دیدگاه ایرلند تایمز درباره جنگ Tigray: یک بحران انسانیحمله جدید ارتش اتیوپی در تایگری آتش بس اعلام شده در ماه ژوئن را با خروج نیروهای دولتی از این استان متلاشی کرد و تهدیدی برای تشدید بحران انسانی وخیم در حال حاضر است.

به گفته سازمان ملل ، حدود 5.2 میلیون نفر در منطقه Tigray به کمک غذایی نیاز دارند که 400000 نفر از آنها در شرایطی مشابه گرسنگی زندگی می کنند. وی از مسدود شدن 9 مورد از 10 مورد غذا توسط نیروهای دولتی به منطقه توسط نیروهای دولتی خبر داد که باعث کمبود شدید و افزایش شدید قیمت ها شد. آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید به نخست وزیر ابی احمد هشدار داده است که محدودیت تحویل ها یک بحران انسانی ایجاد کرده است که “از کنترل خارج می شود”.

برای ابی ، که هفته گذشته پس از انتخابات مشاجره آمیز برای دومین بار سوگند یاد کرد ، این حمله تلاشی است برای بازپس گیری سرزمینی که در اوایل تابستان در جنگ وحشیانه 11 ماهه به دست نیروهای Tigrayan از دست رفته بود. منابع تایگرایان می گویند این حمله جدید شامل نیروهای اتیوپی است که توسط جنگجویان جوان که در آتش بس توسط ابی به خدمت گرفته شده اند و شبه نظامیان منطقه آمهارا در این کشور ، مدت هاست با Tigray درگیر هستند و بیشتر درگیری های اخیر در آنجا رخ داده است. هنوز مشخص نیست که آیا اریتره همسایه در طرف اتیوپی نیز مجدداً درگیر شده است یا خیر.

گروه های حقوق بشری قتل عام های گسترده ، اعدام های خلاصه ، خشونت های جنسی گسترده ، سرپوش گذاشتن بی رویه ، غارت ، تخریب محصولات کشاورزی و اردوگاه های پناهندگان ، حمله به زیرساخت های غیرنظامی مانند کارخانه ها ، مدارس و بیمارستان ها و کمک به انسداد انسان دوستانه را ثبت کرده اند.

چالش های جدید جنگی خواستار صلح و مذاکره از سوی سازمان ملل و سایرین و تهدید تحریم های جدید از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا است. ایرلند و سایرین در شورای امنیت سازمان ملل متحد از تلاش خود برای بالا بردن درگیری وسیع تری که اتیوپی تاکید می کند یک مسئله داخلی است ، ناامید شدند و حتی تلاش هایی برای اخراج از اخراج مقامات بشردوستانه سازمان ملل متحد در کمک های اضطراری اخیر از آدیس آبابا انجام شد. این شورا خواستار احیای فوری آتش بس و دسترسی بشر دوستانه بدون مانع شده است. باید به آنها گوش داد.

دیدگاهتان را بنویسید