کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا | بهترین روش درمانی


درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا

احتمالاً وقتی به متخصص قلب مراجعه می کنید و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالاست و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید ، این مشکل را دارید.

اما نگران نباشید ، نگرانی شما زمانی است که رعایت نمی کنید و کلسترول بالا باقی می ماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کرده و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بیشتر موارد ، ممکن است پزشک برای درمان کلسترول شما دارویی تجویز نکند ، اما برای داشتن قلب سالم تر ، باید رژیم غذایی خود را زیر نظر داشته باشید و فعالیت بدنی خود را برای کنترل این کلسترول بالا افزایش دهید. در این مقاله ، نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول در خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن ساخته می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تشکیل گروه های خاص کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن چربی خود را از خوردن غذاهای حاوی کلسترول مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی دریافت می کند.

اما بد ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، در ادامه این مقاله آن را به طور کامل توضیح می دهیم:

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث تجمع پلاک در عروق بدن ما شده و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. با این حال ، برخلاف این کلسترول ، ما کلسترول خوب نیز داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای خاص و رساندن چربی اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. بنابراین ، رژیم غذایی نقش کلیدی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب ایفا می کند.

محدوده مناسب کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول کل خون شما زیر 200 باشد و هیچ جای نگرانی وجود نداشته باشد و بتوانید بگویید که کلسترول خوب بیشتری در بدن خود دارید ، عالی است.

اگر کلسترول خون شما زیر 130 باشد عالی است ، اما در مورد خطر بیماری قلبی شما است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 و بالاتر است ، می گویم از بیماری های قلبی نترسید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم اندازه غذاها را در رژیم غذایی خود اندازه گیری کرده و با اندازه گیری دقیق کلسترول خود را کاهش دهیم.

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و نوشیدن یک رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالا می گیریم و مشکلات قلبی زیادی برای ما اتفاق می افتد.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما راهی بسیار آسان برای کنترل میزان غذای مصرفی به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری غذاهای کامل استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت یا ماهی تقریباً به اندازه کف دست شما است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم به اندازه یک کف دست است. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای حاوی چربی ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، احتمالاً تری گلیسیرید خون شما بالا است و می توانید با آزمایش آن متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی سطح کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از اعضای خانواده (عضو درجه یک) سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

علاوه بر این ، مصرف دخانیات ، مانند سیگار و الکل ، کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد و شما را از این بیماری رنج می دهد.


ممکن است این را مفید بدانید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما هرگز آن را نداند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما چربی زیادی در شریان ها ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها با تجمع در جریان خون ما سفت می شوند و در طولانی مدت عروق را تنگ و مسدود می کنند. آنها در شریان مانند سنگهای کوچک جمع می شوند و هنگامی که بیش از حد جمع شوند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که در بدن از تجمع کلسترول تجمع می یابند ، می توانند تجزیه شوند. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته های خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا گرفتگی عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود. بروز حمله قلبی در فرد افزایش می یابد و همچنین با انسداد این شریان ها ، ممکن است خون به طور کامل به مغز نرسد و فلج رخ دهد. احتمالاً شنیده اید که او می گوید سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که اشاره شد ، افزایش کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند و تنها در صورتی که متوجه شود به یکی از بیماریهای فوق مبتلا است.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد هر شش ماه یا یک بار در سال آزمایش انجام دهند و بسته به سن ، خود را بررسی کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی را نشان نمی دهد ، آیا برای این که متوجه شویم کلسترول خون ما بالا است باید دست هایمان را برای سکته یا سکته قلبی کنار هم بگذاریم؟ عدد.
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش آن امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید از میزان کلسترول خون خود مطلع شوید. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کنند و هر شش ماه تا یک بار در سال آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: س questionsالات و پاسخ های مهم در مورد چک های دوره ای

همچنین ، اگر بالای 20 سال دارید و اعضای خانواده نزدیک شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر جوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• میراث

• چربی

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه انجام دهید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را تثبیت می کند. همچنین خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش چربی خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که می توانید به آزمایشگاه بروید و در مورد آزمایش خون و چربی خون اطلاعات کسب کنید. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری میزان چربی و کلسترول خون باید با رژیم غذایی محافظه کارانه و گاهی درمان همراه باشد. به همین دلیل ، اگر این نوع چربی زیاد باشد ، حتماً باید با متخصص تغذیه و پزشک مربوطه مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت بر بیماری های قلبی عروقی تمرکز دارد ، در حال حاضر نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون خود هستند ، برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت با مرکز اکسیر قلب و دیابت حالا به من زنگ بزن.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پلاک. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید