چگونه بعد از سقط از خود مراقبت کنیم؟ – نیکان سه فایل


خونریزی بعد از سقط، مراقبت های بعد از سقط، مراقبت های پزشکی پس از سقط جنین

مراقبت های بعد از سقط جنین

مراقبت های جسمی و روحی بعد از سقط جنین

بر اساس یک تحلیل، احتمال دارد از هر ۴ زن، ۱ نفر قبل از ۴۵ سالگی سقط جنین کند و خودمراقبتی مناسب برای سلامت جسمی و روانی پس از سقط جنین مهم است.

هنگامی که سقط جنین توسط یک متخصص پزشکی انجام می شود، یک روش ایمن با برخی خطرات است. با این حال، مردم باید از آنچه در آینده (از نظر جسمی و ذهنی) می آید آگاه باشند.

در این مقاله بیتوت برای اطلاع از اینکه پس از سقط جنین چه انتظاراتی دارید، چگونه از خود مراقبت کنید و چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید، ادامه مطلب را بخوانید.

سقط جنین انواع مختلفی دارد. پزشک با توجه به نیازهای پزشکی و مرحله بارداری فرد، این روش را توصیه می کند. انواع سقط جنین عبارتند از:

قرص سقط جنین

– آسپیراسیون خلاء

– پخش و زهکشی یا D&E

پس از جراحی، سیکل قاعدگی طبیعی فرد باید در عرض ۴ تا ۸ هفته بازگردد. با این حال، ممکن است ابتدا لکه‌ها یا خونریزی نامنظم داشته باشند.

برخی افراد در روزها و هفته های پس از سقط جنین دچار احساسات شدید و نوسانات خلقی می شوند. تغییرات ناگهانی در هورمون ها می تواند باعث این امر شود و احساسات فرد در مورد سقط جنین یا حاملگی نیز می تواند نقش داشته باشد.

سقط جنین می تواند یک تجربه هیجانی چالش برانگیز باشد و افراد ممکن است در روزها و هفته های پس از سقط به کمک خانواده و دوستان نزدیک خود نیاز داشته باشند.

به محض تخمک گذاری، می توانید باردار شوید. قبل از اولین قاعدگی رخ می دهد و می تواند خیلی زود پس از سقط جنین رخ دهد. بنابراین، اگر فردی سعی در جلوگیری از بارداری دارد، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری یا پرهیز از رابطه جنسی برای او مهم است.

 سقط جنین، مراقبت های بعد از سقط جنین، عوارض پس از سقط جنین

علائم بعد از سقط جنین

علائم شایع بعد از سقط جنین

افراد بدون توجه به نوع سقط ممکن است علائم را تجربه کنند. با این حال، اگر فردی در اواخر بارداری سقط جنین کند، علائم می تواند شدیدتر باشد.

پس از سقط جنین، معمولاً موارد زیر مشاهده می شود:

– خونریزی خفیف یا تاول از واژن

– درد و گرفتگی عضلات

– سینه های دردناک یا متورم

چگونه بعد از سقط از خود مراقبت کنیم؟

در روزهای پس از سقط، فرد ممکن است احساس خستگی و تخلیه کند.

مراقبت فیزیکی

درد تشنجی شایع است.

افراد باید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهند که پس از جراحی به خانه بروند. در صورت امکان، ممکن است بخواهند یک یا دو روز از محل کار خود مرخصی بگیرند تا مطمئن شوند که استراحت کافی دارند. آنها باید سعی کنند از فعالیت های فیزیکی یا احساسی شدید خودداری کنند.

پس از سقط جنین، مدتی طول می کشد تا دهانه رحم بسته شود و فرد را در معرض خطر عفونت قرار دهد. برای کاهش این احتمال عفونت، فعالیت های زیر باید به مدت ۲ هفته اجتناب شود:

– استفاده از تامپون

– داشتن رابطه جنسی (ورود)

– وارد کردن هر چیزی در واژن

– استفاده از استخر

همچنین مهم است که بعد از سقط از خود مراقبت کنید. اگرچه این روش نسبتا کوتاه است، اما ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا از نظر فیزیکی بهبود یابد. یکی می تواند کارهای زیر را انجام دهد:

