گورستان یری در اردبیل قبرستان بی چهره ها در اردبیل


اردبیل را بسیاری از گردشگران ایرانی به طبیعت بی نظیر و فضای لطیفش می شناسند، اما شاید کمتر کسی بداند که در این شهر پدیده عجیبی وجود دارد.

قبرستان یری اردبیل

محوطه باستانی شهر یری یکی از جاذبه های مشگین شهر در استان اردبیل است و در حاشیه رودخانه کاراسو در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر، شمال غربی روستای پیرازمیان قرار دارد. این محوطه تاریخی ۴۰۰ هکتار وسعت دارد و از سه قسمت قلعه نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است. تاکنون حدود ۴۵۰ قبر افراد بی چهره در این مکان شناسایی شده است. با ما در مجله دلتا همراه باشید قبرستان یری اردبیل درست کردن

قبرستان یری اردبیل

ابعاد کوچکترین قبرها ۳.۲ متر و بزرگترین آنها ۸.۲ متر است. محل شهر یری ابتدا توسط هیئت چارلز برنی شناسایی و بررسی شد. او معتقد بود که قدمت برخی از آثار به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. چارلز برنی قدمت بسیاری از گورهای این مکان را به هزاره دوم و یکم قبل از میلاد می‌داند و همچنین پیش‌بینی کرد که این تاریخ به هزار سال قبل باز می‌گردد، یعنی به هزاره سوم قبل از میلاد. برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد روستاهای ایران، روستای جانت رودبار، گوهر ارغوانی مازندران را بخوانید.

مردم بی دهان

بر روی سنگ ها و گورهای این منطقه، سنگ نگاره های زیادی با طرح ها و ابعاد مختلف به چشم می خورد. تمام الگوها با ضربه زدن منظم و دقیق با سنگ های سخت، استخوان های حیوانات و فلزات سخت ساخته می شوند. شمایل آهو، انسان در موقعیت های مختلف و انواع نامشخص دیگر که تعدادشان محدود است به چشم می خورد. ذکر این نکته ضروری است که در نزدیکی این منطقه، مقبره هایی با نقش های یکنواخت از چهره های بی چهره انسان وجود دارد که از زیباترین آثار به جا مانده از دوران باستان این سرزمین اسرارآمیز است. جالب است بدانید که باستان شناسان همچنان در حال تحقیق بر روی این تصاویر عجیب افراد بی چهره هستند.

اپلیکیشن مجله دلتا