چهارباغ عباسی سنت چهارباغ عباسی اصفهان چهارباغ عباسی بالا


چهارباغ در واقع مجموعه ای از چندین چهارباغ است که به نام یکی از آنها نامگذاری شده و در اطراف یک خیابان اصلی ساخته شده است. مربوط به دوره صفویه.

خیابان چهارباغ عباسی

چهارباغ عباسی یکی از معروف ترین چهارباغ های ایران و یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود که امروزه از عظمت آن چیزی نمانده است. دیری نگذشت که مورد توجه هنردوستان و مسافران ایرانی از کشورهای دیگر قرار گرفت. خیابان چهارباغ عباسی یکی از مهم ترین آثار اصفهان است که مانند رودخانه ای از میان برخی از دیدنی های مهم اصفهان می گذرد. با مجله دلتا بودن با

اگر می خواهید از قیمت خانه در این خیابان زیبا مطلع شوید موقعیت خیابان چهارباغ اصفهان جهت خرید خانه خواندن به

تاریخچه خیابان چهارباغ عباسی

چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا در زمان شاه عباس اول پس از انتصاب اصفهان به عنوان پایتخت و به دستور وی ساخته شد. چهارباغ پایین به دستور رضاشاه پهلوی و با طرح هایی مشابه چهارباغ صفوی ساخته شد.

در گذشته آب از خیابان های زاینده رود می گذشت و در چهارراه ها نیز حوض هایی ساخته می شد. خیابان مسیر مخصوصی برای سواران داشت و درختان نهال به موازات خیابان و در دو ردیف در دو طرف خیابان کاشته می شد.

چهارباغ عباسی بالا

چهارباغ در دوره قاجار

بیشتر بناهای تاریخی اصفهان در دوره قاجار مورد بی توجهی قرار گرفت و از شکوه و عظمت آنها کاسته شد. چهارباغ نیز از این قاعده مستثنی نبود و اگر توجه و حمایت مردم مانع از آن نمی شد، به یکباره نابود می شد.

معماری چهارباغ عباسی

عدد چهار در هنر و معماری ایران باستان بسیار تاثیرگذار بوده است. وجود چهار عنصر اصلی تشکیل دهنده زندگی بر اساس حکمت ایرانی ناب تلقی می شود و برای ایرانیان جنبه قدسی و نمادین دارد. از این رو حتی بهترین شکلی که در نقشه های معماری به وجود آمده است به دنبال چهار قسمت است و حیاط یا حیاط تمامی بناهای ایران اعم از پیش از اسلام و یا پس از اسلام به چهار قسمت تقسیم می شود. از جمله بناهای تاریخی متاثر از این تعداد می توان به باغ های ایرانی اشاره کرد. در میان باغ‌های ایرانی، باغ‌هایی که به‌وسیله راه‌ها و مسیرها به چهار قسمت تقسیم می‌شدند، چهارباغ نامیده می‌شدند.

چهارباغ عباسی، اصفهان

مکان های چهارباغ عباسی

بسیاری از اماکن تاریخی اصفهان در اطراف خیابان چهارباغ عباسی قرار دارند. همچنین این خیابان جاذبه های دیگری هم برای ساکنین و هم برای گردشگران دارد. از جاذبه های تاریخی و تفریحی چهارباغ عباسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاخ هشت بهشت ​​(از خیابان طلایی باغ)
  • مدرسه چهارباغ (ضلع خیابان چهارباغ عباسی)
  • مجتمع نقش جهان مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، علی کاپو و قصاریه بازار (بدون خیابان سپه، میدان امام حسین)
  • چهلستون (از میدان امام حسین)
  • سی و سه پل (در انقلاب چوک)
  • حافظ، فلسطین، چهارباغ، سوره و… سینما
  • رستوران شهرزاد (دبستان عباس آباد)
  • شاد بریانی (ابتدای طالقنی گالی)

اگر علاقه مند به دیدن شهرهای ایران هستید، بهترین شهرهای ایران را بخوانید.

خیابان چهارباغ عباسی

پروپوزال مطالعه: برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد گردشگری، ارزان ترین کشور جهان کدام است؟ خواندن به

برنامه را دانلود کنید