چرا پرسپولیس و استقلال دلال هستند و اسپانسر نیستند؟
سال ها بود که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به جای قرارداد با اسپانسرها، فضای تبلیغاتی خود را در اختیار عواملی قرار دادند که فقط به فکر منافع خود بودند.

به گزارش ایسنا، چند سالی است که پرسپولیس و استقلال برای تامین منابع مالی خود با شرکت های مختلفی به عنوان دلال قرارداد می بندند و بر اساس این قراردادها فضای تبلیغاتی خود را در اختیار این شرکت ها قرار می دهند و پس از کسب درآمد، اقدام به کسب درآمد می کنند. درصدی عرضه کند. به آنها این پول را بگیر شاید در انعقاد قرارداد با یک دلال، این کار نوعی برون سپاری باشد تا مسئولان باشگاه بر فعالیت های ورزشی تمرکز کنند و نگران فعالیت های اقتصادی نباشند، اما این موضوع سال ها گریبان باشگاه ها را گرفته است.

برای درک بهتر این موضوع ابتدا باید تفاوت بین بروکر و اسپانسر را بررسی کنیم. در واقع دلال به عنوان یکی از شرکای تجاری باشگاه به حساب می آید که تمام اماکن درآمدزایی باشگاه را اشغال می کند، فعالیت های اقتصادی انجام می دهد و سود را بین خود و باشگاه تقسیم می کند. اما اسپانسر برای استفاده از یک فضای تبلیغاتی مشخص مبلغ مشخصی را به باشگاه پرداخت می کند و در واقع شریک تجاری باشگاه نیست.

بررسی قراردادهای دلالان و باشگاه های قرمز و سیاه در سال های اخیر نشان می دهد که این قراردادها همواره دارای خلأهای قانونی بوده که در نهایت موجب تضعیف منافع باشگاه ها شده است. استقلال و پرسپولیس که سرمایه هواداری دارند تمام منابع درآمدی خود را فقط در اختیار یک شرکت قرار می دهند و از طرفی حتی در قرارداد نیز مبلغی به عنوان مقصد پرداخت مشخص نشده است. این جریان آنقدر رواج پیدا کرد که حسین قربان زاده حالا این قراردادها را ترکمانچای می نامد. وی در گفت و گوی تفصیلی خود با ایسنا، به قرارداد پرسپولیس و ایجنتش اشاره کرد و گفت: قرارداد پرسپولیس ترکمنچای را سفید کرده است، از اسپانسر خواستند خانه بماند، مدیرعامل خودش می رود ایرانسل را می گیرد، به شما می گویم ۱۵ می دهید. ٪. کی در خانه نشسته یعنی چه در دولت باشی چه نباشی، آدم متفکری بودی که این قرارداد را امضا کردی، کف یعنی سالی ۹۰ میلیارد تومان پرداخت شود، اما این قرارداد مقصدی نبود. حسی که گفتند ما نمی توانیم تبلیغات بگیریم، پرسپولیس بدون تبلیغات نمی تواند. من با شما قرارداد دارم! این قرارداد فعلی یک فاجعه است.»

سال ها قبل وقتی از مسئولان استقلال و پرسپولیس پرسیده شد که چرا باید یک شرکت واسطه بین این باشگاه ها و اسپانسرها وجود داشته باشد و درصدی از درآمد را دریافت کند، به آنها گفته شد که آبی های قرمز دولتی هستند و به دلیل شرایط سختگیرانه دارند. حراج خواهد بود. برای عقد قرارداد با حامیان مالی، فضاهای تبلیغاتی به دلالان داده می شود. اکنون رئیس موسسه خصوصی سازی در این خصوص نظر دیگری دارد: «بر اساس بند اول ماده ۱۸ قانون اجرای سیاست ها، ماده ۴۴، شرکتی که در لیست واگذاری قرار دارد می تواند از مزایای شرکت بهره مند شود. … خیر، شرکت دولتی، شرکتی که باید واگذار شود، باید ساختار خود را اصلاح کند، اما قوانین دولتی اینگونه نیست و از مزایای شرکت های غیردولتی با رای گیری در کمیته واگذاری منتفی می شود. این حسی که برای واگذاری بردیم مطرح می شود در بند اول ماده ۱۸ قانون آمده و روابط مالی خود را به این شکل تغییر داده اند مانعی در این زمینه وجود ندارد حتی زودتر هم اگر می خواست کار کند. به درستی هیچ مانعی در این زمینه وجود نداشت، بنابراین نیازی به عقد قرارداد با اسپانسر دولتی یا غیردولتی نیست.

اظهارات قربان زاده، رئیس موسسه خصوصی سازی نشان می دهد که جدای از مشکلات مستمر نمایندگان و قراردادهای کروکودیلی، منع قانونی برای عقد قرارداد مستقیم با این باشگاه ها و اسپانسرها وجود ندارد. یعنی اگر باشگاه ها بخواهند واسطه ها را قطع کنند و فضای تبلیغاتی خود را مستقیماً بفروشند، منعی ندارد، مگر اینکه منافع افراد خاصی مورد تهدید قرار گیرد و عزمی برای این کار وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/

زخم

مطالب پیشنهادی


پس از آمریکا و انگلیس، ناتو حمله سایبری ادعایی علیه آلبانی را محکوم کرده است. حمله…