چه ورزش هایی از پیری جلوگیری می کنند؟


آنها کم و بیش فواید ورزش را می دانند، اما همه نمی دانند که ورزش سبک منظم می تواند پیری را کاهش دهد.

به گزارش و به نقل از هفته ورزش، فعالیت بدنی نه تنها مفید است که می تواند سلامت قلب و ریه را بهبود بخشد، بلکه فعالیت بدنی منظم و سبک برای بافت استخوانی و عضلانی، فعالیت مغز و خلق و خوی مفید است.

طبق مطالعه آزمایشگاه Cold Spring Harbor (که در زمینه های سرطان شناسی، علوم اعصاب، ژنتیک گیاهان، ژنومیک و بیوانفورماتیک کار می کند و ۹ برنده جایزه نوبل را استخدام می کند)، این تمرین حدود ۴۰ سال قدمت دارد. می تواند سرعت خود را کاهش دهد. ورزش سبک به جلوگیری از پیری زودرس، مبارزه با افسردگی، استرس و به طور کلی افزایش امید به زندگی کمک می کند.

ناتان لابرسر، استاد طب فیزیکی و توانبخشی در کلینیک مایو در روچستر، مینه‌سوتا، گفت: «ورزش بهترین راهبرد پیشگیری و بهبودی ما برای مبارزه با عوامل مختلف پیری است. او تاکید می کند که ورزش از پیری جلوگیری نمی کند، اما شواهد واضحی وجود دارد که نشان می دهد ورزش می تواند مکانیسم های مورد نیاز برای ترمیم DNA را فعال کند.

هر چه زودتر ورزش را شروع کنید، بهتر است. با این حال، فعالیت بدنی در هر سنی مهم است. در مقاله ای که در مجله انجمن سالمندان آمریکا منتشر شده است، مهارت های جسمی و شناختی ساکنان خانه سالمندان را می توان با ورزش منظم بهبود بخشید. دانشمندان همچنین دریافته اند که سلامت روان در خانه های سالمندان در افرادی که بیشتر از دیگران ورزش می کنند بهبود می یابد.

برای مبارزه با پیری نیازی به دوی ماراتن یا رفتن به باشگاه ندارید، زیرا فعالیت بدنی متوسط ​​مانند بالا رفتن از پله ها، باغبانی یا پیاده روی به جای آسانسور اگر به طور منظم انجام شود می تواند مفید باشد.

تقویت بافت عضلانی

با افزایش سن، احتمال کاهش توده عضلانی افراد بیشتر می شود. دانشمندان می گویند که تمرین با وزنه بهترین راه برای کند کردن این روند است. این نوع ورزش نه تنها قدرت عضلانی را حفظ می کند، بلکه فعالیت های روزانه (مانند تمیز کردن یا بالا رفتن از پله ها) را نیز تسهیل می کند. تمرین با وزنه همچنین به کاهش استعداد ابتلا به بیماری، بهبود سلامت روان و بهبود خلق و خو کمک می کند.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی آلاباما، تمرین مقاومتی برای افراد مسن بی خطر و موثر است زیرا آسیب های کمتری را در بر می گیرد، اما برای همه سنین به یک اندازه موثر است.

بهبود تراکم استخوان

برای قوی نگه داشتن استخوان ها، بدن استخوان های قدیمی را با استخوان های جدید جایگزین می کند. در حدود سن ۳۰ سالگی، رشد تراکم استخوان متوقف می شود و در سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی به آرامی شروع به کاهش می کند. ورزش می تواند به افزایش تراکم استخوان در اوایل زندگی و جلوگیری از پوکی استخوان کمک کند.

حدود نیمی از افراد بالای ۵۰ سال مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند، اما این بدان معنا نیست که افراد مسن نمی توانند با این بیماری مبارزه کنند. انجام تمرینات وزنه برداری به افزایش توده و قدرت استخوان کمک می کند. از آنجایی که پوکی استخوان زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند، فعالیت هایی مانند پیاده روی یا ایروبیک به ویژه در دوران یائسگی اهمیت دارد. فعالیت بدنی می تواند به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند.

ورزش می تواند تلومرها را طولانی کند

تلومرها کلاهکی در انتهای سیم های DNA هستند. طول آن با افزایش سن کاهش می یابد و این منجر به سینوزیت سلولی می شود، به این معنی که سلول ها توانایی خود را برای تقسیم از دست می دهند. طول تلومر با شرایط خاصی (به ویژه فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی) مرتبط است.

دانشمندان ارتباطی بین سطح فعالیت بدنی و طول تلومر پیدا کرده اند. هر چه سطح فعالیت بدنی بالاتر باشد، تلومرها طولانی تر می شوند. این به ویژه در مورد افراد مسن صادق است. این امکان وجود دارد که نه یک، بلکه چندین فرآیند به طور همزمان بر طول تلومر تأثیر بگذارند. با این حال، ثابت شده است که تلومرهای بلند در کاهش خطر بیماری های مرتبط با افزایش سن مفید هستند.

بهبود شناخت

توانایی انطباق سریع، برنامه ریزی فعالیت ها و نادیده گرفتن اطلاعات نامربوط همگی نشانه های عملکرد شناختی خوب هستند. فعالیت بدنی در حال حاضر به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین راه ها برای بهبود توانایی شناختی در نظر گرفته می شود. اگرچه محققان هنوز نمی توانند به طور قطعی بگویند که آیا ورزش واقعاً می تواند از زوال عقل جلوگیری کند، مطالعات نشان می دهد که فعالیت بدنی بیشتر با خطر کمتر زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر مرتبط است.

تاکنون در مورد تاثیرات ورزش بر روند پیری مطالب زیادی گفته شده است. ورزش منظم – پنج بار در هفته، حداقل ۳۰ دقیقه در روز، و ترکیبی از تمرینات قلبی و قدرتی بیشترین فواید را برای اکثر افراد به همراه خواهد داشت. اما همه تمرینات را یکجا انجام ندهید و قبل از شروع دوره باید با پزشک خود مشورت کنید.

نویسنده:
(سوتلانا ماکسیموا) سوتلانا ماکسیموا

انتهای پیام/