گردشگران فضایی “Blue Origin” با موفقیت به فضا رفتند و به زمین بازگشتند


ماموریت فضایی سرنشین دار “Blue Origin” با موفقیت به پایان رسید و مسافران خود را پس از زمان مقرر به زمین بازگرداند.

به گزارش ایسنا و با اشاره به فضا، مسافران ششمین پرواز فضایی سرنشین دار Blue Origin این تجربه را مدت کوتاهی پس از فرود ایمن در صحرای غرب تگزاس توصیف کردند.

یکی از مسافران ماموریت گردشگری فضایی NS-22 شرکت Blue Origin در جریان پخش زنده این ماموریت شنید: “هورا! ما نمی میریم.”

موشک نیو شپرد متعلق به شرکت Blue Origin شش مسافر را طی یک پرواز تقریباً ۱۰ دقیقه ای که شامل چندین دقیقه در فضای زیر مدار بود، حمل کرد. حتی همین چند دقیقه برای تغییر زندگی مسافران کافی بود.

سارا صبری، محقق مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی که اولین مصری است که در فضا سفر کرده است، گفت: این پرواز بیش از آن چیزی بود که بتوانم با کلمات توصیف کنم. راستش را بخواهید، انتظار نداشتم اینقدر جالب باشد.

صبری بنیانگذار «ابتکار فضای عمیق» است، سازمانی که هدف آن گسترش دسترسی به فضا برای اکتشاف فضایی است. او افزود: نمی‌توانستم جلوی گریه‌ام را بگیرم، چون غیرقابل کنترل بود. لحظه زیبایی بود و فکر می کنم بزرگترین احساسی که تا به حال داشته ام این است که معتقدم همه روی زمین باید آن را تجربه کنند. همه باید بتوانند این را تجربه کنند.

کوبی کاتن، یکی از بنیانگذاران کانال یوتیوب Dude Perfect گفت: «تمام چیزی که می توانم به آن فکر کنم این است که آن ۱۲ دقیقه سرگرم کننده ترین لذت زندگی من بود. حضور در آنجا و دیدن زمین به این شکل جالب باعث شد احساس کوچکی کنم.

کاتن افزود که قصد داشت از این پرواز فیلم بگیرد و از آن برای محتوای کانال یوتیوب خود استفاده کند، اما پس از ورود کپسول به فضا، همه چیز را فراموش کرد.

کاتن افزود: «من تمام این برنامه‌ها را برای تولید محتوای یوتیوب و انجام برخی شیرین‌کاری‌ها در فضا داشتم. آن راکت پینگ پنگ را با خودم بردم. من و مارتی قرار بود پینگ پنگ بازی کنیم. همچنین، من و استیو قرار بود یک مینی بازی بسکتبال داشته باشیم، اما هیچ کدام از جیب من بیرون نیامد. می خواستم به بیرون نگاه کنم و فقط شناور شوم. من آن لحظه را با هیچ چیز عوض نمی کنم. شگفتآور بود.

ماریو فریرا، تاجر و سرمایه گذار و اولین پرتغالی که وارد فضا شد، گفت که بسیار هیجان زده است. وی افزود: انتظار داشتم مقداری انحنای زمین را ببینم، اما فضا بسیار تاریک بود. این یک تجربه شگفت‌انگیز بود، همانطور که من امیدوار بودم، و ارزش ۱۸ سال انتظار را داشت.

کلینت کلی سوم، یکی از پیشگامان فناوری که در توسعه خودروهای خودران نقش دارد، گفت که این تجربه او را وادار کرد به تاریخچه اکتشافات بشر فکر کند.

وی افزود: من هم مثل بقیه تحت تاثیر قرار گرفتم. انتقال از آبی به بنفش و سپس سیاه. وقتی این اتفاق افتاد، متوجه شدم که در یک مکان جدید هستم. داشتم وارد مرز جدیدی می شدم. باید شبیه چیزی باشد که برخی از اجداد من در دهه ۱۷۰۰ تجربه کردند.

استیو یانگ که از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۱ یک شرکت مخابراتی در فلوریدا را اداره می کرد، گفت: “از همه شما خواستم که مرا تحت تاثیر قرار دهید و شما این کار را انجام دادید.”

برای ونسا اوبراین، نویسنده و کاشف بریتانیایی-آمریکایی، این تجربه باعث شد به این فکر کند که چگونه بشریت به لطف ارائه دهندگان پرتاب فضایی تجاری مانند Blue Origin وارد مرحله جدیدی از اکتشاف می شود. “اگر می خواستید ابتدا به فضا بروید، چندین دهه آموزش داشتید، شاید مجبور بودید به ارتش بروید یا از روش دیگری استفاده کنید، اما همانطور که صنعت فضای خصوصی تغییر کرده است، میلیون ها نفر، آبی به لطف شرکت هایی مانند Origin، آنها امکان زندگی و کار در فضا را ارائه می دهند.

پرواز NS-22 برای بسیاری از مسافران کپسول نیو شپرد اهمیت نمادین داشت. برای سارا صبری، این پرواز فضایی کوتاه لحظه ای تاریخی برای کشورش بود. گفت: در فکر فرو رفتم و لحظه ای ایستادم و سعی کردم از پنجره به بیرون نگاه کنم و تصور کردم که تمام مصر را با خود آورده ام.

وی افزود: می دانستم که بسیاری از مصری ها تماشا می کنند و با خودم فکر می کردم، بنابراین اکنون برای اولین بار در تاریخ به فضا می روند.

برای اوبراین که پرچم زنان سازمان ملل را حمل می کرد، این پرواز نمادی از پیشبرد برابری جنسیتی در سراسر جهان بود. اوبرایان گفت که پرچم زنان سازمان ملل متحد به نمایندگی از زنان در سراسر جهان، برای همه زنانی است که می خواهند بدون توجه به ملیت، نژاد یا مذهب قدم به جلو بگذارند. این شعار Blue Origin است. به همین دلیل است که زنان سازمان ملل نیز از او حمایت می کنند. همه زنان باید در مکان بهتری باشند و من افتخار می کنم که امروز آن پرچم را با خود حمل می کنم.

انتهای پیام/