– شکم و پشت را ماساژ دهید

– استفاده از کیسه آبگرم

– مصرف مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول)

– برو دکتر

مراقبت عاطفی

همه نمی توانند پس از سقط جنین یا خاتمه بارداری افسردگی را تجربه کنند. در برخی موارد، افسردگی ممکن است رخ دهد، چه شخص برای آن برنامه ریزی کند یا نه. تغییرات هورمونی پس از جراحی باعث افزایش آن می شود که می تواند خلق و خو را تغییر دهد. پس از سقط جنین، سطح پروژسترون و استروژن فرد به تدریج کاهش می یابد. می تواند باعث کاهش خلق و خو و نوسانات خلقی شود.

با بازگشت چرخه قاعدگی افراد به حالت عادی، سطح هورمون های او تثبیت می شود.

با این حال، برخی از افراد مشکلات عاطفی مداوم را تجربه می کنند که نباید نادیده گرفته شوند. افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب و سایر شرایط سلامت روان بیشتر در طول سقط جنین رخ می دهد.

علاوه بر این، افراد با سابقه مشکلات سلامت روان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای این عوارض باشند. افراد باید از محل کار خود مرخصی بگیرند، با اعضای خانواده و دوستان خود صحبت کنند و در صورت بروز مشکلات روانی با پزشک تماس بگیرند.

زمان نقاهت بعد از سقط

زمان بهبودی برای سقط جنین از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر فردی سه ماهه اول سقط جنین بدون عوارض داشته باشد، احتمالاً طی چند روز بهبود می یابد.

بهبودی برای سقط دیررس ممکن است بیشتر طول بکشد. در صورت بروز عوارض، بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد.

مراقبت های پزشکی بعد از سقط جنین

اکثر افرادی که سقط جنین می کنند، هفته آینده یک قرار ملاقات خواهند داشت. اگر هیچ نشانه ای از عوارض وجود نداشته باشد، نیازی به مراقبت های پزشکی بیشتر نیست.

افرادی که علائم سقط جنین را تجربه می کنند باید فورا به پزشک مراجعه کنند. اگرچه غیر معمول نیست، برخی از عوارض سقط جنین ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد.

مراقبت های پزشکی بعد از سقط، تغذیه بعد از سقط جنین، سقط جنین

توصیه های بهداشتی پس از سقط جنین

رژیم غذایی پس از سقط جنین برای بهبودی مناسب

تغذیه خوب نقش مهمی در بهبود بدن شما پس از سقط جنین دارد. در اینجا چند نمونه رژیم غذایی از آنچه پس از سقط جنین برای بهبودی سریعتر باید بخوریم آورده شده است:

غذاهای غنی از آهن و ویتامین C.

– غذاهای غنی از کلسیم

غذاهای غنی از فولات

– چربی های سالم

– غلات کامل

– غذاهای غنی از پروتئین

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

بسیاری از پزشکان یک خط مشاوره ۲۴ ساعته ارائه می دهند که می تواند به افراد کمک کند تشخیص دهند که آیا علائم آنها نیاز به درمان دارد یا خیر. اگر افراد علائم زیر را دارند، باید به پزشک مراجعه کنند:

– خونریزی زیاد یا زیاد

– احساس درد شدید در پشت یا شکم

– احساس سرگیجه یا ضعف می کنند

– تب داشتن

– کثیف بدبو خشک

– احساس تهوع و استفراغ کنید

چشم انداز

برخی از افراد نگران هستند که سقط جنین می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد. با این حال، پزشکان به طور کلی موافق هستند که سقط جنین بر شانس باردار شدن فرد در آینده تأثیر نمی گذارد و احتمال عوارض بارداری را افزایش نمی دهد.

اگر فردی پس از سقط جنین دچار مشکلات روحی یا جسمی شد، باید با پزشک مشورت کند.

توجه به این نکته ضروری است که سقط جنین می تواند از نظر روحی و جسمی دشوار باشد. برای بسیاری از افراد، تغییر ناگهانی در سطح هورمون، همراه با فشار احساسی انتخاب روش، می تواند بهبودی را دشوار کند.

تلفیقی:اداره بهداشت بیتوه