چگونه در تابستان امسال از پوست خود محافظت فوق العاده ای داشته باشید!R-Alpha Lipoic Acid و Liposomal Vitamin C از سلول های پوست در برابر اثرات مضر آفتاب تابستان محافظت می کند..

با فرا رسیدن روزهای آفتابی طولانی و نوید تعطیلات در خارج از کشور، این خطر این است که در عجله برای گرفتن برنز، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به پوست و پیری زودرس پوست خود وارد کنید. نه ممنون!

در اینجا چند راه عالی برای ایمن نگه داشتن پوست خود در تابستان وجود دارد…

خطرات و محرک ها

سلول های پوست با تولید ملانین، رنگدانه قهوه ای مسئول برنزه شدن، به نور خورشید پاسخ می دهند که با جذب انرژی مضر اشعه ماوراء بنفش از پوست شما محافظت می کند.

طبق تحقیقات سرطان انگلستان، سالانه ۱۰۴۰۰ نفر در بریتانیا به سرطان پوست مبتلا می شوند و آمار سرطان پوست از دهه ۱۹۷۰ چهار برابر شده است! در واقع، طی ۲۵ سال گذشته، نرخ سرطان پوست در بریتانیا سریعتر از هر نوع سرطان رایج دیگری افزایش یافته است.

بنابراین پیام محافظت از پوست بسیار واضح شده است و بسیاری از ما اکنون خود و فرزندانمان را از بالا تا پا به SPF بسیار بالا آغشته می کنیم. که این سوال را ایجاد می کند که چرا آمار همچنان در حال افزایش است؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید علت اصلی سرطان پوست است و اگر چشم‌ها یا موهای روشنی دارید، به راحتی آفتاب سوخته می‌شوید، از تخت‌های آفتاب‌گیر استفاده می‌کنید یا خال‌ها و کک‌ومک‌های زیادی دارید، بیشتر در معرض خطر هستید. آفتاب سوختگی عامل مهمی است و اکنون مشخص شده است که داشتن سابقه آفتاب سوختگی در واقع شانس ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوما را دو برابر می کند.

همین الان عمل کن

غیرعادی نیست که فکر کنید سرطان چیزی است که احتمال بروز آن در سال‌های بالغ‌تر است، اما در حالی که این موضوع برای بسیاری از انواع سرطان صادق است، داستان سرطان پوست متفاوت است.

تقریباً ۳۰ درصد از همه موارد در افراد زیر ۵۰ سال رخ می دهد و ملانوما شایع ترین نوع سرطان در افراد بین ۱۵ تا ۳۴ سال است. اگر عاشق آفتاب هستید، رعایت احتیاطات در سنین جوانی بسیار مهم است.

حقایقی در مورد اشعه ماوراء بنفش

نور خورشید حاوی نور ماوراء بنفش است که در اصل نوعی تابش است. اشعه UVB بسیار قوی است و می تواند پوست شما را بسوزاند. اشعه های UVA یا Longwave روی پوست شما ملایم تر هستند اما همچنان نیاز به محافظت دارند.

در اواسط روز، اشعه ماوراء بنفش در شدیدترین حالت خود قرار دارد و این پتانسیل را دارد که پوست شما را بسوزاند و پیر کند. استفاده از SPF که از هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند، نقطه شروع خوبی است. برنزه کردن به آرامی و دوری از آفتاب از ساعت ۱۲ تا ۳ بعد از ظهر راه دیگری برای کاهش خطر آسیب پوست است.

محافظت از SPF A و B لطفا

هنگام خرید ضد آفتاب، مهم است که برچسب آن را بررسی کنید. مگر اینکه یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع باشد، فقط در برابر UVB محافظت می کند، به این معنی که احتمالا در برابر UVA مسئول سرطان پوست محافظت نمی کند.

گمانه زنی ها و سردرگمی های زیادی در مورد ترکیبات موجود در کرم های ضد آفتاب و مضر بودن هر یک از آنها وجود دارد. مطمئن باشید که مطالعات دو کاندید اصلی SPF را نشان داده است – دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی – که روی سطح پوست هستند و به سلول های پوست آسیبی نمی رسانند.

با این حال، بررسی‌های ایمنی چند ماده را مشخص کرده‌اند که بیشتر از اینکه مفید باشند مضر هستند – اسید پاراآمینو بنزوئیک (PABA)، فنیل بنزیمیدازول (PBI)، اکتوکریلن و اکتیل متوکسی‌سینامات – این ترکیبات رایج در SPF در واقع خطر ابتلا به سرطان پوست را با آسیب رساندن به پوست افزایش می‌دهند. سلول ها!

حتما برچسب را بخوانید!

از بین بردن رادیکال های آزاد

هنگامی که اشعه ماوراء بنفش به سلول های پوست برخورد می کند، موادی به نام «رادیکال های آزاد» تولید می شود که می تواند سلول های پوست و ساختار DNA را تغییر دهد و در نتیجه باعث سرطان پوست و تضعیف ایمنی سلول های پوست شود. این رادیکال‌های آزاد همچنین الاستین و کلاژن، دو پروتئین پوستی را که به ما پوستی یکدست و جوان می‌دهند، از بین می‌برند.

محافظت قوی از تغذیه

اکنون تحقیقات نشان داده است که برخی از مواد مغذی آنتی اکسیدانی توانایی خنثی کردن این رادیکال های آزاد را دارند و ایمنی طبیعی پوست را در برابر سرطان پوست تا ۲۵ درصد افزایش می دهند.

این مواد مغذی نگهدارنده پوست عبارتند از ویتامین C و E، بتاکاروتن و لیکوپن، آنتی اکسیدان هایی که رادیکال های آزاد را از بین می برند و سلول های پوست را از آسیب بیشتر محافظت می کنند.

ویتامین C برای تشکیل کلاژن و الاستین ضروری است بنابراین این مواد مغذی برای پوستی که در تابستان در معرض نور خورشید قرار می گیرد بسیار مهم است. R-ALA (آلفا لیپوئیک اسید) این یکی دیگر از آنتی اکسیدان های بسیار محافظت کننده است که در تمام سلول های پوست یافت می شود که در کنار ویتامین C کار می کند و آن را به یک تیم محافظت و ترمیم قدرتمند تبدیل می کند.

مصرف مکمل با هر دوی این مواد مغذی عاقلانه خواهد بود، اما برای اثربخشی بیشتر به دنبال مکمل های چرب مانند آلترینت ج و آلترینت R-ALA برای تقویت محافظت از پوست در طول ماه های تابستان یا قبل، در طول و بعد از تعطیلات تابستانی سوزان پوست.

رژیم غذایی مدیترانه ای

کشورهای مدیترانه ای نرخ پایین سرطان پوست دارند اما اشعه ماوراء بنفش شدید است. این مواد مغذی آنتی اکسیدانی فوق العاده به وفور در میوه ها، سبزیجات و روغن های رنگارنگ که در رژیم غذایی مدیترانه ای به وفور یافت می شود، توضیح می دهد که چرا این الگوی غذایی بسیار محافظت کننده است.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که با پیروی از یک رژیم غذایی غنی از امگا ۹ (روغن زیتون) و امگا ۳ (ماهی چرب)، گوشت قرمز کم، چربی‌های اشباع شده و لبنیات و پر از میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ (به ویژه گوجه‌فرنگی) می‌توان آسیب‌های ناشی از نور خورشید را کاهش داد. سرشار از لیکوپن، یک آنتی اکسیدان محافظ پوست) همراه با کمی شراب قرمز و سرعت آهسته (بدون استرس) زندگی.

در تابستان امسال حتما از پوست خود محافظت کنید!

سوزی پری دبس

BSc Hons، Dip ION دانشمند مواد غذایی و درمانگر تغذیه

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر