چند نکته ضروری برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی!


آزمایشگاه ها نقش مهمی در پیشرفت علم و فناوری داشته اند و به همین دلیل می توان گفت بسیاری از بیماری ها، درمان ها و ویروس ها در آزمایشگاه ها کشف شده است. چیزی که می تواند نشان دهنده کیفیت آزمایشگاه ها باشد و نتایج آن را بپذیرد تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در آن است. هرچه آزمایشگاه مجهزتر و کامل تر باشد، نتایج دقیق تر است. در این مقاله قصد داریم ابزارهای زیادی را در اختیار شما قرار دهیم و تجهیزات آزمایشگاهی هنگام خرید نکات مهم را بدانید و به خاطر بسپارید.

انواع تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز

همانطور که گفتیم با توجه به حساسیت بالای نتایج آزمایشگاهی، خرید تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی مناسب می تواند تاثیر زیادی در نتایج داشته باشد. برای اینکه بتوان گفت یک آزمایشگاه مجهز است، باید تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی زیادی خریداری کند. هر یک از این دستگاه ها را می توان در نتایج آزمایش گنجاند. در زیر به بررسی برخی از این دستگاه ها می پردازیم.

  • دستگاه ها
  • داربست
  • ظروف شیشه ای
  • تجهیزات پلاستیکی
  • و غیره.

خرید تجهیزات آزمایشگاهی

هنگام خرید تجهیزات آزمایشگاهی برای آزمایشگاه ها باید بر تخصص و زمینه کاری آزمایشگاه خود تمرکز کنید و سپس تجهیزات عمومی و تخصصی مرتبط با آن را خریداری کنید. به طور کلی برای اطمینان از کیفیت تجهیزات آزمایشگاهی عمومی و تخصصی برای اطمینان از کیفیت دستگاه ها خرید از سایت های بین المللی و خارجی توصیه می شود. با این حال، همانطور که در مقاله “نگرانی در مورد تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی خود ندارید!” همچنین سایت ها و فروشگاه های ایرانی معتبری هستند که این دستگاه ها را خریداری و توزیع می کنند. با درخواست و جستجو و سفارش می توانید یک فروشگاه و وب سایت معتبر پیدا کنید. در مورد دستگاه ها می توان به نکات زیر اشاره کرد.

سازهای خاص

ابزارهای تخصصی باید با توجه به درخواست و تخصص شما خریداری شوند. به عنوان مثال اگر در صنایع غذایی کار می کنید باید تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز این صنعت را خریداری کنید. به طور مشابه، آزمایشگاه های خاک، داروسازی، سلولی و مولکولی و غیره به ابزارهای تخصصی برای زمینه اختصاص داده شده خود نیاز دارند.

تجهیزات عمومی

این وسایل آزمایشگاهی معمولا از جمله تجهیزاتی هستند که در انواع آزمایشگاه ها مورد نیاز است. به همین دلیل خرید این نوع تجهیزات آزمایشگاهی به اندازه تجهیزات تخصصی نیاز به دقت و اشتیاق ندارد. کافی است شما از برند، کیفیت و عملکرد دستگاه اطلاعاتی کسب کنید. در زیر برخی از دستگاه های رایج را بررسی می کنیم.

