گوش درد، علائم، تشخیص، درمان


گوش درد در کودکان شایع است. اما در بزرگسالان نیز اتفاق می افتد. منبع این درد ممکن است در داخل یا اطراف گوش یا سایر ساختارهای سر و گردن باشد. کیفیت گوش درد از فردی به فرد دیگر بسته به علت آن متفاوت است. این درد ممکن است به طور ناگهانی یا آهسته، کم و بیش شدید، موقت یا دائمی و در یک یا هر دو گوش شروع شود. می تواند تنها باشد یا با هم از دست دادن شنوایی، وزوز گوشسرگیجه و … ظاهر می شود.

گوش درد

انواع گوش درد

۱- درد اولیه: در داخل گوش ایجاد می شود و می تواند باعث عفونت (اوتیت گوش خارجی یا میانی، زخم، کیست، عفونت پرده تمپان، ماستوئیدیت و …)، التهاب (پلی کندریت)، اختلالات مکانیکی (تروما یا زخم) شود. به واسطه التهاب پرده گوش، نئوپلاسم (کلستاتوم) یا شیپور استاش. شایع ترین علت گوش درد اولیه، عفونت جدی گوش است و عفونت های مزمن گوش، به جز عفونت های مزمن پرده تمپان، به ندرت باعث گوش درد می شوند. ۲- درد ثانویه یا عود کننده: منشا آن خارج از گوش است. بسیاری دیگر از ساختارهای بدن؛ چشم ها، گلو، زبان، دندان ها، فک بالا و پایین، صورت، غدد بزاقی، غدد اشکی، قلب، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش منشا عصبی مشترکی با گوش دارند و آسیب به آنها می تواند باعث گوش درد شود. به طور کلی کودکان از درد اولیه و بزرگسالان از گوش درد مکرر رنج می برند.

علل گوش درد و عوامل خطر

شایع ترین علت گوش درد انسداد یا اختلال عملکرد شیپور استاش است. شیپور استاش لوله ای است که گوش میانی را به پشت گلو متصل می کند. انسداد این مسیر و عدم تبادل هوا و مایعات بین گوش و حلق، التهاب گوش میانی و فشار و درد پشت پرده گوش. اوتیت میانی در ابتدا حاد است و باعث درد و فشار در گوش می شود. اما پس از مدت کوتاهی، پرده گوش در اثر فشار مایع پاره می شود و با پاکسازی مجرای گوش، گوش درد نیز کاهش یافته یا به طور کامل قطع می شود. کودکان و نوزادان به دلیل کوچکتر و مستقیمتر شیپور استاش و همچنین ناتوانی در سیستم ایمنی در معرض خطر ابتلا به اوتیت میانی نسبت به بزرگسالان هستند. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام شیردهی سر نوزاد حداقل ۲۰ درجه بالاتر از بدن او باشد. سایر علل احتمالی گوش درد عبارتند از: – خاراندن و خارش در گوش – آلرژی – عفونت سینوسی – گلودرد – دندان درد – تجمع جرم در گوش – فوران پرده گوش – افزایش فشار هوا باروتروما – سندرم مفصل گیجگاهی فکی (مفصلی که متصل می شود). فک پایین تا دو طرف سر (اوریون، مننژیت، سرخک و بیماری کرون)

سمعک و گوش درد

سمعک و گوش درد

گوش درد به سه دلیل ایجاد می شود: ۱- عدم استفاده از سمعک: بیماران ممکن است در چند روز اول استفاده از سمعک گوش درد و گرفتگی گوش را تجربه کنند. بنابراین توصیه می شود در یکی دو هفته اول ۳-۴ ساعت سمعک در روز استفاده شود و به تدریج ساعات استفاده از سمعک را افزایش دهید. ۲- اشکال در سمعک یا استفاده نادرست از سمعک در گوش: قرار دادن نامناسب قالب های عمیق به دلیل بزرگی بیش از حد سمعک یا داشتن مفصل اضافی و ترس از آسیب به پرده گوش. درد ۳ – عفونت گوش: استفاده از سمعک لزوماً باعث عفونت گوش نمی شود. در عوض، استفاده منظم از سمعک بدون نظافت و مراقبت منظم، با افزایش تعداد باکتری ها و میکروارگانیسم های عامل عفونت، خطر عفونت گوش را در مصرف کنندگان افزایش می دهد. پیشگیری از عفونت گوش سمعک خود را هر روز تمیز کنید و از خشک کن سمعک استفاده کنید.

نحوه تشخیص گوش درد

در بسیاری از موارد، سابقه گوش درد قابل شناسایی است. مراحل بعدی شامل معاینه فیزیکی تمام قسمت های سر و گردن به ویژه گوش، حلق و بینی، مشاوره با متخصصین ارزیابی پاراکلینیکی و سایر نواحی است. بررسی دقیق ناحیه درد، شدت درد، شروع ناگهانی یا آهسته، سایر علائم مرتبط با گوش درد. مانند احساس پری گوش، کم شنوایی، ترشح گوش، وزوز گوش، سرگیجه و غیره در یافتن علل گوش درد مفید هستند. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید: – گوش درد همراه با تب ۴۰ درجه یا بیشتر در کودکان و بزرگسالان و تب ۳۸ درجه یا بالاتر در کودکان. – شروع ناگهانی گوش درد شدید – عدم بهبود یا بدتر شدن درد در ۲۴ ساعت – ۴۸ ساعت – علائمی مانند سرگیجه، سردرد، گلودرد، کاهش شنوایی، ترشح غیر طبیعی از گوش، تورم اطراف گوش و ضعف عضلات صورت. با گوش درد

درمان گوش درد

گوش درد در کودکان معمولاً به دلیل یک عفونت جزئی ایجاد می شود و در عرض چند روز بدون نیاز به مداخله خاصی برطرف می شود. درمان های رایج شامل درمان های خانگی، داروها و جراحی است:

درمان گوش درد

۱- درمان های خانگی

– خوردن آدامس یا شکلات در تغییرات ناگهانی فشار هوا (مثلاً هنگام سوار شدن به هواپیما، آسانسور، شیرجه در آب و غیره). کمپرس گرم یا سرد (مانند درد در مفاصل گیجگاهی فکی) برای درمان درد عضلانی یا مفصلی – از یک بالش بلند استفاده کنید یا با درد در گوش به پهلو دراز بکشید. – گوش ها را بعد از حمام با سشوار خشک کنید – مقداری حبه سیر یا پیاز را در مجرای گوش بیندازید – اطراف گوش ها را با زنجبیل حل شده در روغن زیتون ماساژ دهید – روغن نباتی مانند روغن زیتون یا درخت چای را چند قطره بریزید. روغن داخل کانال گوش – گردن را ورزش دهید و اطراف گوش را ماساژ دهید

۲- درمان دارویی

مسکن ها یا قطره های بدون نسخه: مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن. اگر پرده گوش پاره شود، این قطره خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. مصرف آسپرین برای کودکان زیر ۱۶ ماه نیز توصیه نمی شود. – آنتی بیوتیک ها (مانند آموکسی سیلین) – روش های شستشوی گوش برای جلوگیری از درد گوش: گاهی اوقات می توان با رعایت نکات زیر از گوش درد پیشگیری کرد: – از سیگار کشیدن یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار خودداری کنید. – از وارد کردن اجسام خارجی به داخل گوش خودداری کنید. – خشک کردن گوش بعد از شنا یا حمام کردن – اجتناب از تماس با آلرژن ها؛
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