باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


در اینجا برخی از غذاهایی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کنند آورده شده است:
مطالعات زیادی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتری های معده را کاهش می دهند اما نمی توانند آنها را از بین ببرند. حتماً قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید زیرا هرگز نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. بر اساس یک مطالعه در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به پر کردن باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین ممکن است خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل در ترکیب با درمان های استاندارد ممکن است مدت زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اما می تواند از چسبیدن آن به دیواره های سلولی معده جلوگیری کند.

جوانه کلم بروکلی
ترکیبی به نام سولفورافان که در جوانه کلم بروکلی یافت می شود ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی و اثرات باکتری ها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری به نور حساس است. فتوتراپی از نور ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می کند. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در معده بی خطر است. این روش اغلب می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنگامی که آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد.

خلاصه
بسیاری از مردم در تمام عمر خود باکتری دارند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. وقتی این باکتری باعث گاستریت مزمن شود و درمان نشود ، می تواند عوارض جدی مانند خونریزی زخم و سرطان معده را ایجاد کند. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر مهم برای برخی از انواع سرطان معده است. با توجه به داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61-94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به یک دارو می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را سفارش می دهند مگر اینکه علائم واضح باشد. اگر تست هلیکوباکتر پیلوری مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی آسیبی نمی رسانند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به جای درمانهای معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها و تهیه و پخت غذاهای خود با احتیاط ، بهداشتی را رعایت کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، دوره درمانی خود را تکمیل کنید تا خطر عود را کاهش دهید.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری هارمونی

دیدگاهتان را بنویسید