سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و تشخیص آنها را دشوار می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یک طرفه چپ است که می تواند در اثر میگرن ، سردردهای خوشه ای یا حتی سردردهای تنشی ایجاد شود. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و عوامل ایجاد کننده سردرد چپ عبارتند از:

میگرن

بیماریهای جدی و قابل توجه باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و ناراحت کننده ای نیز دارد. سردردهای میگرنی چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد غیرقابل تحمل در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • بالا آوردن
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، احساس تپش یا ضربان در سر که معمولاً با حرکت تشدید می شود
 • دردی که 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و ثابت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند به عنوان عوامل ایجاد کننده سردردهای میگرنی در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و جدی) ، علل و درمانهای ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد دچار میگرن شده است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی بیشتر از میگرن شایع هستند و عموماً زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کنند. این نوع سردرد بیشتر کل سر و پشت چشم را درگیر می کند ، اما همچنین می تواند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شود.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی ممکن است با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از مشکلات مختلف عضلانی مانند آسیب های گردن ، استرس و سفتی عضلات گردن و شانه و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب نامناسب باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردرد تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردردهای تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است به صورت دوره ای یا به صورت خوشه ای ایجاد می شود. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای اغلب باعث بیدار شدن بیمار در هنگام خواب می شود و می تواند باعث اشک ، قرمزی و احتقان در چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ها ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد دست و پنجه نرم کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند کمک کنند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از کار مسکن ها برطرف می شود.

سردرد سینوزیت چگونه درمان می شود؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردردهای سمت چپ ممکن است ثانویه به عوامل دیگری مانند مشکلات زمینه ای باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت گذرا
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید