چرا به صفر می گویند صفر؟ + وظایف ماه سفر – اوکان


ماه صفر اجرای ماه صفر

جمعه مربوط به آغاز سفر، دومین ماه قمری است. ماهی که شناخته شده است.

ماه صفر که بنا به روایتی اولین روز ورود کاروان اسرای کربلا به سوریه است و حوادث تلخ دیگری از جمله شهادت دختر ۳ ساله امام حسین (ع). ، ارتحال رزمنده پیامبر(ص) در ۲۸ این ماه انجام شد و پایان یافت.

چرا به صفر می گویند صفر؟
در نامگذاری این ماه دو جنبه ذکر شده است:
۱. برگرفته از «صفرا (زردی)»; زیرا زمان انتخاب نام، فصل پاییز و چرخاندن برگ درختان بود.
۲. مشتق از «صفر (خالی)»; زیرا پس از پایان ماه های حرام مردم به جنگ می روند و شهرها خالی می شود.
این ماه را نحس و نحس می دانند. در مورد ماه صفر از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است:
هر که مرا از پایان این ماه خبر دهد، او را به بهشت ​​بشارت می دهم.

برخی از فعالیت های ماه سفر
۱-به بخشش در این ماه بیشتر توجه کنید
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در مورد صدقه می فرماید: «لبخند تو بر برادرت صدقه است، امر به معروف و نهی از منکر صدقه است، هدایت گمشده صدقه است و سنگ و خار و استخوان زدوده می شود». اهدا.” از طریق اهداء است. “

۲-برای مصون ماندن از بلا، دعای زیر را هر روز ده مرتبه بخوانید:
یا شَدیدَ الْقُوی‏ وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنی‏ شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی‏ کُنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّی اللَّهُ علی محمد و الله الرحمن الرحیم! (مفاتیح الجنان)
ای نیروی خشن و ای خشن! عزیز، عزیز، عزیز! تمام ساخته های شما از عظمت شما سیر شده است. پس شر خلقت را از من دریغ کن ای بخشنده! ای مرد خوب! اوه خدای من! ای بخشنده! بدون تو خدایی نیست! پناه تو! همانا من از ستمگرانم. ما او را اجابت کردیم و او را از رنج نجات دادیم و مؤمنان را نیز نجات دادیم و خدا بر محمد و آل پاکش رحمت کند!

۳-– «سید بن طاووس» روایت کرده است: در روز سوم ماه صفر دو رکعت، سوره «حمد» و سوره «انا فتنه» (فاتح) در رکعت اول و در رکعت دوم بخوان. «حمد» و آه سوره «توحید». بخواند و بعد از سلام صلوات صد مرتبه صلوات بفرست و خاندان ابی سفیان را صد مرتبه لعن کند و صد مرتبه استغفار کند و سپس از خدا بخواه. برای نیازهای شما (ان شاء الله به غایت جواب می رسد) (اقبال ص ۵۸۷)

۴- در روز اربعین (بیستم صفر) زیارت امام حسین (علیه السلام) مستحب و تأکید شده است. در روایتی که «شیخ طوسی» از امام حسن عسکری (علیه السلام) نقل می کند، چنین آمده است: نشانه های مؤمن پنج چیز است: به جای نماز پنجاه و یک رکعت (۱۷ رکعت نماز واجب). و ۳۴ رکعت نماز واجب) و لقاء عربین. (امام حسین علیه السلام) و انگشتر را در دست راست گذاشتن و پیشانی را در حال سجده بر زمین گذاشتند و بسم الله الرحمن الرحیم گفتن. دعا (۲)

مناسبت ماه سفر
اول سفر:
به گفته مورخان جنگ صفین در سال ۳۷ هجری قمری آغاز شد. جنگ صفین توسط امیرالمؤمنین(ع) و لشکریانش علیه معاویه و لشکر غارتگران شام آغاز شد و ۱۱۰ روز به طول انجامید (۲) و لشکر در آستانه شکست قرار گرفت. شام، عمروعاص حرکت کرد و قرآن را گرفت، او را غرق کردند و ماجرای غم انگیز حکومین اتفاق افتاد.
همچنین در چنین روزی در سال ۶۱ هجری قمری (به روایتی) سر مبارک حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) به همراه کاروان اهل بیت علیهم السلام به شهر شام آورده شد. بر آنها باد).

ماه دوم سفر:
روز شهادت زید بن علی بن الحسین (علیه السلام) در سال ۱۲۰ هجری قمری بود. پس از قیام علیه بنی امیه در; وی هنگام شهادت ۴۲ سال داشت.

هفتم ماه صفر:
به گفته شیخ مفید و کفعمی، این روز شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) است.
همچنین طبق روایتی امام کاظم (علیه السلام) در سال ۱۲۸ در چنین روزی در منطقه «ابووه» (محلی بین مکه و مدینه) دیده به جهان گشود. این روز، روز حزن و روز افتخار است.

بیستم صفر ماه:
روز عرب امام حسین (علیه السلام) است. به نقل از مجموعه بزرگان از جمله شیخ مفید، شیخ طوسی و کفعمی، جابر بن عبدالله انصاری در این روز برای زیارت امام حسین (علیه السلام) به کربلا آمد و این روز روزی است که اهل بیت -بیت در روایتی از امام حسین (علیه السلام) در شام به مدینه آمد.
اما درباره ورود اهل بیت حسینی (ع) به کربلا در روز عربین، بین مورخان بحث وجود دارد. مرحوم حاج شیخ عباس قمی در «منتهی الاعمال» از سید بن طاووس نقل می کند که اهل بیت حرم حسین (علیه السلام) در راه بازگشت به مدینه، ابتدا به کربلا آمدند و زمانی که جابر بن عبدالله انصاری و بنی به آنجا رسیدند، رسیدند. هاشم گروهی به دیدار امام حسین و یارانش آمدند (و با توجه به اینکه جابر در روز ۲۰ صفر به کربلا آمد، اهل بیت نیز در همان روز وارد کربلا شدند).

اما مرحوم حاج شیخ عباس قمی بر اساس روایات و قرائن و سایر شواهد سایر مورخان، رسیدن اهل بیت علیهم السلام به کربلا را در روز ۲۰ صفر (عربین حسینی) بسیار بعید می داند و شیخ مفید و شیخ طوسی نقل می کند که اهل بیت علیهم السلام از شام روز بیستم سفر به مدینه بازگشتند.

۲۸ سفر:
در چنین روزی در سال یازدهم هجری رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) رحلت کرد و همه مورخان بر اینکه روز وفات آن حضرت روز دوشنبه بود و ۶۳ سال سن داشتند اتفاق نظر دارند. پیر در زمان مرگش
همچنین به گفته جمعی از علما و مورخان، روز بیست و هشتم صفر سال ۵۰ هجری قمری، روز شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) است و این روایت از روایت رواج بیشتری دارد. در میان شیعیان از هفتمین ماه سفر

آخرین روز سفر:
به گفته «شیخ طبرسی» و «ابن عطر»، آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری، روز شهادت امام رضا (ع) است که در سنین خود توسط مأمون عباسی مسموم شد. ۵۵ و به فیض شهادت رسید.

منبع: qudsonline.ir
mashreghnews.ir