند این علائم را با کاهش سطح کورتیزول تسکین دهد.

در واقع، برخی از کاربران پس از مصرف آشواگاندا احساس “سرد” می کنند، اما بدون مه مغزی معمول مرتبط با آرام بخش های تجویز شده.

آشواگاندا می تواند این اثر کاهش کورتیزول را داشته باشد زیرا یک آداپتوژن یا گیاهی است که روی غدد فوق کلیوی عمل می کند. از آنجایی که تمام کورتیزول شما در حال حاضر توسط غدد فوق کلیوی شما تولید می شود، آرام کردن آن تنها راه کاهش کورتیزول است.

چرا کنترل سطح کورتیزول مهم است؟

خوردن آشواگاندا تنها راه کاهش کورتیزول نیست. بدون کمک اضافی ممکن است تقریباً غیرممکن باشد.

شما همچنین می توانید با حذف مقداری استرس از زندگی خود، غدد آدرنال خود را مجبور کنید تولید کورتیزول را کاهش دهند، اما این برای بسیاری از افراد بسیار دشوار است. اگر در حال حاضر احساس غرق شدن می کنید، حتی کوچکترین قسمت آخرالزمان ممکن است شبیه آن باشد.

آدرنال شما می تواند سطح کورتیزول شما را افزایش دهد زیرا درست قبل از رفتن به سر کار قهوه را روی پیراهن خود می چکانید، یا به این دلیل که به خود فشار می آورید که روز را فقط با چهار ساعت خواب بگذرانید.

هدف اولیه از تولید کورتیزول این بود که در هنگام فرار از دست شکارچیان یا دفاع از سرزمین های قبیله ای به ما یک تقویت بسیار مورد نیاز را بدهد، اما این روزها بیشتر احتمال دارد که تحت تأثیر اخبار بد یا یک همکار آزاردهنده قرار بگیرید.

چگونه آشواگاندا می تواند برای سلامت جنسی مردان مفید باشد

این به اندازه تأثیر آشواگاندا بر کورتیزول شناخته نشده است، اما تحقیقات نشان می دهد که این گیاه فواید خاصی برای مردان نیز دارد.

این ممکن است شامل افزایش سطح تستوسترون، افزایش میل جنسی و حتی بهبود تعداد اسپرم باشد. ما هنوز نمی دانیم که آیا این یکی دیگر از اثرات کاهش کورتیزول است یا اینکه یک مزیت کاملاً جداگانه است.

در هر صورت، این خبر خوبی برای مردانی است که به دنبال راهی برای اصلاح عدم تعادل هورمونی هستند.

هنگام مصرف آشواگاندا چه چیزی می توانید انتظار داشته باشید

ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنید، اما معمولاً فقط در دوزهای بالا ظاهر می شوند. شایع ترین آنها سردرد، ناراحتی معده و اسهال است.

در حالی که عوارض جانبی به احتمال زیاد به زودی پس از مصرف یک دوز ظاهر می شود، به گفته اکثر کاربران، فواید آن کمی بیشتر طول می کشد – از ۱۴ تا ۳۰ روز.

کورتیزول بالا چیزی نیست که بتوان یک شبه آن را برطرف کرد، بنابراین فقط باید صبور باشید و اجازه دهید آشواگاندا این کار را انجام دهد. اگر به شما نتایجی بدهد که انتظارش را داشتید، اصلاً برایتان مهم نیست که منتظر بمانید!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر