کلم بروکلی چینی (Gai lan) حقایق تغذیه و مزایای سلامتی


رای

گی لان یک سبزی کلم محبوب بومی سرزمین اصلی چین است. این یکی از محبوب ترین سبزیجات برگ دار موجود در بازارهای محلی در شرق آسیا و آسیای جنوب شرقی است.

امروزه چوما (کلم بروکلی گلدار چینی) ، کوماتسونا ، تاتسویی و غیره. همچنین در فروشگاه های مواد غذایی خاص و بازارهای آسیایی در اروپا ، استرالیا و ایالات متحده موجود است.

کلم بروکلی معمولاً به عنوان محصول پاییزی ، زمستانی یا اوایل بهار کاشته می شود. سبزیجات تازه وارد بازارها می شوند و در بهار به اوج خود می رسند. می توان آن را در طول سال در برنامه های گلخانه ای پرورش داد.

قبل از باز شدن گلها برداشت کنید ، اما چند شکوفه باز کیفیت سبزیجات را پایین نمی آورد.

ساقه ها را صبح زود برداشت کنید تا تنش آبی به حداقل برسد و آنها را در دسته 5 تا 7 گیاهی ببندید. ساقه اصلی باید در پایه 1.5-2.0 سانتی متر عرض و 4-6 اینچ طول داشته باشد.

به دنبال سبزی های تازه با ساقه های ترد ، سبز کم رنگ و برگهای سبز تیره آبی باشید. چند گل باز کیفیت سبزیجات را پایین نمی آورد. از ساقه هایی که دارای برگهای پژمرده ، لکه دار یا بی رنگ و گلهای پیچ دار هستند خودداری کنید.

ذخیره کردن

با توجه به سطح وسیع برگ های آن ، کلم بروکلی چینی در صورت باز ماندن در دماهای بالاتر دچار رطوبت سریع می شود. در خانه ، برگها را بلافاصله پس از خرید در یخچال نگهداری کنید. آنها را در یک کیسه پلی اتیلن قابل تنفس در کشوی تمیز کننده قرار دهید. رطوبت نسبی 95-100 را حفظ کنید.

اگرچه می توان آنها را تا 3 روز در سردخانه نگهداری کرد ، اما از سبزیجات تازه بروکلی چینی باید در اسرع وقت استفاده کرد تا حداکثر مزایای تغذیه ای را به دست آورد.

روش های تهیه و سرو

کلم بروکلی چینی در غذاهای کانتونی ، تایلندی ، مالایی ، کره ای و ویتنامی بسیار برجسته است. از برگهای تازه ، جوانه های گل و ساقه در غذاهای مختلف در سراسر شرق آسیا و ایالات متحده استفاده می شود.

قبل از پخت ، برگها را کاملاً در آب جاری تمیز بشویید تا هرگونه بقایای ماسه یا آفت کش از بین برود.

ساقه های پوست بیشتر از 1/2 اینچ قطر دارند ، سپس از طول به نصف بریده می شوند. ساقه ها و برگها را به قطعات 2.5 اینچی برش دهید و انتهای ساقه را جدا از برگها نگه دارید.

برگهای ظریف و نوک گل گای لان را می توان به صورت خام مصرف کرد. با این حال ، برگها و ساقه های بزرگتر طعم کمی تلخ دارند و اغلب سرخ می شوند ، جوشانده می شوند ، سفید می شوند ، بخارپز یا بخارپز می شوند. اگر با عطر یا سس های سبک پخته شود تا عطر و طعم متعادل شود ، طعم خردل و خردل کمی نرم می شود.

گی لان به خوبی با سس هایی مانند سیر ، صدف یا سویا ترکیب می شود. ادویه جات مانند زنجبیل به خوبی با گوشت هایی مانند گوشت خوک و گوشت گاو ، ماهی ، قارچ ، ماکارونی ، برنج ، مغز کاج ، فلفل دلمه ای و ریحان ترکیب می شوند.

در اینجا برخی از نکات خدمات ارائه شده است:

گای لان (کلم بروکلی/کلم چینی سرخ شده). با احترام: یوان مونرو
 • گای لان تازه با سبزیجات و سبزیجات فصلی دیگر مخلوط شده و به صورت خام در سالاد مصرف می شود.

 • کلم بروکلی ترشی چینی را می توان به عنوان سبزیجات حفظ کرد (گیت کیمچی)یک دستور العمل محبوب در کره و چین است. برای داشتن طعم کیمچی با طعم بیشتر ، چوما ، کلم بروکلی ، بوک چوی و غیره را امتحان کنید. می توان با آن جایگزین کرد

 • همچنین وقتی به سوپ ها و خورشت ها اضافه می شود یا با چاشنی های معطر مانند سیر ، انیسون ستاره ای ، سیر و پیازچه پخته می شود عالی است.

 • برگها و ساقه ها را می توان با سبزیجات دیگر سرخ کرد ، در سوپ رشته فرنگی مخلوط کرد یا کمی تفت داد و با غذاهای اصلی خوش طعم سرو کرد.

 • آنها همچنین می توانند به عنوان یک بسته بندی برای گوشت های پخته ، گیاهان و سس ها ، مخلوط شده در پای قابلمه یا مخلوط با آب سبز و اسموتی استفاده شوند.

مشخصات امنیتی

 • گرم شدن باقیمانده گای لین می تواند باعث شود که نیترات ها توسط باکتری های خاصی که در غذاهای غنی از نیترات موجود هستند مانند گای لان ، خردل ، اسفناج و بسیاری از سبزیجات سبز دیگر به نیتریت و نیتروزامین تبدیل شوند. این ترکیبات سمی می توانند برای سلامتی مضر باشند.

 • فیتات ها و فیبرهای غذایی موجود در بوکوی می توانند بر فراهمی زیستی آهن ، کلسیم و منیزیم تأثیر بگذارند.

 • کلم بروکلی چینی ، سبزی از خانواده Brassica ، اسید اگزالیکیک ماده طبیعی موجود در برخی از سبزیجات که ممکن است به صورت سنگ اگزالات در مجاری ادراری در برخی از افراد متبلور شود. به افرادی که دارای سنگ اگزالات شناخته شده در مجاری ادراری هستند توصیه می شود از خوردن سبزیجات متعلق به خانواده Crucifer اجتناب کنند. بنابراین ، مصرف آب کافی برای حفظ خروجی طبیعی ادرار ضروری است.

 • ممکن است حاوی کلم بروکلی چینی نیز باشد گواتر که می تواند تولید هورمون تیروئید را مختل کرده و باعث کمبود هورمون تیروکسین در افراد مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید شود.

(سلب مسئولیت پزشکی: اطلاعات و راهنماهای مرجع در این وب سایت فقط برای اطلاع عموم خوانندگان است. این دارو برای تشخیص مشکلات سلامتی یا اهداف درمانی استفاده نمی شود. این جایگزینی برای مراقبت های پزشکی ارائه شده توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی مجاز و واجد شرایط نیست. لطفاً برای هرگونه مشاوره در مورد داروها ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.)

همچنین ممکن است بخواهید بخوانید

بازگشت به سبزیجات از جانب کلم بروکلی چینیبه برای مشاهده یک لیست چشمگیر از سبزیجات با تصاویر کامل از ارزش تغذیه ای و مزایای سلامتی آنها ، اینجا را ببینید.

بازگشت به صفحه نخست.

خواندن بیشتر:

 1. جزوه سرطان دانشکده پزشکی استنفورد – تغذیه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان (پیوند در پنجره جدیدی باز می شود).

 2. پایگاه ملی تغذیه USDA.

 3. دانشگاه چین کال گوام.-PDF.

 4. شرکت بذر Kitazawa (پیوند در پنجره جدید باز می شود).

 5. Specialty Produce- Gai lan (پیوند در پنجره جدید باز می شود).دیدگاهتان را بنویسید