چرا ماموریت بازگشت به ماه مهم است؟


ماموریت «آرتمیس» که قرار است بشریت را به ماه بازگرداند از چند جهت حائز اهمیت است که در این گزارش به بررسی چهار مورد از آنها می پردازیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از NPR، جان اف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده، در سال ۱۹۶۲ سخنرانی معروفی ایراد کرد که در آن دولت خود را برای فرود آمریکایی ها روی ماه به چالش کشید. کندی گفت: “ما تصمیم گرفتیم به ماه برویم. نه به این دلیل که آسان است، بلکه به این دلیل که سخت است.

همانطور که برنامه آپولو ثابت کرد، این یک شاهکار فنی دشوار بود. در عرض هفت سال، ناسا به چالش کندی پاسخ داد و در نهایت ۱۲ فضانورد را در شش ماموریت بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ با هزینه‌ای حدود ۲۵ میلیارد دلار به سطح ماه فرستاد.

۶۰ سال پس از سخنرانی کندی، ناسا بار دیگر در حال آماده شدن برای فرستادن مردی به ماه است. ماموریت Artemis I اولین پرواز آزمایشی سخت افزاری است که برای ارسال فضانوردان استفاده می شود.

بدون شک برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چرا به عقب برگردیم؟

۱. علوم زیادی باید در ماه انجام شود

نمونه‌های سنگی که دهه‌ها پیش توسط فضانوردان آپولو آورده شده‌اند، اطلاعات زیادی درباره تاریخ زمین‌شناسی زمین و ماه به دانشمندان داده‌اند.

دیوید کرینگ از مرکز علوم و تحقیقات قمری در هیوستون تگزاس گفت: «آنچه فضانوردان امروزی می توانند جمع آوری کنند، اطلاعات بیشتری را برای ما آشکار می کند.

قرار دادن فضاپیما در نزدیکی استوای ماه آسان تر است. بنابراین هر شش فرود آپولو در آنجا انجام شد، اما اکنون ناسا اهداف بلندپروازانه تری دارد.

چند روز پیش، ناسا ۱۳ محل فرود احتمالی را اعلام کرد که همگی در منطقه قطب جنوبی ماه تایید شده اند. جایی که یخ آب در گودال های عمیقی وجود دارد که هرگز نور خورشید را نمی بینند. آرتمیس دوم، یک ماموریت سرنشین دار برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است. همچنین اولین فرود مسافر در ماموریت «آرتمیس III» احتمالا در اوایل سال ۲۰۲۵ انجام خواهد شد.

بتانی اهلمن، دستیار مدیر مؤسسه مطالعات فضایی کِک (KISS) در کالتک گفت: «نقاط برجسته برخی از بهترین مکان‌ها برای مطالعه زمین‌شناسی ماه، ارزیابی یخ ماه و مطالعه نمونه‌های یخ هستند».

چرا ماموریت بازگشت به ماه مهم است؟

کرینگ منطقه قطب جنوب ماه را “منطقه زمین شناسی کاملا خیره کننده” می نامد. وی افزود: اگر واقعاً می خواهید آغاز تکامل منظومه شمسی را درک کنید، جایی بهتر از ماه وجود ندارد. از آنجا که ماه هرگز جو یا آب مایع نداشته است، در معرض هوازدگی و فرسایش نیست. بنابراین، شواهدی از منشا آن حفظ شده است.

از آنجایی که فناوری در دهه‌های پس از ماموریت‌های آپولو به پیشرفت خود ادامه داده است، جزئیات سطح ماه مانند آنچه توسط مدارگرد شناسایی ماه (LRO) فاش شد، آنقدر خارق‌العاده است که ما نمی‌توانیم سنگ‌های سطح ماه را شناسایی کنیم. . گفت.. او ادامه داد و از فضانوردان می خواهیم آنها را جمع آوری کنند.

کریگ هاردگرو، دانشیار دانشکده زمین و اکتشاف فضایی دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU)، از طرفداران پر و پا قرص اکتشافات روباتیک است، اما معتقد است که مریخ نوردها و فرودگرها به دلیل تجهیزات علمی که استفاده می کنند بهتر خواهند بود. همچنین، آنها به اندازه یک فضانورد آموزش دیده زمین شناسی در جمع آوری داده ها مشکل دارند.

چرا ماموریت بازگشت به ماه مهم است؟

هاردگرو محقق اصلی ماموریت نقشه برداری هیدروژن قطبی قمری (LUNAH-MAP) است که در ماموریت آرتمیس ۱ پرتاب خواهد شد. هدف این کاوشگر جعبه ای شکل، تعیین محل رسوبات یخی قطبی خواهد بود.

وی افزود: فضانوردان با انتخاب بهترین نمونه ها و آوردن آنها به خانه می توانند آنها را با طیف وسیعی از ابزارهای پیچیده بررسی کنند. فکر می‌کنم اگر بتوانیم نمونه‌هایی را به زمین برگردانیم، شانس بیشتری برای پاسخ دادن به سؤالات بیشتری خواهیم داشت.

۲. این ماموریت گامی به سوی مریخ است

هاردگرو گفت که مریخ حداقل ۲۰۰ برابر از ماه دورتر از زمین است. ایمن نگه داشتن فضانوردان در شرایطی مانند قرار گرفتن در معرض تشعشعات یک چالش بزرگ است.

وی افزود: پنجره پرتاب برای رسیدن به مریخ هر دو سال یک بار است. بنابراین ما می توانیم به نگه داشتن فضانوردان خود برای مدت طولانی در سطح مریخ فکر کنیم. شخصاً احساس می‌کنم که اگر همه این فناوری‌ها را ابتدا روی ماه آزمایش کنیم، به مأموریت مریخ کمک خواهیم کرد.

چرا ماموریت بازگشت به ماه مهم است؟

ماموریت های آپولو در درجه اول برای شکست دادن اتحاد جماهیر شوروی با رفتن به ماه بود. این ماموریت موفقیت آمیز بود، اما هیچ برنامه بلندمدتی برای ایجاد حضور دائمی انسان در ماه وجود نداشت.

کلایو نیل، استاد مهندسی عمران، محیط زیست و علوم زمین در دانشگاه نوتردام می گوید: «آرتمیس می تواند تفاوت ایجاد کند. من به ویژه به دیدن انتقال تدریجی به حضور دائمی انسان در ماه علاقه مند هستم.

اسپیس ایکس به عنوان یک سرمایه گذار تجاری برای ارائه وسیله نقلیه ای که فضانوردان آرتمیس را روی سطح ماه فرود می آورد، انتخاب شده است، احتمالی که ممکن است آنقدرها هم که قبلا تصور می شد دور از ذهن نباشد.

نیل ادامه داد: «ما باید زیرساختی ایجاد کنیم تا نشان دهیم می‌توانیم انسان‌ها را روی ماه بگذاریم و در آینده برای عملیات تجاری به آنجا برویم.

۳. ماموریت آرتمیس ممکن است منجر به معرفی فناوری های جدید شود

ده ها فناوری جدید توسعه یافته برای رسیدن به فضا و ماه مزایای قابل توجهی را برای مردم روی زمین به ارمغان آورده است. از رایانه های لپ تاپ گرفته تا پمپ های انسولین و غذاهای یخ زده. ماموریت آرتمیس ممکن است نوآوری های مشابهی را ارائه دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ به سفارش ناسا تخمین زد که محصولات تحقیقاتی تجاری آژانس فضایی سالانه بین ۱۰۰ تا ۱ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده باز می گردد. بسیاری از این برنامه ها ریشه در ماموریت های آپولو دارند.

برای مثال، رایانه هدایت آپولو (AGC)، در زمان خود یک شگفتی تکنولوژیک بود. این کامپیوتر نمایش اولیه فناوری دیجیتال “fly-by-wire” مورد استفاده در هواپیماهای مسافربری مدرن و هواپیماهای نظامی بود.

نیل گفت: «ما هنوز در حال بهره‌برداری از مزایای کوچک‌سازی وسایل الکترونیکی هستیم که در طول مأموریت‌های آپولو اتفاق افتاد. به تلفن های همراه فکر کنید. این فناوری بدون آپولو هرگز اتفاق نمی افتاد.

پارچه‌های جدید مقاوم در برابر شعله برای اولین بار ساخته شدند تا لباس‌های فضایی بتوانند در برابر دمای شدید مقاومت کرده و سبک وزن باقی بمانند. این پارچه ها در حال حاضر در لباس های آتش نشانی و حفاظت آتش نشان ها استفاده می شوند.

به گفته ناسا، یک ابر عایق که در دهه ۱۹۶۰ برای ناسا ساخته شد، اکنون می تواند در دیوارها و سقف ساختمان ها، در مخازن برودتی و دستگاه های MRI، در تجهیزات زمستانی و در تجهیزات الکترونیکی پیدا شود.

۴. ماموریت آرتمیس پتانسیل الهام بخشیدن به نسلی از مهندسان و دانشمندان را دارد

اغلب گفته می شود که ماموریت های آپولو الهام بخش هزاران مهندس و دانشمند جدید بوده است. بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۹ از ۸۰۰ محقق، فرود ماه برای الهام بخشیدن به بسیاری از دانشمندان امروزی شایسته اعتبار است.

چرا ماموریت بازگشت به ماه مهم است؟

هاردگروو می‌گوید: «با مأموریت آرتمیس، تقریباً ویدیوی زنده از سطح ماه خواهیم داشت و مردم ماه را به‌عنوان مکانی واقعی خواهند دید».

وی افزود: معتقدم این ماموریت می تواند بسیار الهام بخش باشد. نه فقط برای افرادی مثل من، بلکه برای افرادی که ممکن است شغلی مرتبط با اکتشاف فضا یا مهندسی هوافضا را در نظر نگیرند.

انتهای پیام/