کوه مخملی | مخملی تپه خرم آباد | Loreston Mountain Velvet | مخملی کوهستان تنگ کمین


در سرزمین کوه های بلند، آبشارهای کوهستانی و آبشارهای خروشان به نام کوه مخملی وجود دارد که منطقه مورد علاقه بسیاری از مردم خرم آباد و شهرهای اطراف است.

کوه های مخملی

کوه های مخملی او کجاست کوه مخملی نام کوهی بلند در شمال شرقی خرم آباد است که به تنگ شبیخون نیز معروف است. این کوه و تنگه ای که در دامنه آن قرار دارد از نظر تاریخی بسیار حائز اهمیت بوده و شاهد حوادث مهم تاریخی بوده است. همچنین این منطقه از نظر طبیعت باستانی و آب و هوای مساعد بسیار مورد توجه گردشگران به خصوص علاقه مندان به طبیعت گردی است. با مجله دلتا همراه باشید.

نام کوه مخملی از گلسنگ های سبز و زیبا که تمام کوه را پوشانده است، گرفته شده است. این گلسنگ ها به خصوص در فصل بارندگی ظاهری زیبا مانند پوشش مخملی به کوه می بخشند.

مخمل کوه لرستان

صحنه مخملی

یک پارک جنگلی زیبا در انتهای شمالی کوه لورستون مخملی ایجاد شده است که یک مقصد گردشگری عالی برای مردم منطقه و شهرهای اطراف به حساب می آید. همچنین بسیاری از کوهنوردان و کوهنوردان از طرفداران این کوه زیبا هستند.

علاوه بر این در این منطقه آبشاری زیبا به نام شبیخون جهرنه وجود دارد که محبوبیت آن را دو چندان کرده است. آبشار از میان صخره ها و گلسنگ ها می گذرد و از دامنه ها سرازیر می شود. اگر به این منطقه سفر کردید، بازدید از این آبشار زیبا را فراموش نکنید.

مخمل کوه کجاست؟

این کوه باشکوه در نزدیکی شهر خرم آباد قرار دارد. فاصله مخمل کوه تا خرم آباد حدود ۳۵ کیلومتر است و در دره ای واقع شده است که در دو طرف آن دو تنگه تاریخی بسیار مهم قرار دارد. بنابراین در مسیر رسیدن به این منطقه می توانید از دیگر مکان های دیدنی لرستان مانند آبشار نوژیان دیدن کنید.

کوه مخملی خرم آباد

این بهترین زمان برای بازدید از کوه مخملی است

این منطقه یکی از ییلاقات خرم آباد است و عموماً دارای آب و هوای آرام و بهاری است. در فصول گرم مانند بهار و تابستان بهتر است به دامنه ها و دره ها سفر کنید. زیرا آب و هوای مساعد در این فصول بسیار معنوی است. اگر قصد صعود دارید، بهتر است در هوای گرم مانند تابستان و بهار از این کوه دیدن کنید.

نمای نزدیک کوه مخملی

هفت استخر

Half Hose در جاده خرم آباد به الشتر و نزدیک مخمل کوه قرار دارد. وجود رودخانه ها در این منطقه حوضچه های بزرگ و کوچک زیادی ایجاد کرده و زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

هفت حوض مخملی کوه

در ه کهمان

یکی از معروف ترین دیدنی های اطراف خرم آباد منطقه کهمان است. دره زیبای کهمان که در این منطقه قرار دارد، طبیعتی سرسبز و فضایی دلنشین دارد و قدم زدن در آن بسیار دلپذیر است.

رودخانه کهمان

شما می توانید رودخانه کهمان را در پایین دره کهمان پیدا کنید. این رودخانه زیبایی و طراوت زیادی به دره و مناطق اطراف بخشیده است. قدم زدن در اطراف رودخانه و استفاده از هوای پاک و خنک آن قطعا به یکی از خاطرات فراموش نشدنی تبدیل خواهد شد.

آبشار عمو رضا

در روستایی نزدیک مخملکوه آبشاری خروشان به نام آبشار کاکا رضا وجود دارد. مردم محلی به آن آبشار گل هو نیز می گویند. ارتفاع آبشار کاکا رضا یا گل هو به ۲۰ متر می رسد.

آبشار عمو رضا

پل شاپوری عمو رجا

کاکا رضا پل تاریخی روی رودخانه است که قدمت آن به دوران ساسانیان می رسد. این پل در وسط الشتر مرغ منتهی به خرم آباد قرار دارد. قسمت اعظم پل تاریخی کاکا رضا تخریب شده و تنها قسمت کوچکی از آن دیده می شود.

پل شاپوری

در سفر کوه مخملی بمانید

در ابتدا لازم به ذکر است که هیچ هتل و اقامتگاه مدرنی در مخملکوه و اطراف آن وجود ندارد. اما اگر قصد دارید شب را در این منطقه صبح کنید باید چادر مسافرتی به همراه داشته باشید. در این صورت حتما وسایل گرمایشی و لباس اضافی همراه خود داشته باشید. علاوه بر این می توانید از خانه های اجاره ای برای گردشگران در روستاهای نزدیک مخمل کوه خرم آباد استفاده کنید. اگر به کوه های خاص ایران علاقه مند هستید، درباره کوه پدر بخوانید؛ کوهی از هزار داستان را بخوانید.

کوه های مخملی

نکات مطالعه: برای مشاهده مطالب بیشتر از گردشگری داخلی به زیباترین جاده های ایران سر بزنید.

برنامه را دانلود کنید