۳ روش مهم برای مقابله با اعتیاد در سالمندان


اعتیاد در دوران سالمندی یکی از مشکلات اصلی خانواده های میانسال است. متأسفانه با افزایش سن و وجود انواع بیماری ها و پیری، ممکن است فرد انرژی و کارایی دوران جوانی خود را حفظ نکند و مشکلاتی مانند دردهای مزمن، افسردگی و گوشه گیری در سالمندان ظاهر شود. اعتیاد می تواند در سنین بالا به دلایل زیادی مانند افسردگی، تنهایی، انزوا و بسیاری موارد دیگر شروع شود. در این قسمت قصد داریم ۳ روش مهم برای مقابله با اعتیاد در سالمندان را معرفی و بررسی کنیم.

اعتیاد در دوران پیری

اعتیاد در دوران پیری

افراد معمولاً در سنین بالا به چه نوع اعتیادهایی مبتلا می شوند؟

عموماً افراد در سنین بالا درگیر مواد مخدری مانند مواد افیونی می شوند و به دلیل استفاده طولانی مدت با چالش هایی برای ترک آن مواجه می شوند. به این افراد توصیه می کنیم خوددرمانی را کنار بگذارند و از روش های علمی و مدرن زیر نظر پزشک استفاده کنند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

سم زدایی تنها اولین قدم در مسیر بهبودی از اعتیاد به مواد افیونی است. سم زدایی دارویی مواد افیونی را از بدن بیمار خارج می کند، اما مانع از مصرف مجدد دارو در آینده نمی شود. روند ترک مواد افیونی باید شامل یک دوره بستری تدریجی حداقل ۱۴ روز باشد، اگرچه این دوره ممکن است تا ۲۱ روز افزایش یابد. در طول این مدت، بیمار وابسته به مواد افیونی باید یاد بگیرد که چگونه در برابر وسوسه استفاده مجدد از دارو در آینده مقاومت کند.

یکی از راه های مهم مقابله با اعتیاد را می توانید در این لینک مشاهده کنید https://drjavadiclinic.com/

چرا افراد در سنین بالا به مواد مخدر معتاد می شوند؟

در مورد این موضوع موارد بسیار مهمی وجود دارد و می تواند باعث گرایش افراد در سنین بالا شود. مشکلات اجتماعی یا بحران های زندگی فردی از مهم ترین عوامل زمینه ساز اعتیاد در دوران سالمندی هستند. علل و اصول اساسی اعتیاد در سالمندان به شرح زیر است:

۱. جدایی از عزیزان

سالمندانی که همسرانشان در طول سالیان متمادی فوت کرده اند یا فرزندانشان به دلایل مختلف مانند تحصیل، کار و ازدواج خانه را ترک کرده اند، مستعد اعتیاد هستند.

۲. تغییرات زیادی در زندگی

افزایش سن با از دست دادن قابل توجه قدرت، هم جسمی و هم عاطفی همراه است. ممکن است فرد اخیراً بازنشسته شده باشد و عدم یافتن زمان کافی برای فعالیت های روزانه باعث افزایش استرس و اضطراب می شود. بنابراین فردی که از یافتن دوست و شریک ناامید است به تنهایی و انزوا و اعتیاد می رود.

۳. کاهش سلامت روانی یا جسمی (افسردگی، از دست دادن حافظه، جراحی های بزرگ و غیره)

متأسفانه به دلیل کهولت سن، افراد در سنین بالا تمایل به مصرف انواع داروهای آرام بخش، خواب آور و سایر قرص های درمانی تجویز شده توسط پزشک دارند که باعث کاهش سطح سلامت روحی و جسمی در فرد می شود که مکانیسم این امر است. تشکیل دارو در دوران پیری

۴. مرگ یکی از بستگان، شریک زندگی، حیوان خانگی یا عزیز

مرگ همیشه می تواند شرایط بد روحی و روانی را برای انسان به جا بگذارد. به دلیل استرس، اضطراب، گوشه گیری، تنهایی و افسردگی ناشی از از دست دادن بستگان، همسران و حیوانات خانگی، افراد برای آرامش و تعادل بیشتر در زندگی به سمت مواد مخدر و اعتیاد کشیده می شوند.

۵. از دست دادن وضعیت مالی خوب یا داشتن هر گونه مشکل مالی

فردی که پس انداز یا ثروت کلانی مانند کارخانه، مجتمع تولیدی و چیزهای دیگر را در طول سالیان متمادی از دست داده است، با استرس، اضطراب و افسردگی به سمت مواد مخدر کشیده می شود.

علائم اعتیاد در سالمندان چیست؟

با افزایش سن، سلامت روان، سلامت جسمی و روابط شخصی به خطر می افتد و تمایل افراد به مصرف انواع مواد مخدر افزایش می یابد. بنابراین اعتیاد در این سن با علائم مختلفی همراه خواهد بود که شایع ترین آنها به شرح زیر است:

 • مشکلات حافظه
 • تغییر در عادات خواب
 • زخم بی دلیل
 • تحریک پذیری، غمگینی و افسردگی
 • درد مزمن غیر قابل توضیح
 • تغییر در عادات غذایی
 • تمایل به تنها بودن بیشتر اوقات
 • بدون حمام کردن
 • از دست دادن ارتباط با عزیزان
 • عدم علاقه به فعالیت های عادی

مقابله با اعتیاد در دوران پیری

۳ روش مهم برای مقابله با اعتیاد در سالمندان

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای کمک به افراد مسن تا حدی در مقابله با اعتیاد استفاده کرد. مکانیسم های مقابله به شرح زیر است:

 • آگاه سازی فرد میانسال از عوارض مصرف مواد مخدر در سنین بالا

به طور کلی سالمندان بدون توجه به عوارض مصرف دارو و انواع داروها به مصرف مواد روی می آورند. با ایجاد شرایط مناسب برای افزایش آگاهی میانسالان تا حدودی می توان این مشکل را برطرف کرد.

 • پر کردن اوقات فراغت

اگر به تازگی بازنشسته شده اید و برنامه ای برای پرکردن اوقات فراغت خود ندارید، توصیه می کنیم برای پرکردن اوقات فراغت خود از برنامه های ورزشی، شرکت در برنامه ها و گروه های کتابخوانی، فعالیت های اقتصادی و … استفاده کنید.استفاده از موارد را توصیه می کنیم.

 • انواع داروها و قرص ها را خودسرانه مصرف نکنید

متأسفانه سالمندی بیماری های مختلفی را برای سالمندان به همراه خواهد داشت. بی قراری، درد، صدمات و نداشتن روحیه مناسب برای انجام برخی فعالیت ها، آنها را به سمت داروها برای حل این مسائل سوق می دهد. بنابراین توصیه می کنیم در این مورد با پزشک و روانپزشک خود صحبت کنید تا روش های مثبت جایگزین راه های منفی و مخرب اعتیاد شود.

آیا اعتیاد در وسط سال قابل درمان است؟

اعتیاد یک بیماری کشنده و قابل درمان است. اگر از عوارض مصرف دارو آگاه باشید، به راحتی می توانید توانایی خود را در کنترل آن و عدم مصرف مجدد آن تقویت کنید. ممکن است پس از ترک، شرایط سخت و طاقت فرسایی داشته باشید و آن کهولت سن است، اما می توانید بدون درد و خماری با استفاده از معاینات یک پزشک متخصص ترک مواد مخدر را ترک کنید. با این حال پیشنهاد می کنیم در این زمینه با پزشک و روانشناس متخصص مشورت کرده و از توصیه های آنها استفاده کنید.

چه داروهایی معمولا در میانسالی استفاده می شود؟

در سنین بالا درد در قسمت‌های مختلف پاها، دست‌ها، گردن، پشت و سایر قسمت‌های بدن افزایش می‌یابد، بنابراین برخی از افراد از داروهای مختلف مانند شیره و تریاک استفاده می‌کنند. مصرف هر دوی این داروها در سنین بالا دیده می شود و در صورت عدم کنترل، مصرف نادرست آن در این سن می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.

نتیجه:

اعتیاد در دوران پیری و جوانی نیز وجود دارد و متأسفانه به دلیل مسائل مختلف از جمله اضطراب و افسردگی ناشی از ترک اعضای خانواده، مرگ، ناتوانی در کار و مسائل دیگر گریبانگیر افراد خواهد شد.