چهارم محرم: فرزندان حضرت زینب (س) – اوغان


چهارم محرم فرزندان حضرت زینب

چهارم محرم: فرزندان حضرت زینب(س).

فرزندان حضرت زینب (س) در روز عاشورا

در روز عاشورا که نوبت به جوانان هاشمی رسید. فرزندان زینب کبری (امان) نیز خود را برای جنگ آماده کردند.

مقام حضرت زینب رضی الله عنه زمانی تغییر کرد که فرزندان دلبند خود را به مبارزه با دشمنان دین و قرآن هدایت می کرد. آن عکیله بنی هاشم است. او نایب امام است. عموماً در کربلا یاران حسین (ع) هستند. نه به این دلیل که به روایت دست فرزندانش را پوشانده و راه حسین علیه السلام را که از دامان زهرای مرضیه سلام الله علیها وارد دنیا شده است، پاک کرده است. حسین (علیه السلام) را دید. به همین دلیل است که اهل دیل تصنیف او را برای کربلا تفسیر کرده اند.
جز این است که وقتی در کوفه بود، در مجلس تفسیر قرآن، هنگامی که آیه شریفه «کهیها» را برای زنان کوفه بیان می کرد، امیرالمؤمنین (علیه السلام) به او فرمود:

جمله «کاهی دا» نماد بلایی است که بر شما وارد شده و به همین دلیل کربلا کشیده شده است.
بسیاری می گویند: زینب کبری (سلام الله علیها) دو فرزند خود را برای جنگ آماده کرد و به آنها آموخت که اگر با امتناع پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مواجه شدید – برای آن ظلم حتی غلام سیاه را از جنگ برحذر داشت – قسم عمویش. برای گرفتن اجازه رفتن به میدان مادر فاطمه (امان).

پس از این مراحل، ابتدا محمد بن عبدالله بن جعفر به میدان آمد و موارد زیر را اندازه گرفت:
در مورد حمله به خدا شکایت کنید
الوری امت را در اموی می کشد
نشانه هایی از قرآن به جا گذاشته اند
و حجت التنزیل و التبیان
و اظهار کفر با ظلم

«از دشمنی دشمنان به درگاه خدا شکایت می کنم، آن مردم ظالمی که برای جنگ کورکورانه با ما قیام کرده اند. آیات قرآن را که قوی و روشن است و کفر و طغیان را آشکار می کند، کنار گذاشتند.

و پس از جنگی تن به تن به شهادت رسید.

پس از آن برادرش عون بن عبدالله جعفر وارد جنگ شد و خود را چنین معرفی کرد:

اگر مرا انکار کنی من فرزند جعفر هستم
الازهر شهید صالح در بهشت
پرنده ای با بال های سبز پرواز می کند
در جمع همین افتخار کافی بود

«اگر مرا نمی شناسی، من فرزند جعفر هستم که در راه حق شهید شدم و در بهشتی روشن با بال های سبز پرواز می کنم، از نظر عزت در محشر برای من کافی است.

و نیز از فدائیان راه حضرت حسین (ع) شد.

دادگاه
شهدای کربلا زیر پای حضرت حسین (ع) دفن شده اند و به احتمال قوی این دو عاشق نیز در همان محل روشن شدن شمع محفل حییر حسینی هستند. البته در فاصله ۱۲ کیلومتری کربلا بارگاه کوچکی به نام عون بن عبدالله وجود دارد که زیارتگاهی است. برخی معتقدند این زیارتگاه متعلق به یکی از نوادگان امام مجتبی (علیه السلام) به نام عون است.

شب چهارم: فرزندان حضرت زینب (س).
پس از شهادت خاندان عقیل حضرت ام المصعب، عقیله بنی هاشم (علیه السلام) دو پسرش عون و محمد را به محضر حضرت اباعبدالله (علیه السلام) فرستاد.

در تاریخ این دو بزرگوار فرزندان عبدالله بن جعفر بودند. این دو برادر به میدان آمدند و هر کدام تا سرحد شهادت به امام زمان خود ابراز وفاداری کردند.

ابتدا محمد وارد میدان شد و شعار داد:

از دشمنان کشته شدگان کوردلی به خدا شکایت می کنم. نشانه های قرآنی را که قوی و واضح بود و بیانگر کفر و طغیان بود، جایگزین کردند.

گروهی از سپاهیان کوفه به دست او کشته شدند و عامر بن نهیشل تمیمی آقا محمد را به شهادت رساند.

پس از شهادت محمد، عون بن عبدالله بن جعفر وارد میدان شد و چنین خواند:

اگر مرا نمی شناسی، من فرزند جعفر هستم که در راه حق شهید شدم و با بال سبز در آسمان روشن پرواز می کنم، این عزت مرا در محشر بس است.؟

نوشته شده است که پس از آن که برای بیست نفر توضیح داد، به دست عبدالله بن قطنه تائی به شهادت رسید.

نقل شده است که حضرت زینب (س) هنگامی که هر یک از بنی هاشم (علیه السلام) به شهادت رسیدند به یاری سیدالشهداء (علیه السلام) آمدند، اما هنگامی که این دو شهید شدند، حجاب خیام را دور انداخت و از آنجا خارج نشد. چادر..

شرح شمع در صفحه ۱۹۹

منبع: kimiayeghalam.blogfa.com
aviny.com