  • اتوکلاو: یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در اکثر آزمایشگاه ها اتوکلاو نام دارد. این دستگاه معمولا برای استریل کردن وسایل دیگر استفاده می شود. این دستگاه با استفاده از فناوری PWM و بخار استریل می شود.
  • تکان دهنده: یکی از کاربردی ترین تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه ها شیکر است. این دستگاه معمولاً در آزمایشگاه های تشخیصی، اندازه گیری و تحقیقاتی برای مخلوط کردن مایعات و تسریع این موارد استفاده می شود. به عبارت دیگر می توان گفت عملکرد این ابزارآزمایشگاهی همان نقش یک کاتالیزور را ایفا می کند.
  • آوون: کوره ها معمولا در آزمایشگاه های صنعتی و تحقیقاتی استفاده می شوند و شامل اجاق های خلاء، اجاق های معمولی و اجاق های فن دار می باشند. می توانید نوع آن را شناسایی کرده و با توجه به عملکرد مورد انتظار از دستگاه خریداری کنید.
  • کوره های آزمایشگاهی: در آزمایشگاه هایی که نیاز به اجرای برنامه ها با حرارت زیاد دارند، از کوره حرارتی استفاده می شود. عموما این دستگاه ها به عنوان دستگاه های با کسر بالا شناخته می شوند و نیاز به تعمیر دستگاه های حرارتی بیش از سایر موارد احساس می شود.
  • کاپوت ماشین: به طور کلی از این دستگاه برای محافظت از سلامت پرسنل آزمایشگاه و همچنین محیط آزمایشگاه در برابر بخارات شیمیایی، میکروبی، اسیدی و قلیایی، حلال ها، عوامل بیماری زا و سایر بخارات خورنده استفاده می شود. ابعاد هود و مقاومت کششی آن به ابعاد محیط آزمایشگاه و نوع آزمایشات انجام شده بستگی دارد. پس در هنگام خرید این تجهیزات آزمایشگاهی، حتما شرایط آزمایشگاه را به کارشناسان فروشگاه اطلاع دهید تا بهترین گزینه ها را به شما معرفی کنند.

خرید داربست آزمایشگاهی

داربست یکی دیگر از تجهیزات ضروری آزمایشگاه هاست که با توجه به نیاز و چیدمان آزمایشگاه ها به مدل های یک طرفه، دو طرفه، میز توزین و … تقسیم می شود. با توجه به امکان تماس داربست با تجهیزات آزمایشگاهی، بهتر است در هنگام خرید به مواد و نوع تجهیزات توجه شود، زیرا ممکن است جنس داربست تاثیری بر نتایج آزمایش ها نداشته باشد.

خرید ظروف شیشه ای آزمایشگاهی

نکات مهم برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

نکات مهم برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

ظروف و تجهیزات آزمایشگاهی معمولاً از بهترین مواد و بهترین شرایط ساخته می شوند تا در برابر آزمایش مقاومت بالایی از خود نشان دهند و خراب نشوند. این شیشه ها معمولاً از یک پلیمر فشرده ساخته می شوند که در برابر اشتعال و ضربه مقاوم است.

اما بهتر است در نظر داشته باشید که برای برخی آزمایش ها مانند آزمایش خاک و پتروشیمی به ظروف قابل اشتعال نیاز دارید تا نتیجه آزمایش شما به طور دقیق به دست آید. در هنگام خرید ظروف شیشه ای و تجهیزات آزمایشگاهی، بهتر است موارد ذکر شده را طبق بروشور آنها بررسی کرده و سپس برای اطمینان از کیفیت محصول اقدام به خرید نمایید.

خرید تجهیزات پلاستیک آزمایشگاهی

ممکن است به نظر برسد که تجهیزات و ابزار پلاستیکی محصولات مهمی برای آزمایشگاه نیستند. اما جالب است بدانید که این ابزار جزو کاربردی ترین تجهیزات آزمایشگاهی هستند. زیرا کیفیت و عملکرد این تجهیزات می تواند بر سلامت انسان نیز تاثیرگذار باشد.

به عنوان مثال هنگام خرید دستکش پلاستیکی با انتخاب یک نمونه بی کیفیت می توانید خطر تماس تجهیزات آزمایشگاهی با پوست دست خود را افزایش دهید و به همین ترتیب احتمال ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش دهید. در خرید این نوع محصولات بهتر است به نظرات برند و سایر خریداران توجه کنید. همچنین می توانید قبل از خرید نمونه تست های لازم را برای اطمینان از کیفیت آن انجام دهید.

کلمات پایانی

در این مقاله به توضیح و بررسی مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی پرداختیم و نکاتی را که در هنگام خرید هر کدام باید بدانید را بررسی کردیم. اکنون نوبت شماست که مطالب مورد مطالعه در این مقاله و با توجه به مقاله “نگرانی در مورد تعمیر تجهیزات آزمایشگاه خود را متوقف کنید!” که قبلا در این سایت منتشر کرده ایم، دستگاه مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید. در هنگام خرید محصول به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه ها و لوازم جانبی دقت کنید تا در صورت بروز مشکل نسبت به تعمیر و تعویض دستگاه اقدام نمایید.