۷ ایده سرگرم کننده برای خودمراقبتی برای بهبودی اعتیاد پس از بازتوانی


در حالی که اکثر برنامه‌های بازپروری اعتیاد به مواد مخدر و الکل کمتر از ۶ ماه طول می‌کشد، دوره بهبودی واقعی از یک اختلال مصرف مواد (SUD) معمولاً بسیار بیشتر از آن طول می‌کشد.

بسیاری از افرادی که دوره های توانبخشی را با رنگ های معمولی پشت سر می گذارند، گاهی اوقات خود را در معرض هوس می بینند. این بدان معناست که مراقبت خوب پس از توانبخشی برای افراد مبتلا به SUD حیاتی است.

برای جلوگیری از هوس‌ها و عود بیماری، مراجعه به درمانگر و شرکت منظم در جلسات گروهی کار ساده‌ای نیست.

با این حال، برخی از روش های خودمراقبتی اثبات شده وجود دارد که می توانید برای مدیریت بهتر عود و دستیابی به بهبودی راحت تر و پایدارتر از آنها استفاده کنید. در اینجا برخی از روش های توصیه شده توسط مراکز توانبخشی در بوستون آورده شده است.

۱.) سفر

تجربیات جدید می تواند به ایجاد ارتباطات جدید در ذهن شما کمک کند. قابل توجه، رفتارهای اجباری مرتبط با SUD عمدتاً نتیجه ارتباطات ناکارآمد مغز است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد یک سفر ساده می‌تواند ذهن شما را از الگوهای تعیین‌شده پاک کند و به آن سیگنال‌هایی برای ایجاد ارتباطات بیشتر بدهد. این رشد در سراسر مغز شما اتفاق می افتد و ممکن است به فرونشاندن روند بهبودی کمک کند و به آن اجازه می دهد زودتر از “ارتباطات بد” عبور کند.

اما نکته این است که شما می خواهید مقصد سفر خود را عاقلانه انتخاب کنید. شهرها و مکان‌های مهمانی که به خاطر فرهنگ جدی نوشیدن الکل یا مواد مخدر شناخته شده‌اند ممکن است کمتر مطلوب باشند یا حداقل نیاز به احتیاط بیشتری داشته باشند.

۲.) طرز تهیه غذاهای سالم را بیاموزید

تغذیه سالم راهی است که دست کم گرفته شده برای ارتقای شفا.

مغز و بقیه بدن شما برای بهبودی نیاز به تغذیه مطلوب دارند. بدون تغذیه مناسب، روند بهبودی کند می شود و خلق و خوی شما به راحتی بدتر می شود. هیچ یک از این شرایط به چشم انداز بلندمدت بهبودی کمک نمی کند.

البته، شما به راحتی می توانید با استفاده از خدمات یک متخصص تغذیه یا برنامه ریز غذا، این بهبود را تسهیل کنید. با این حال، این می تواند پرهزینه باشد و ممکن است برای بسیاری از افراد در حال بهبودی ناپایدار باشد.

بهترین، آسان‌ترین و لذت‌بخش‌ترین راه‌حل برای اکثر مردم این است که تهیه غذای سالم را به سرگرمی خود تبدیل کنند. این مزیت به شما این امکان را می دهد که غذاها را بیشتر مطابق با ذائقه، فرهنگ یا اعتقادات خاص خود تهیه کنید.

۳.) روزانه ورزش کنید

ورزش یکی از قدیمی ترین درمان های شناخته شده SUD است. فعالیت متوسط ​​بدن را سرشار از هورمون‌های حس خوب می‌کند، به ایجاد اعتماد به نفس کمک می‌کند و زمانی که به مقدار کافی انجام شود، سطح طبیعی بدن را تامین می‌کند که می‌تواند جایگزین مواد مضر شود.

کلید به دست آوردن این مزایا این است که به آنها پایبند باشید. برخلاف تصور رایج، مقدار کل ورزش نسبت به ثبات اهمیت کمتری دارد.

به طور کلی، راحت تر است که در ۱۰-۲۰ دقیقه هر روز با دوچرخه ورزشی یا تردمیل بروید تا یک تمرین کامل دو ساعته. با گذشت زمان، انگیزه خود را برای انجام کارهای بیشتر پیدا خواهید کرد. این استراتژی معمولاً بهتر از انجام تمرینات کامل قبل از آمادگی عمل می کند.

۴.) به طور منظم مدیتیشن کنید

تمرین‌های مراقبه‌ای مانند تمرکز حواس، دعا یا حتی تمرین متمرکز روی یک آلت موسیقی می‌تواند به تحریک ذهن شما کمک کند. هنگامی که به طور مداوم انجام شود، می تواند به رشد اتصالات جدید کمک کند، که در بازیابی از SUD کلیدی است.

مدیتیشن همچنین می تواند به تنظیم خلق و خوی کمک کند، نیاز به داروهای روانپزشکی را کاهش می دهد، اما نه از بین می برد. با این حال، این تفاوت می تواند به معنای تفاوت بین مصرف تنها یک دوز کوچک در مواقع اضطراری و نیاز به مصرف دوزهای روزانه باشد.

۵.) تمام شب را از انجام کار خودداری کنید

افرادی که از SUD بهبود می یابند معمولاً به دلایل مختلف مشکل خواب دارند. کمبود خواب با کیفیت می‌تواند خلق و خوی شما را خراب کند، که اگر تمام تلاش خود را برای بهبودی از ماده‌ای که قبلا برایتان لذت‌بخش می‌دانستید، انجام دهید، خوب نیست.

برخی از کارهایی که می توانید برای بهبود الگوی خواب خود انجام دهید عبارتند از: برداشتن تلویزیون و رایانه از اتاق خواب، نصب پرده های عایق صدا و انتخاب بهتر ملحفه.

افزودن یک سیستم تهویه مطبوع بهتر به اتاق شما می تواند به شما کمک کند خواب عمیق تر و آرام تری داشته باشید. تشک ارتوپدی همچنین می تواند به کاهش استرس کمک کند و به شما کمک کند سرحال و آماده برای چالش های روزانه بهبودی باشید.

۶.) شغلی با استرس کمتر پیدا کنید

استرس و اضطراب پیش بینی کننده اصلی ناراحتی عاطفی مزمن و عود هستند. اگر این گزینه را دارید، سعی کنید شغلی پیدا کنید که استرس کمتری نسبت به شغل فعلی شما داشته باشد.

با وجود همه چیزهای دیگر، ممکن است شغلی با استرس کمتر بخواهید که کمی کمتر از شغلی که دستمزد بیشتری دارد، اما شما را به سقوط از واگن نزدیک‌تر می‌کند. اگر رفت و آمد منبع اصلی استرس است، سعی کنید مرکزی را به خانه یا مکانی نزدیک کنید که در بیشتر روزهای هفته گزینه های کار از راه دور را ارائه می دهد.

۷.) کاری خلاقانه انجام دهید

سرگرمی های خلاقانه راه خوبی برای بیان افکار و احساساتی است که در غیر این صورت نمی توانستید انجام دهید.

این سرگرمی‌ها همچنین می‌توانند راه خوبی برای ایجاد دوستی‌های سالم جدید باشند، که ممکن است انگیزه شما را برای ماندن در مسیر بهبودی تقویت کند.

نتیجه

استراتژی‌های پس از توانبخشی نقش عمده‌ای در تعیین سرعت و پایداری بازیابی SUD دارند.

با انجام منظم برخی از فعالیت‌های سالم و لذت‌بخش، می‌توانید بهبودی خود را افزایش دهید و هوس‌های غذایی را کمتر از آنچه که ممکن است مشکل ساز کنید.

اگر می خواهید این یا سایر درمان های مکمل را بعد از توانبخشی امتحان کنید، حتماً ابتدا آنها را با درمانگر یا مشاور خود در میان بگذارید.

موفق باشید و خوب باشید!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر