AIB نزدیک به فروش 500 میلیون یورو وام مشكل به كنسرسیوم آمریكا استبه گفته منابع ، AIB یک کنسرسیوم شامل Ellington Financial و مورگان استنلی مستقر در ایالات متحده را به عنوان پیشنهاد دهندگان ترجیحی برای مجموعه ای از وام های مشکل دار ، عمدتا وام مسکن ، که ارزش آنها در ابتدا 500 میلیون یورو بود ، انتخاب کرده است.

منابع گفتند Mars Capital Finance Ireland ، شرکت خدمات وام دهی ، برای مدیریت وام های روزانه تاسیس شده است ، و افزود که قرارداد در راه است تا در هفته های آینده اعلام شود. فروش با ارزش اسمی وام دارای تخفیف بزرگی خواهد بود.

شکل پیشنهاد دهندگان ترجیحی نشان می دهد که مجموعه ای که تحت عنوان Project Bay شناخته می شود ، شامل وام هایی است که در بازپرداخت معوقات وام مسکن قرار دارند و در آینده نزدیک در بازارهای اوراق قرضه بین المللی تأمین مالی می شود.

حدود نیمی از وام ها توسط AIB به عنوان سلب حق مالکیت طبقه بندی می شود ، جایی که وام گیرندگان پس از نقض وام یا تضعیف وام آنها با شرایط تخفیف یافته مطابقت دارند. با این حال ، طبق منابع ، AIB باید آنها را به عنوان وام های غیررسمی (NPLs) تحت معیارهای دقیق نظارتی طبقه بندی کند.

سخنگویان AIB ، Morgan Stanley و Mars Capital ، که متعلق به شرکت سرمایه گذاری مضطرب Arrow Global است ، از اظهارنظر در مورد این قرارداد خودداری کردند. نمایندگان Ellington Financial به درخواست اظهار نظر پاسخ ندادند.

الینگتون ، متخصص وام مسکن ، و مورگان استنلی ، بانک سرمایه گذاری وال استریت ، در این سالهای اخیر در فرآیندی که سرمایه گذاران ، مانند صندوق های بازنشستگی ، در معرض خرید قرار می گیرند ، همگی در بازار فعال بازپرداخت NPL های ایرلندی در بازار اوراق مشارکت شرکت داشتند. وام مسکن

این شامل سرمایه گذاران خرید اوراق قرضه می شود که پرداخت سود – یا کوپن – با درآمد ناشی از وام مسکن اصلی تأمین می شود. این معاملات به عنوان معاملات اوراق بهادار مسکن تضمین شده مسکونی (RMBS) شناخته می شوند.

سخنگوی AIB گفت که “علی رغم پیشرفت قابل ملاحظه” این بانک در کاهش مواجهه های غیررسمی (NPEs) از 31 میلیارد یورو در سال 2013 به 3.8 میلیارد یورو یا 6.5 درصد وام دهی ناخالص از پایان ماه ژوئن دست یافته است. نسبت مشکل وام “همچنان بالاست و ما متعهد هستیم که NPE ها را به حدود 3 درصد برسانیم ، که بیشتر با سطوح اروپایی مطابقت دارد”.

وی افزود بانکهای اروپایی موظفند به دلایل مختلف وامهای خاصی را توسط نهادهای نظارتی به عنوان NPE طبقه بندی کنند.

در حالی که بخش اعظم کاهش وام های غیررسمی (NPLs) طی هشت سال گذشته به دلیل بازسازی وام های بانکی و همچنین فروش سبد بدهی های غیر رهن بوده است ، AIB توجه خود را به تازگی به یک مالک معطوف کرده است. که وام اشغالگر را از کتابهای خود منتقل می کند.

در ماه فوریه ، بزرگترین وام دهنده وام مسکن ایالت موافقت کرد تا سبد وام مسکن را عمدتا با معوقات عمیق به گروه سرمایه گذاری آمریکایی آپولو با 40000 یورو با تخفیف بفروشد ، و Mars Capital Finance Ireland با این وام قرارداد بست. ارزش کل اولیه وام موجود در مجموعه ، معروف به Project Oak ، حدود 1 میلیارد یورو بود.

آژانس رتبه بندی اوراق قرضه (KBRA) ، آژانس رتبه بندی اعتباری ایالات متحده ، در گزارشی در ماه گذشته اشاره کرد که به طور متوسط ​​بیش از 86 درصد از وام های مسکن مالک در جمهوری که پس از سقوط مالی بازسازی شده اند ، همچنان ادامه دارد. شرایط جدید خود را از سال 2015 ملاقات می کنند.

GREAT می گوید سطح “بسیار بالای” وام گیرندگان که به شرایط جدید خود پایبند هستند به این دلیل است که اگر خانه های خود را از دست بدهند ، با هزینه اجاره ماهانه شدیدتری روبرو خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید