۱۰ سیاره ای که ممکن است “جیمز وب” در آنها حیات پیدا کند


کشف اولین “زمین بیگانه” از دیرباز رویای ستاره شناسان بوده است و کشف سیارات فراخورشیدی در سال های اخیر نشان داده است که جهان های کوچک و صخره ای مانند جهان ما در کهکشان به وفور دیده می شود. تلسکوپ ها نقش مهمی در درک دانشمندان از این سیارات دارند. حتی در چند روز گذشته و با انتشار تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی Himes Webb، اعلام شد که جیمز وب باورنکردنی شواهدی از وجود آب و مه و ابرها در سیاره فراخورشیدی b96-WASP پیدا کرده است. فکر کرد، نکرد، اشاره کرد. این دقیق ترین طیف سنجی از این سیاره فراخورشیدی تا به امروز است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیسبر اساس داده‌های وب‌سایت کشف سیاره فراخورشیدی ناسا، دانشمندان از سال ۱۹۹۵، زمانی که اولین سیاره فراخورشیدی که به دور ستاره‌ای شبیه خورشید می‌چرخد، بیش از ۴۰۰۰ سیاره فراخورشیدی را شناسایی کرده‌اند. بیش از نیمی از این اکتشافات توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا، که در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد، انجام شده است و انتظار می رود با عملیاتی شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب، اکتشافات بیشتری نیز انجام شود.

برای اینکه سیاره ای قابل سکونت در نظر گرفته شود، باید نسبتا کوچک باشد، کوه ها و صخره ها داشته باشد و در فاصله کافی به دور ستاره خود بچرخد تا آب مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد. سیاره فراخورشیدی یا سیاره فراخورشیدی سیاره ای خارج از منظومه شمسی است که به دور یک ستاره (به غیر از خورشید) می چرخد.

در این خبر ۱۰ نمونه از سیارات فراخورشیدی معروف زمین مانند که تاکنون شناسایی شده اند را ارائه می کنیم.

Gliese 667cc

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

به گفته آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، این سیاره فراخورشیدی که تنها ۲۲ سال نوری از زمین فاصله دارد، حداقل ۴.۵ برابر جرم زمین دارد. این کوتوله ۶۶۷ سی‌سی تنها در ۲۸ روز به دور ستاره میزبان خود می‌چرخد، اما ستاره کوتوله قرمز بسیار خنک‌تر از خورشید است، بنابراین سیاره فراخورشیدی در منطقه قابل سکونت در نظر گرفته می‌شود. با این حال، حباب ۶۶۷ سی‌سی که توسط تلسکوپ ۳.۶ متری رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی کشف شد، به اندازه‌ای نزدیک به ستاره می‌چرخد که توسط شعله‌های کوتوله قرمز مصرف شود.

کپلر-۲۲ ب

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

Kepler-22b 600 سال نوری از ما فاصله دارد. این اولین سیاره کپلر بود که در منطقه قابل سکونت ستاره مادرش کشف شد، اما به طور قابل توجهی بزرگتر از زمین است، حدود ۲.۴ برابر سیاره ما. معلوم نیست این سیاره یک ابر زمین، سنگ، مایع یا گاز است. سیاره فراخورشیدی یک سیاره غیر خورشیدی با جرم بیشتر از زمین است. اگرچه Kepler-22b کمی بزرگتر از زمین ما است، اما هر ۲۹۰ روز یک دور به دور ستاره میزبان خود می چرخد. این سیاره فراخورشیدی به دور یک ستاره گروه G شبیه به خورشید ما، اما کوچکتر و سردتر از زمین می چرخد.

Kepler-69 c

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

Kepler-69c در فاصله ۲۷۰۰ سال نوری از زمین، حدود ۷۰ درصد بزرگتر از زمین است. بنابراین، محققان در مورد ترکیب آن مطمئن نیستند. این سیاره هر ۲۴۲ روز یک بار به دور ستاره خود می چرخد. درخشندگی ستاره میزبان Kepler-69c حدود ۸۰ درصد از خورشید است و به نظر می رسد این سیاره در منطقه قابل سکونت قرار دارد.

Kepler-62F

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

به گفته ناسا، این سیاره حدود ۴۰ درصد بزرگتر از زمین است و به دور ستاره ای بسیار سردتر از خورشید ما می چرخد. با این حال، این سیاره هر ۲۶۷ روز یک بار به دور ستاره خود می چرخد، که Kepler-62F را در منطقه قابل سکونت قرار می دهد. از آنجایی که Kepler-62 به دور ستاره کوتوله قرمز خود نزدیکتر از زمین به خورشید می چرخد، ستاره بسیار کم نور است. Kepler-62F 1200 سال نوری از ما فاصله دارد و به دلیل اندازه بزرگش در رده سیارات سنگی مهم قرار دارد.

Kepler-186 F

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

این سیاره حداکثر ۱۰ درصد از زمین بزرگتر است و اگرچه در لبه بیرونی منطقه قابل سکونت قرار دارد، به نظر می رسد در منطقه قابل سکونت ستاره خود زندگی می کند. Kepler-186F تنها یک سوم انرژی را از ستاره خود دریافت می کند که زمین از خورشید دریافت می کند. ستاره مادر Kepler-186F یک کوتوله قرمز است، بنابراین این دنیای بیگانه خواهر و برادر واقعی زمین نیست. این سیاره حدود ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

کپلر-۴۴۲ ب

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

به گفته ناسا، این سیاره فراخورشیدی ۳۳ درصد بزرگتر از زمین است و هر ۱۱۲ روز یک بار به دور ستاره خود می چرخد. Kepler-442، واقع در ۱۱۹۴ سال نوری از زمین، در سال ۲۰۱۵ کشف شد. نتایج یک مطالعه منتشر شده در مجله “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” در سال ۲۰۲۱ نشان داد که این سیارات فراخورشیدی نور کافی برای حمایت از یک بیوسفر بزرگ را دریافت می کنند. محققان پتانسیل توانایی سیارات مختلف برای انجام فتوسنتز را تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که Kepler-442b تابش قابل توجهی از ستاره خود دریافت می کند. بیوسفر قسمت یا لایه ای از زمین است که در آن حیات وجود دارد. این لایه زیستگاه انسان و سایر موجودات زنده مانند پرندگان، ماهی ها یا موجودات خاکی است و تا لایه های زیرین زمین که ریشه درختان و سایر موجودات زنده نفوذ می کند ادامه دارد.

کپلر-۴۵۲ ب

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

به گفته ناسا، این سیاره که کشف آن در سال ۲۰۱۵ اعلام شد، اولین سیاره ای به اندازه زمین است که به دور ستاره ای به اندازه خورشید می چرخد. کپلر ۴۵۲ b 60 درصد بزرگتر از زمین است و ستاره مادر آن، کپلر ۴۵۲، حدود ۱۰ درصد بزرگتر از خورشید است. کپلر ۴۵۲ بسیار شبیه به خورشید است و این سیاره فراخورشیدی نیز در منطقه قابل سکونت مدار قرار دارد. به گفته محققان کپلر ۴۵۲b، که ۱.۶ برابر زمین است، احتمالا یک سیاره سنگی است. کپلر ۴۵۲b در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. کپلر ۴۵۲b تنها ۲۰ روز بیشتر از زمین طول می کشد تا به دور ستاره خود بچرخد.

Kepler-1649c

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

زمانی که داده های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا دوباره تحلیل شد، دانشمندان Kepler-1649c را کشف کردند. این سیاره فراخورشیدی از نظر اندازه شبیه به زمین است و در منطقه قابل سکونت ستاره خود می چرخد. به گفته ناسا، در طول جمع آوری داده های اولیه تلسکوپ، یک الگوریتم کامپیوتری به اشتباه جسم را به عنوان یک جسم شناسایی کرد، اما در سال ۲۰۲۰، محققان متوجه شدند که این یک سیاره است. Kepler-1649c 300 سال نوری از زمین فاصله دارد و جرم آن تنها ۱.۰۶ برابر زمین است. وقتی دانشمندان نور دریافتی دو سیاره از ستاره هایشان را با هم مقایسه کردند، دریافتند که این سیاره فراخورشیدی ۷۵ درصد نوری را که زمین از خورشید دریافت می کند دریافت می کند.

قرن بعدی ب

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

بر اساس وب سایت کاوش سیاره فراخورشیدی ناسا، پروکسیما قنطورس b تنها چهار سال نوری از زمین فاصله دارد و آن را به نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی به زمین تبدیل می کند. این سیاره فراخورشیدی که در سال ۲۰۱۶ کشف شد، جرمی ۱.۲۷ برابر زمین دارد. این سیاره فراخورشیدی را می توان در منطقه قابل سکونت ستاره خود، پروکسیما قنطورس، یافت، اما در معرض تابش شدید ماوراء بنفش است زیرا بسیار نزدیک به ستاره مادر خود است و دوره مداری آن تنها ۱۱.۲ روز است. این است

Trappist-1 AD

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

سیاره ای که به دور ستاره ای به نام Trappist-1 می چرخد، بزرگترین سیاره ای به اندازه زمین است که در منطقه قابل سکونت یک ستاره کشف شده است. این منظومه سیاره ای از هفت جهان تشکیل شده است. احتمالاً آب در بیشتر این سیارات در اوایل شکل گیری منظومه تبخیر شده است. با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که برخی از این سیارات می توانند آب بیشتری نسبت به اقیانوس های زمین در خود نگه دارند. تصور می‌شود یکی از این سیاره‌ها به نام Trappist-1E بیشترین احتمال را دارد که از حیات پشتیبانی کند (همانطور که ما می‌شناسیم).

نقش تلسکوپ جیمز وب در بررسی سیارات فراخورشیدی

10 سیاره که ممکن است "جیمز وب" زندگی را در آنها پیدا کنید

تلسکوپ فضایی جیمز وب به عنوان بخشی از ماموریت خود، سیارات فراخورشیدی را مطالعه خواهد کرد تا چگونگی شکل گیری آنها و قابل سکونت بودن آنها را مشخص کند. تلسکوپ جیمز وب علاوه بر کاوش در اولین ستارگان شکل گرفته پس از انفجار بزرگ، دوربین خود را به سمت سیارات فراخورشیدی نشانه می گیرد. این سیارات بیگانه دارای اندازه ها و ساختارهای باورنکردنی هستند.

انتهای پیام/